Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Francouzi mlékárnu Promil nekoupí

  10:11aktualizováno  10:11
Zřejmě krach jednání s bankami rozhodl o tom, že francouzská společnost Lactalis odstoupila od záměru převzít zadluženou mlékárnu Promil v Novém Bydžově. Právě vstup významného partnera měl podnik s dvěma sty padesáti zaměstnanci, kteří již dostali výpověď, zachránit.
Krize největšího zaměstnavatele na Bydžovsku pokračuje

Krize největšího zaměstnavatele na Bydžovsku pokračuje | foto: Profimedia.cz

Francouzi však mají nadále zájem o Krkonošskou sýrárnu, která je součástí holdingu Promil.

Původní záměr odkoupit celý holding Francouzi podmínili dohodou s peněžními ústavy, stažením návrhu na konkurz mlékárny a obnovením větší části dodávek mléka. Za to měli zemědělci dostat peníze, které jim Promil dluží a výroba se měla opět rozjet. Celkem jde o částku převyšující sto padesát milionů korun.

"Celý holding určitě nepřevezmeme. Stále však zvažujeme převzetí jeho části, to znamená Krkonošské sýrárenské, kam patří provozy v Jičíně, Dřevěnici, Kruhu u Jilemnice a v Nymburce. O tom se rozhodne během dvou dnů, kdy se k situaci vyjádří vedení společnosti ve Francii," sdělil včera ředitel Lactalisu pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko Jaroslav Musil a dodal, že jednání jsou již nyní neúnosně dlouhá.

"Celou věc musíme vyřešit velmi rychle, případné převzetí části holdingu již nelze s ohledem na ekonomiku dále prodlužovat," řekl Musil.

Zatímco zemědělci byli ještě před několika dny připraveni dodávky mléka obnovit a vyvázat se z nových smluv uzavřených se současnými partnery, celou věc podle nich překazila jednání s bankami. Ke konci týdne již několika významným dodavatelům došla trpělivost, přestože vidina dlužných peněz se jim tím značně vzdálila.

Promil asi půjde do konkurzu
"Nedohodli se s bankami, takže z toho sešlo. Čekáme na oficiální závěry, ale zdá se, že jsme mimo hru. Pokračujeme v dodávkách mléka do Německa a nevylučuji, že se přidáme ke konkurzu. Pokud vím, návrh na konkurz podala skupina dodavatelů,“ řekl včera Miroslav Bárta, ředitel společnosti ZEM Nový Bydžov, která dodávala Promilu 17 tisíc litrů mléka denně a nyní zásobuje drážďanskou mlékárnu Müller.

"Včera nám francouzská strana oznámila, že se nedohodla se spořitelnou, takže jsme dnes svým členům doporučili, aby navázali jednání s jinými mlékárnami a pracovali s nimi na pevných smlouvách," uvedl již ve čtvrtek předseda Mlékařského obchodního družstva Bydžovsko Luděk Pour.

Novobydžovskou mlékárnu přestala část dodavatelů zásobovat mlékem koncem září, zhruba dvě stě padesát zaměstnanců dostalo výpověď platnou ke konci roku, část z nich zůstává doma a mlékárna vyrábí v omezené míře.

Mlékárně zlomila vaz nákladná investice
Podle ředitele a většinového vlastníka Promilu Václava Polácha je příčinou problémů podniku velká investice do modernizace zařízení novobydžovské mlékárny. Splnění norem Evropské unie stálo podnik téměř dvě stě milionů korun. "Neměli jsme volné finanční prostředky a zemědělci již nemohli na peníze déle čekat," vysvětlil před časem Polách, který již počátkem září ohlásil prodej holdingu Lactalisu.

Později se ukázalo, že k němu ještě nedošlo. Polách včera ani na konci minulého týdne nereagoval na telefonáty ani na dotazy zaslané elektronickou poštou.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

OKD je znovu státní firmou, akcie převzal podnik Prisko

Důl Karviná (ilustrační snímek)

Akcie těžební společnosti OKD v Karviné převzali zástupci státního podniku Prisko, stát za ně zaplatil téměř 80 milionů...

Novým ředitelem koncernu Volkswagen je Diess, značky se rozdělí do tří skupin

(Ilustrační snímek)

Novým šéfem automobilového koncernu Volkswagen je Herbert Diess (59), dosavadní šéf hlavní značky Volkswagen. Ve funkci...

Historické navýšení: ve Škodovce vzrostou mzdy o dvacet procent

(Ilustrační snímek)

Odboráři v automobilce Škoda dosáhli historicky nejvyššího růstu mezd. Celkově odměna při započítání všech navýšených...

Najdete na iDNES.cz