Fortuna

Fortuna

Sen Fortuny o vlastní sportce končí, loterii prodává. Zájemci nechybí

  • 3
Sázková skupina Fortuna podle zdrojů MF DNES prodává svou loterii. Po pěti letech tak opouští sen o tom, mít vlastní sportku. Kolem prodávané loterie krouží firmy Martina Ulčáka. Pod švédským šéfem Perem Widerstromem se má z Fortuny stát technologický obr evropských rozměrů se zaměřením na sportovní sázky a on-line kasino.

Do této vize ale nezapadají číselné loterie, které Fortuna spustila v létě 2011, tedy v době krachu konkurenční Sazky. Proto se podle několika na sobě nezávislých zdrojů MF DNES chystá jejich prodej. Oficiálně to firma nepotvrdila. „Fortuna jako veřejně obchodovaná společnost takové informace tímto způsobem nekomentuje,“ uvedl Petr Šrain, mluvčí Fortuny.

Ve firmě Fortuna sázky, která loterijní byznys provozuje, drží osm procent firma E-Invest lobbisty a podnikatele v energetice Martina Ulčáka. Ten má podle informací redakce také předkupní právo, respektive právo dorovnat nabídku případného zájemce.

I proto se na trhu hovoří o tom, že loterie by mohla skončit v jeho rukou, případně v majetku firem s ním spřízněných. Kolem již údajně obchází Ulčákův muž Jan Prádler, někdejší finanční ředitel Sazky. Zájem má prý i společnost Geco, obří obchodník s tabákem a majitel sítí trafik, v němž Ulčák drží asi čtvrtinový podíl a kterého řídí Ulčákův společník a „neviditelný“ byznysmen Libor Chrobok.

Právě trafiky Geco tvoří nejvýznamnější část obchodní sítě loterií Fortuny, pod niž spadá zejména loterie Loto, Zlatých 11 a několik řad stíracích losů. Proti přímé akvizici firmou Geco naopak hovoří skutečnost, že by mohla ohrozit vztahy se Sazkou. I ta je totiž díky svým terminálům významným obchodním partnerem obří skupiny s obratem přesahujícím 30 miliard korun.

Mnohem pravděpodobnější je, že loterie nakonec skončí u některé jiné firmy z okruhu Martina Ulčáka. Favoritem jsou především ty, kde fungují osobní vztahy. Loterie Fortuny například řídí společný známý Ulčáka a Prádlera z éry Hušákovy Sazky Jiří Hosnedl. Podle některých spekulací by se i on mohl na odkupu loterie osobně podílet. Martin Ulčák, Jan Prádler ani zástupci Geka se k případnému zájmu do čtvrteční uzávěrky MF DNES nevyjádřili.

Fortuně se nepodařilo ohrozit dominanci Sazky

Fortuna do oblasti číselných loterií vstoupila v roce 2011 s velkými očekáváními. Chtěla využít finančního kolapsu Sazky a ukousnout větší část z podílu dominantní Sportky. To se jí však nikdy nepovedlo.

Trh loterií v České republice.

Sazku totiž udržoval při životě tým insolvenčního správce Josefa Cupky v režii hlavních věřitelů, skupin PPF a KKCG. Ty pak firmu samy ovládly a brzy jí vrátily dřívější formu. Sazka na trhu nadále jasně dominuje s podílem přes devadesát procent, v roce 2014 lidé v jejích loteriích vsadili více než osm miliard korun.

Fortuna, kterou řídí a spoluvlastní skupina Penta Investments, do loterie za několik let investovala přes 300 milionů korun. Dnes už je loterie, výrazně osekaná o marketingové a jiné náklady, provozně v černých číslech a její tržby rostou o více než deset procent ročně.

V roce 2015 u ní lidé prosázeli včetně losů přes 530 milionů korun. Hrubý provozní zisk (EBITDA) dosáhl v roce 2015 asi 900 tisíc eur, tedy asi 25 milionů korun. I proto oslovení investiční odborníci očekávají prodejní cenu od 120 do 150 milionů korun.