Václav Fischer z krachu cestovní kanceláře viní konkurenci a média.

Václav Fischer z krachu cestovní kanceláře viní konkurenci a média. | foto: David Neff, MAFRA

Fischerova Tomi Tour dluží sto milionů, věřitelé je nejspíš neuvidí

  • 58
Více než sto milionů korun dluhů zůstalo po zkrachovalé cestovní kanceláři Tomi Tour. Cestovku spojenou s tváří Václava Fischera poslal ve středu soud do konkurzu. Stovky věřitelů mohou klidně šetřit svůj čas a peníze. Šance, že získají zpět nějaké částky, je takřka nulová. Mezi věřiteli jsou hlavně hoteliéři a malé cestovní agentury, ale i České aerolinie nebo slovenská Union Poisťovňa.

Ukazuje to soupis majetku a závazků, který soudu během insolvenčního řízení dodal přímo Václav Fischer.

Podnikatel, který z červencového pádu viní konkurenci a média, už několik týdnů na dotazy MF DNES nereaguje. "Jedná se o dobře promyšlenou a připravenou akci s cílem vytlačit konkurenta z trhu," řekl už v září Fischer.

Největší krach české cestovky od konce devadesátých let stále vyšetřuje státní zastupitelství. "Vyšetřování ještě běží a není uzavřené, musíme hlavně posoudit účetnictví," řekla obvodní státní zástupkyně pro Prahu 1 Šárka Pokorná.

Policii mohou zajímat zejména některé transakce s firmami spřízněnými s Tomi Tour, například německou společností Tomi Tour Gmbh nebo společností MCF patřící někdejšímu příteli Václava Fischera Lubomíru Jantulovi. Jeho společnost, která Tomi Tour zajišťovala reklamu, zažádala rovněž o úpadek. Jen od března přitom MCF vyfakturovala Tomi Tour přes sedm milionů korun.

Věřitelé: ČSA i expřítel

Mezi věřiteli cestovky je i její jednatel Lubomír Popelář, který poskytl firmě několik půjček za více než tři miliony korun. Peníze dluží Tomi Tour i státu: jen na daních a pojištění za mzdy zaměstnanců jsou závazky dva miliony korun. Na dovolenou s Tomi Tour přispěly nechtěně lidem i České aerolinie: za charterové lety nezaplatila cestovka přes sedm milionů korun.

Fischer v materiálech pro soud přiznal stovky věřitelů, početně největší skupinou jsou cestovní agentury, kterým Tomi Tour dluží často i statisíce korun za provize z prodaných zájezdů.

"Problémy s placením u nich byly dlouho, už od loňska neplatili nebo měli velké zpoždění," řekla Lenka Vodecká z karvinské agentury Oaza Tour.

Podobně mluví i hoteliéři, které Fischer částečně viní z toho, že pád cestovky zavinili. Ti totiž začali v červenci chtít peníze dopředu, ale účty cestovky byly prázdné a nakonec vyhlásila úpadek. Obvyklou praxí přitom je, že cestovky platí ubytování šest až osm týdnů poté.

"Několikrát posílal oznámení, že peníze právě poslal, ale nikdy nedorazily," řekl MF DNES Luis Cardona, šéf hotelu Tagomago na Ibize. "Nechtěli jsme platby dopředu, chtěli jsme peníze, co nám dlužili za květen a červen," dodal Cardona.

Podle šéfa asociace hotelů na Ibize Manuela Lopeze dluží Tomi Tour na Ibize kolem 400 tisíc eur (přes deset milionů korun). Problémy s placením měla Tomi Tour už v roce 2006, kdy neplatila jednomu ze zaměstnanců výplatu. Ten nakonec podal žalobu a vyhrál, ale cestovka dlužných 91 tisíc nezaplatila.

Největším věřitelem Tomi Tour je slovenská Union Poisťovna, u které byla cestovka pojištěná proti úpadku. Po cestovce žádá přes 50 milionů korun za návrat klientů ze zahraničí a vyplacení prodaných, ale již neuskutečněných zájezdů. "Sledujeme, jak dopadne vyšetřování," dodala mluvčí Judita Smatanová.
Šanci na peníze pojišťovna moc nemá, cestovka zůstala takřka bez majetku.

Ten spočítal Fischer na 2,7 milionu korun, ale ve skutečnosti může být majetek nižší. Velkou část tvoří údajná pohledávka za reklamu vůči španělské centrále cestovního ruchu, která ji neuznává v takové výši. Zbytek tvoří hlavně kancelářský nábytek.