Václav Fischer prodával své rady za 19 milionů

Václav Fischer prodával své rady za 19 milionů | foto: David Neff, MAFRA

Fischer prodal Tomi Tour za 19 milionů rady, jak vést správně cestovku

  • 50
Necelé dva roky po krachu Tomi Tour začíná být jasnější, jaká byla v cestovní kanceláři role Václava Fischera, jejíž tváří několik let byl. I když tvrdil, že pro ni pracuje zdarma, prodal jí své know-how za 19 milionů.

Tomi Tour koupil Fischer od společnosti MCF, kterou dříve sám vlastnil, a v roce 2005 převedl na svého tehdejšího přítele Lubomíra Jantulu know-how na chod cestovní kanceláře za 19 milionů korun.

Vyplývá to z posledních materiálů v insolvenčním rejstříku, které dodal soudu Václav Fischer a insolvenční správkyně Tomi Tour Jaroslava Dlabolová. "Tato částka byla pravděpodobně také uhrazena," napsala v dopise soudu Dlabolová.

Přiznání Fischera o prodeji know-how je zvláštní i proto, že ještě v roce 2007 tvrdil, že pracuje pro Tomi Tour zcela zdarma. "Honoráře za svou činnost nepožaduji. Odměnou mi je možnost předávat své zkušenosti," řekl před časem v jednom z rozhovorů.

Příliš velkou hodnotu už však know-how zřejmě nemá. Podle Václava Fischera jeho cena klesla na zhruba tři až pět milionů korun.

"Know-how, na které mám autorská práva a které Tomi Tour před řadou let zakoupila od společnosti MCF a dále jej rozšířila a zhodnotila, bylo podle mého názoru ztraceno, možná dokonce zneužito," tvrdí Fischer. Podle správkyně však žádný zájemce o údajné know-how nebyl.

MF DNES položila Fischerovi několik otázek týkajících se ceny know-how či jeho propojení se společností MCF. Navzdory původním slibům na ně neodpověděl.

"Nebudu utrácet drahocenný čas, abych vám posílal odpovědi na vaše zavádějící a přinejmenším podivné otázky, které s železnou pravidelností zpracujete a překroutíte tak, jak se vám to hodí," vzkázal Fischer.

Společnost MCF, která pro Tomi Tour zajišťovala například nákup inzerce, skončila v konkurzu téměř ve stejnou dobu jako Tomi Tour. Návrh na konkurz podal přímo majitel a jednatel Jantula. Na věřitele zůstalo jen 88 tisíc korun. Jantulovu reakci se nepodařilo získat, kromě Nadace Václava Fischera už v žádné společnosti nepůsobí.

Účetnictví nikdo nechce

Tomi Tour v insolvenčním řízení zastupuje Václav Fischer, který podobně jako při odchodu z Cestovní kanceláře Fischer začíná čím dál více ve svých dopisech soudu psát o porušování zákonů či protiústavnosti. Nelíbí se mu například to, že je průběh řízení (podobně jako všechny konkurzy v Česku) zveřejňován na internetu.

Odmítá převzít i účetnictví firmy: to držela dva roky policie, správkyně podstaty ho však nechce. "Jeho skladování by stálo více, než kolik je konkurzní podstata," vysvětlila Dlabolová.

Fischer pak účetnictví nechce, protože bylo podle něj zabaveno za podivných okolností.

"V této věci jsem podal již několik stížností, většinou prostřednictvím Nejvyššího státního zastupitelství. Žádná ze stížností nebyla dosud kladně vyřízena," uvedl Fischer.

Po Tomi Tour zůstaly dluhy v celkové výši 116 milionů korun, největší pohledávky mají přihlášené slovenská Union Pojišťovna, egyptská společnost TAT a České aerolinie.

Většina věřitelů nedostane nic: majetek firmy je zhruba 350 tisíc na účtu a již rozprodaný nábytek a údajné pohledávky, například vůči státu či španělské centrále cestovního ruchu. Podle správkyně však některé pohledávky není možné vymoci ani soudní cestou nebo není jasné, zda jsou skutečně oprávněné.

Fischer tvrdí, že by pohledávky mohly vynést ještě minimálně patnáct milionů korun. "Část účetnictví v podobě, ve které jsem ho obdržela, nepovažuji za zcela průkazné," řekla Dlabolová.