Fond: Becherovku nelze prodat

  • 3
Karlovarskou Becherovku nelze prodat podle původních plánů vlády. Tvrdí to Fond národního majetku, a hodlá ji jako neprodejnou vrátit ministerstvu financí. Je to vůbec první takový případ, který se při privatizaci státního majetku stane. Fond to chce udělat i přesto, že výrobce bylinného likéru získal před několika lety menšinového vlastníka, který o něj má nadále zájem. Jde o jednu z největších nápojových firem na světě, francouzský Pernod Ricard.

Společnost Salb, v níž má Pernod hlavní slovo, měla za 1,3 miliardy korun dokoupit k současným 34 dalších 59 procent akcií, a tím dokončit privatizaci karlovarské likérky.

Kamenem úrazu se stal údajný dědic slavného receptu Zdeněk Hoffmann. Ten se s Karlovarskou Becherovkou soudí o ochrannou známku k bylinnému likéru. Francouzi trvají na tom, aby se stát zaručil za případné vzniklé škody, kdyby náhodou Hoffmann soud vyhrál.

"Becherovku vrátíme ministerstvu financí, které se musí rozhodnout, co s ní udělá," říká Lucie Králová z Fondu národního majetku. "Museli jsme se držet vládního rozhodnutí a neměli jsme kam ustupovat," vysvětluje odmítavý postoj fondu Králová.

Fond podle svých zástupců tlačil na Salb proto, že se případ táhl od začátku letošního roku, a ze záruk za Hoffmanna nechtěl Pernod ustoupit. FNM neslyšel ani na nabídku Salbu uhradit zpětně úroky z kupní ceny od začátku února.

"Je mi líto, že se nepodařilo najít dohodu a porozumění. Ale předpokládám, že se určitě domluvíme," říká Jan Dobrovský, společník a spolupracovník Karla Schwarzenberga, který je vedle Pernod Ricard jedním z hlavních akcionářů Salbu.

Zatím nikdo ze zástupců fondu ani ministerstva neví, co bude s Becherovkou dále. Podle dobře informovaného zdroje se už na ministerstvu financí rodí plán prodeje karlovarské likérky do rukou dalšího zájemce. Údajně jsou už dva kandidáti.

Spekuluje se hlavně o západočeském výrobci fernetu, Stocku Plzeň. "Žádná jednání jsme zatím nevedli, ale kdyby byla ta možnost, například nové výběrové řízení, asi bychom o tom uvažovali," říká generální ředitel Stocku Martin Petrášek.

Vrácení privatizace Karlovarské Becherovky na ministerstvo financí ovšem nebude podle lidí z FNM bez problémů.

Salb s Pernod Ricard za zády má v likérce blokovací minoritu, která srazí možnou prodejní cenu. "Nikdo nedá za 51 procent podniku s minoritním akcionářem - silnou světovou firmou - tolik, jako kdyby ji koupil samotný Salb," říká člověk z Fondu národního majetku. Salb měl doplatit 1,3 miliardy korun.

Další hrozbou je žaloba Pernod Ricard na stát o to, za jakých podmínek firmu prodal a v jaké situaci ji přebírá. To by podle odborníků mohlo trvat léta a zájem investorů výrazně snížit.

Možnosti jsou podle lidí z FNM jen dvě. Buď se ještě dohodnout se Salbem, nebo celou privatizaci zrušit.