Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Poslanci zkouší prodloužit život billboardům. Přes odpor ministerstva

  9:44aktualizováno  9:44
Poslanec Jaroslav Foldyna z ČSSD zkouší protlačit změnu zákona, která by mohla výrazně ulehčit život provozovatelům billboardů kolem dálnic a silnic I. třídy. V krátké době jde už o druhý poslanecký pokus, jak prodloužit setrvání billboardů u hlavních tahů. První snahu poslance Stanislava Berkovce z ANO už odmítla vláda.
Billboardy u dálnice D1 v Praze. Ilustrační foto

Billboardy u dálnice D1 v Praze. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Foldyna navrhuje v zákoně o pozemních komunikacích novou definici zastavěného území - v podstatě by mělo jít o prostor od značky začátek obce ke značce konec obce. Zdánlivá banalita má z pohledu venkovní reklamy zásadní vliv. Chystaný konec billboardů u dálnic a silnic I. třídy se totiž netýká zastavěného území, tedy měst a obcí.

„Poslanec Foldyna chce uzákonit, aby toto území nebylo definováno zákonem jako určitý počet staveb, ale o jeho rozsahu mohly rozhodovat obce. A protože už by obce nesvazovala zákonná definice, byla by pro billboardáře mnohem snažší možnost dohody, jak si významně rozšířit území, ze kterého nebudou muset v září 2017 odstraňovat své poutače,“ vysvětlil Vojtěch Razima z obecně prospěšné společnosti Kverulant.org, která proti reklamám u silnic dlouhodobě bojuje.

Foldyna už dříve vyjádřil podporu zachování billboardů na dalších pět let, teď ale svůj návrh vysvětluje hlavně problémy, které současná definice zastavěného území způsobuje.

„Nejedná se o nový, unikátní přístup, takto podobné území ve svém předmětném předpisu vymezuje nově například Slovenská republika. A právě z důvodů, že i tam naráželi na nejednoznačnost výkladu, přistoupili ke změně, která je z jazykového hlediska naprosto jednoznačná,“ vysvětlil Foldyna.

Razima ale nemá pochyby, že Foldyna plán prosazuje za značné podpory billboardové lobby. „Kverulant si nedovede vysvětlit aktivitu poslance Foldyny jinak než korupcí. Billboardáři totiž mají politikům co nabídnout. Vedle peněz je to také možnost inzerovat zdarma nebo s výraznou slevou na billboardech po celé republice,“ dodal Razima.

Proti Foldynově návrhu je i ministerstvo dopravy, které má příslušný zákon na starosti. „Navrhovaná změna by podle našeho názoru způsobila rozšíření prostoru, kde nebude silniční ochranné pásmo, a tudíž nebude možné zejména reklamní zařízení vůbec regulovat, což by mělo negativní vliv hlavně na bezpečnost provozu,“ řekl mluvčí ministerstva Tomáš Neřold.

Podle něj obce cíl přesnějšího vymezení souvisle zastavěného území podporují, ale ne úpravou navrženou Foldynou, protože pak by umisťování reklam do blízkosti silnic nepodléhalo povolení příslušného silničního správního úřadu. „Další změna by měla být výsledkem promyšlené legislativní úpravy, která vzejde z odborné diskuze a k níž se standardně vyjádří dotčené resorty a shodne se na nich vláda,“ dodal Neřold.

Autor:Nejčtenější

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...Ceny bytů rapidně vzrostly. Za cenu jednoho v Praze jich v Ústí koupíte osm

(Ilustrační snímek)

Ceny bytů v Česku za tři roky zdražily o čtvrtinu. Průměrná cena za byt o výměře 65 metrů čtverečních se vyšplhala...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Nový rekord. Norwegian Airlines zvládly nejrychlejší let přes Atlantik

Ilustrační snímek

Aerolinky Norwegian Airlines drží rekord v letu přes Atlantik v nejkratším čase uskutečněný podzvukovým komerčním...

Další z rubriky

Opilý pilot zpozdil let z Londýna, z kokpitu ho vyvedla policie

(Ilustrační snímek)

Let společnosti British Airways z londýnského letiště Gatwick na Mauricius nabral několikahodinové zpoždění kvůli...

V Česku je 96 mostů v havarjiním stavu, platí na nich dopravní omezení

Oprava mostu generála Pattona v Plzni

Na bezmála stovce mostů v České republice platí kvůli havarijnímu stavu dopravní omezení. Část z nich projevy stárnutí...

Stočené tachometry? V Česku stále běžná praxe, zjistila inspekce

Ilustrační foto.

Většina autobazarů podle České obchodní inspekce (ČOI) stále klame zákazníky. Inspekce zjistila pochybení při 57...

Najdete na iDNES.cz