Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Začátky byly těžké, Češi jsou konzervativní, říká majitel Food Story

  11:00aktualizováno  11:00
Začínali s malou pobočkou v pražských Kunraticích, dnes mají kromě této prodejny i kiosek na Ruzyni a obchod v Dlouhé. Majitelé lahůdkářství pro labužníky věří, že se jim z Food Story podaří vybudovat silnou značku.

Majitelé lákají na speciální potraviny a kvalitní produkty | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„Když jsme s bratrem cestovali po Evropě, tak jsme viděli výrobky, které u nás nebyly, a rozhodli jsme se je přivézt,“ říká Tomáš Kačena k nápadu otevřít si v Praze lahůdkářství Food Story pro labužníky, kde prodává regionální produkty z celé Evropy.

Svoji první pobočku otevřel s bratrem Jiřím Konhefrem v Kunraticích na podzim roku 2014. Následoval kiosek na Ruzyni a obchod v Dlouhé, ke kterému přibylo i bistro s čerstvými pokrmy a salátový bar. Majitelé by postupně chtěli z Food Story vybudovat silnou značku, která by mohla prodávat franšízy – tedy za poplatek nabízet koncept podobně, jako to dělá fastfoodový řetězec McDonald’s.

Podnikatelská dvojice se inspirovala v zahraničí, kde jsou výběrová lahůdkářství zaběhnutý byznys. Food Story v současnosti spolupracuje se 45 drobnými potravináři z celé Evropské unie. Síť dodavatelů zároveň tvoří 112 českých výrobců pečiva, uzenin, sýrů nebo paštik.

„Začátky byly poměrně těžké. Vybudovat si vztahy s dodavateli a objet je, to zabere čas,“ vysvětluje Kačena. Největší problém zpočátku byl, že výrobci mnohdy nechtěli dodávat zboží v menších objemech. „Tlačí vás hned do palet, což je problém kvůli trvanlivosti i nákupní ceně,“ dodává Konhefr.

„Český zákazník je konzervativní, naučit ho kupovat si něco nového je poměrně dlouhá cesta,“ říká Kačena. Majitelé Food Story navíc nezastírají, že mnoho zákazníků odrazují vyšší ceny, než na jaké jsou zvyklí v řetězcích velkoobchodů.

Vzhledem k tomu, že se Food Story snaží nabídkou uspokojit převážně tuzemskou klientelu, sází i na české výrobky. Sladkosti do jejich obchodu dodává například pražská Čokoládová továrna. Lahůdkářství spolupracuje i s klášterem Nový Dvůr, ve kterém mniši ručně vyrábějí hořčici. „I když sídlíme na lukrativní adrese v centru Prahy, český klient je pro nás nejdůležitější. Úbytek zahraniční klientely se s poklesem turismu v zemi ihned projeví,“ tvrdí Kačena.

Fotogalerie

Majitelé Food Story odhadují, že se obrat jejich obchodů letos dostane na 60 až 70 milionů korun. Obrat prodejny v Kunraticích loni meziročně rostl o 50 procent. Komplex Food Story v Dlouhé kromě bistra s obědovými meníčky, salátového a tapas baru, cukrárny a gourmet obchodu nově tvoří i pivotéka ve spodním patře, kde na pípě pravidelně obměňují osm piv od malých regionálních dodavatelů.

„Zaměřujeme se na menší pivovary, komerční ne. Myslíme si totiž, že o komerční piva už lidé zájem ztratili, mají spíš zájem o piva speciální,“ říká k nabídce pivní znalec Robert Demeter, který s Kačenou a Konhefrem spolupracuje. Food Story totiž svůj padesátičlenný personál pravidelně školí – znalost jednotlivých výrobků je pro zákazníky dle slov majitelů klíčová.
Nejčtenější

Železnici hrozí chaos. Vláda zaskočila dopravce jízdným zdarma

(ilustrační snímek)

Plán vlády Andreje Babiše s bezplatným nebo téměř bezplatným jízdným na železnici pro studenty a seniory zaskočil...

Rasistické! Zákazníkům H&M vadí „opice v džungli“ na mikině tmavého chlapce

Rasistická reklama společnosti H&M.

Společnost H&M se omluvila za obrázek, kde má na sobě dítě tmavé pleti mikinu s nápisem „Nejvíc cool opice v džungli“....Destabilizoval chod agentury a končí. Ministr odvolal šéfa CzechInvestu

Šéf CzechInvestu Karel Kučera

Ministr průmyslu Tomáš Hüner odvolal generálního ředitele vládní agentury na podporu podnikání CzechInvest Karla...

PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Vlaky zdarma na Slovensku: jsou přecpané, penzisté si připlácejí 1. třídu

Vlaky slovenské železniční společnosti ZSSK

Slovensko zavedlo bezplatné jízdné pro žáky, studenty a seniory už v roce 2014. A doteď toto rozhodnutí budí emoce....

Další z rubriky

Česko není zemí montoven, říká ministr průmyslu Hüner

Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner

Verdikt, zda se pustit do výstavby jaderných bloků, bude jedním z nejobtížnějších, které českou vládu v tomto volebním...

Účtenkové loterie se účastní méně lidí, posílají ale více účtenek

Účtenkovka při svém startu uživatele zarazila šíří požadovaných povolení.

Do třetího slosování účtenkové loterie k elektronické evidenci tržeb se zapojilo 447 tisíc aktivních hráčů, kteří...

Česko má desítky problémových projektů, které Unie nezaplatí

Termální lázně v Chrastavě

Česko má za období 2007 až 2013 nárok na 697 miliard korun z Bruselu. Zároveň za toto období do unijního rozpočtu...

Najdete na iDNES.cz