Fotbal: kopačky vlastní, dres dává oddíl

Chcete mít doma malého Pavla Nedvěda nebo Jana Kollera? Pak se připravte na poměrně velká vydání. Ve srovnání s hokejem je fotbal sice finančně méně náročný, přesto je třeba počítat obvykle s více než deseti tisíci korun.

Kolik za svého fotbalistu zaplatíte záleží hlavně na tom, v jakém klubu hraje. Náklady ve Spartě, Slavii nebo dalších známých klubech jsou vyšší než v méně znamých oddílech či v malých městech.

Vybavení pro fotbalistu je poměrně jednoduché - kopačky a chrániče, které si kupují hráči sami. V mladších žákovských kategoriích stačí klasické kopačky s lisovanými špunty. Kožené se dají pořídit řádově kolem dvou tisíc korun, gumotextilní jsou levnější, ale nevydrží příliš dlouho. Později je potřeba koupit sálovou obuv na zimní sezónu a takzvané "kolíky" - kopačky s kovovými vyměnitelnými špunty, které se používají do mokra a bahna.

Výdrž kopaček záleží na intenzitě hraní. Kopačky mohou sloužit dva roky ale také jen šest měsíců. Cena chráničů se pohybuje od dvou do pětiset korun a vydrží dva až tři roky. Jestliže máte doma brankáře, bude potřebovat ještě rukavice - ty většinou dávají k dispozici kluby a není nutné je kupovat. Dresy, trenýrky a stulpny, tedy fotbalové podkolenky jsou také záležitostí klubů, rodiče je zpravidla jen perou.

Členské příspěvky se pohybují mezi jedním až třemi tisíci korunami. Ve vesnických klubech jsou to destítky či stovky korun. Oddíl za ně zajišťuje tréninkové plochy, dopravu na mistrovské zápasy či startovné na turnajích. Na soustředění jezdí mladí fotbalisté v létě i v zimě - je třeba počítat s výdaji okolo 4000 korun.

"Když hrál Marek ještě v menším pražském oddíle, stálo soustředění sice jen 1200 korun, ale děti neměli k dispozici kvalitní hřiště, bazén a další vybavení," říká Marcela Paťhová, jejíž syn hraje za mladší žáky Slavie. Na zimním soustředění se nejen běhá a odpočívá, ale třeba i lyžuje. Je proto třeba počítat i pořízením, případně půjčením lyžařské výzbroje. Dalších pět až deset tisíc korun stojí doprava na tréninky, speciální vitamínová strava, případně zájezdy na turnaje.

Roční výdělky špičkových fotbalistů

Zinedine Zidane (Real Madrid) - 421 milionů korun*
Gabriel Batistuta (AS Řím) - 312 milionů korun
Ronaldo (Inter Milán) - 269 milionů korun
Raúl (Real Madrid) - 265 milionů korun
Alessandro Del Piero (Juventus Turín) - 263 milionů korun

Poznámka: jedná se o odhady, zahrnují platy, prémie, příjmy z reklam a jiných činností
*údaje za Juventus Turín

Kolik "stojí" fotbalista

kopačky gumotextilní 200 korun
kožené se špunty 800 až 2500 korun
s kovovými kolíky 2000 korun
náhradní kolíky 6 kusů 50 až 250 korun
sálové 2000 korun kopačky (turfy)
na umělou trávu 2000 korun
chrániče 200 až 500 korun
brankářské rukavice 500 až 700 korun


Témata: obuv, Plat, Příjem