Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Francouzi mlékárnu Promil nekoupí

  10:11aktualizováno  10:11
Zřejmě krach jednání s bankami rozhodl o tom, že francouzská společnost Lactalis odstoupila od záměru převzít zadluženou mlékárnu Promil v Novém Bydžově. Právě vstup významného partnera měl podnik s dvěma sty padesáti zaměstnanci, kteří již dostali výpověď, zachránit.
Krize největšího zaměstnavatele na Bydžovsku pokračuje

Krize největšího zaměstnavatele na Bydžovsku pokračuje | foto: Profimedia.cz

Francouzi však mají nadále zájem o Krkonošskou sýrárnu, která je součástí holdingu Promil.

Původní záměr odkoupit celý holding Francouzi podmínili dohodou s peněžními ústavy, stažením návrhu na konkurz mlékárny a obnovením větší části dodávek mléka. Za to měli zemědělci dostat peníze, které jim Promil dluží a výroba se měla opět rozjet. Celkem jde o částku převyšující sto padesát milionů korun.

"Celý holding určitě nepřevezmeme. Stále však zvažujeme převzetí jeho části, to znamená Krkonošské sýrárenské, kam patří provozy v Jičíně, Dřevěnici, Kruhu u Jilemnice a v Nymburce. O tom se rozhodne během dvou dnů, kdy se k situaci vyjádří vedení společnosti ve Francii," sdělil včera ředitel Lactalisu pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko Jaroslav Musil a dodal, že jednání jsou již nyní neúnosně dlouhá.

"Celou věc musíme vyřešit velmi rychle, případné převzetí části holdingu již nelze s ohledem na ekonomiku dále prodlužovat," řekl Musil.

Zatímco zemědělci byli ještě před několika dny připraveni dodávky mléka obnovit a vyvázat se z nových smluv uzavřených se současnými partnery, celou věc podle nich překazila jednání s bankami. Ke konci týdne již několika významným dodavatelům došla trpělivost, přestože vidina dlužných peněz se jim tím značně vzdálila.

Promil asi půjde do konkurzu
"Nedohodli se s bankami, takže z toho sešlo. Čekáme na oficiální závěry, ale zdá se, že jsme mimo hru. Pokračujeme v dodávkách mléka do Německa a nevylučuji, že se přidáme ke konkurzu. Pokud vím, návrh na konkurz podala skupina dodavatelů,“ řekl včera Miroslav Bárta, ředitel společnosti ZEM Nový Bydžov, která dodávala Promilu 17 tisíc litrů mléka denně a nyní zásobuje drážďanskou mlékárnu Müller.

"Včera nám francouzská strana oznámila, že se nedohodla se spořitelnou, takže jsme dnes svým členům doporučili, aby navázali jednání s jinými mlékárnami a pracovali s nimi na pevných smlouvách," uvedl již ve čtvrtek předseda Mlékařského obchodního družstva Bydžovsko Luděk Pour.

Novobydžovskou mlékárnu přestala část dodavatelů zásobovat mlékem koncem září, zhruba dvě stě padesát zaměstnanců dostalo výpověď platnou ke konci roku, část z nich zůstává doma a mlékárna vyrábí v omezené míře.

Mlékárně zlomila vaz nákladná investice
Podle ředitele a většinového vlastníka Promilu Václava Polácha je příčinou problémů podniku velká investice do modernizace zařízení novobydžovské mlékárny. Splnění norem Evropské unie stálo podnik téměř dvě stě milionů korun. "Neměli jsme volné finanční prostředky a zemědělci již nemohli na peníze déle čekat," vysvětlil před časem Polách, který již počátkem září ohlásil prodej holdingu Lactalisu.

Později se ukázalo, že k němu ještě nedošlo. Polách včera ani na konci minulého týdne nereagoval na telefonáty ani na dotazy zaslané elektronickou poštou.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Konec bloudění po supermarketu? Ahold testuje navigaci uvnitř obchodů

Najdi svůj produkt. Ahold testuje navigaci obchodem.

Nizozemská nadnárodní společnost Ahold Delhaize začala na tamním trhu testovat aplikaci, která zákazníky naviguje mezi...

Kampaň MeToo se přesunula do McDonald‘s. Firma neřeší sexuální obtěžování

Restaurace McDonald’s v čínském Pekingu

V úterý budou stávkovat v deseti amerických městech zaměstnankyně McDonald‘s. Podle nich společnost neřeší sexuální...

Zdravá Cola se špetkou marihuany: rýsuje se partnerství z rozumu

Ilustrační snímek

Americká společnost Coca-Cola jedná s kanadským pěstitelem marihuany Aurora Cannabis o výrobě nápojů s obsahem...Najdete na iDNES.cz