Firma Fraenkische CZ se brzy zařadí mezi desítku největších zaměstnavatelů v Kraji Vysočina. | foto: Archiv firmy, MAFRA

Fraenkische má novou halu a práci i pro Rolls-Royce. Přijme stovky lidí

  • 5
Firma Fraenkische CZ se brzy zařadí mezi desítku největších zaměstnavatelů v Kraji Vysočina. Za několik měsíců firma v Okříškách na Třebíčsku postavila i další výrobní halu. Vyrábí tu například plastové trubky a hadičky pro automobilový průmysl.

"K pětistovce stávajících pracovních míst plánujeme vytvořit postupně tři sta nových pracovních příležitostí," zmínila vedoucí tamních personalistů Kateřina Decknerová.

Nové pozice ve výrobě však budou podle šéfa okříšské pobočky německé společnosti Fraenkische Jiřího Novotného zřizovány postupně s náběhy nových produktů.

"V průběhu letoška bychom postupně chtěli nabrat do šedesáti lidí. Uplatnění najdou hlavně ti s výučním listem, u kterých je nejdůležitější devízou přístup k práci a zodpovědnost," podotkl. 

Firma neplánuje žádný masový nábor. "Až na výjimky nehledáme konkrétní profese, spíš ideální profil člověka, který o práci u nás stojí. Rozhodující je osobní motivace a zodpovědnost. Budeme ale nabírat i do kanceláří - vývojáře a logistiky. Důležitá je u nás znalost nejméně jednoho světového jazyka," řekl Novotný.

Hadičky z Okříšek jsou v Lamborghini i Rollsu

Pod šikovnýma rukama žen, které tvoří drtivou většinu zaměstnanců v halách Fraenkische v Okříškách, vznikají velmi kvalitní hadičky a trubičky. "Produkujeme hlavně pro automobilový průmysl. Naše výrobky berou i ty nejluxusnější značky jako Lamborghini či Rolls-Royce," říká šéf okříšské pobočky Jiří Novotný.

Kdo je vaším hlavním odběratelem?

Z 90 procent automobilky. Živí nás převážně masová výroba pro koncern Volkswagen, Opel, děláme pro Audi a další. Ale například vozy značky Lamborghini mají vedený vzduch do motoru taky našimi výrobky. A trubičky či hadičky od nás jsou i ve vozech Porsche či Rolls-Royce. Toho si vážíme. Asi 10 procent výroby tvoří trubičky pro domácí spotřebiče. To, že od nás odebírá třeba firma Miele, taky o něčem hovoří.

A o něčem vypovídá taky fakt, že tu v hale vidím hlavně ženy.
Jsou obecně pečlivější a velmi zručné na drobnou práci. U nás je kvalita na prvním místě. Pokud má vést hadička ostřikovače od předního k zadnímu sklu a ještě třeba pod střechou a vydržet deset dvacet let, musí být udělaná opravdu pořádně.

Jaké platy zaměstnanci berou?
Průměrný plat je devatenáct tisíc hrubého. Kdo je na hale, bere míň, kdo je v kanceláři, víc. K tomu jsou různé bonusy. Například věrnostní prémie na konci roku ve výši dva tisíce korun za odpracovaný rok. To znamená, že pokud tu někdo pracuje pět let, bere ji ve výši pětkrát dva tisíce.

Firma Fraenkische se vždy zabývala výrobou hadic a trubek?
Ano, už od roku 1906. Bývaly to například takové ty opletené hadičky k telefonním sluchátkům. V 50. letech vyvinula vlnitou trubku, která se dá dobře ohýbat. Takže nejrůznější vlnité hadičky a trubky z plastu jsou hlavním těžištěm naší výroby. Jsou velmi praktické.

Čerstvým absolventům především technických oborů se znalostí cizího jazyka nabízí firma už několik let Trainee program, který umožňuje za dvanáct měsíců poznat jednotlivá oddělení a lépe zvolit budoucí zaměření.

"Nejlepší absolventi programu získávají pracovní smlouvu," doplnila Decknerová.

V létě roku 2007 byl vybudován výrobní závod v Okříškách, který nahradil příliš malé prostory v Jihlavě. Pouhých pět let poté si narůstající objem výroby vyžádal opětovné rozšíření kapacit.

Trubky pro auta i pračky

"Začátkem roku 2012 proto padlo rozhodnutí o výstavbě nové haly. V Okříškách na celkové ploše o rozloze devatenáct tisíc metrů čtverečních vyrábíme plastové trubky a hadičky pro automobilový průmysl a bílou domácí techniku," upřesnila Decknerová.

Majitelem vedená rodinná firma Fraenkische byla založena už v roce 1906 a v posledních deseti letech expandovala do celého světa. Specialista na plastové trubky původem z německého Koenigsbergu má čtrnáct dceřiných firem na čtyřech kontinentech, kromě Evropy také v Číně, Tunisu, Indii a Mexiku, a chce expandovat i do Ruska, Korey, Indie a Brazílie. Na celém světě zaměstnává 2 300 zaměstnanců, z toho 500 právě v pobočce v Okříškách, která je největší.

"V roce 2000 jsme si řekli, že už je nám Německo malé a měli bychom se porozhlédnout i jinde. A podařilo se. Přesto jsem rád, že i přes výraznou expanzi malé rodinné firmy do zahraničí jsme stále zůstali rodinným podnikem," podotkl při slavnostním otevření nové haly německý majitel Otto Kirchner.

Vlaková doprava není pružná

Byť Okříškami vede železniční trať Jihlava - Brno a je tu vlakové nádraží na dohled od výrobních hal, dopravu po kolejích firma nevyužívá. Nevyrábí na sklad, ale pružně reaguje na požadavky zákazníků. Proto její výrobky vozí kamiony, ne vlaky.

Okříšská pobočka funguje v třísměnném provozu v 7,5hodinových směnách od pondělí do pátku, přičemž směny se střídají po celých týdnech. Zaměstnanci v kancelářích mají pružnou pracovní dobu při čtyřicetihodinovém týdnu.

V podniku pracují převážně ženy. Je jich tam 69 procent. Neplánuje jim vedení vyjít vstříc a zřídit podnikovou školku? Na to personalistka Decknerová odpověděla: "Zaměstnanci mohou využívat školku v Okříškách, se kterou firma dlouhodobě spolupracuje."

K sociálnímu programu patří dotované autobusové spojení pro zaměstnance ze směrů Třebíč a Moravské Budějovice, příspěvek na Vánoce a na dovolenou, věrnostní prémie, penzijní připojištění a pět týdnů dovolené. Nechybí ani závodní stravování v podobě teplých obědů a širokého sortimentu chlazených jídel na odpolední a noční směně.

Podle okříšského starosty Zdeňka Ryšavého je třetina zaměstnanců Fraenkische CZ právě z Okříšek a z blízkého okolí. I díky tomu je tam vždy o tři až čtyři procenta nižší nezaměstnanost než v Třebíči.

Firma přispívá spolkům z Okříšek a nedalekých vesnic asi 300 tisíc ročně na činnost. Desítky tisíc pak plynou do kasy městysu z daně z nemovitosti.

V obchodním roce od května 2011 do dubna 2012 měla dceřinka v Okříškách obrat přes 690 milionů korun, očekávaný obrat k letošnímu poslednímu dubnu je 780 milionů korun. Celá firma pak ročně dosahuje obratu devět miliard korun a do roku 2020 by jej chtěla ztrojnásobit.