Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Francouzky nosí prádlo z Ostravy

  12:22aktualizováno  12:22
Francouzské dívky se vdávají v českém prádle značky Nelly. Tedy alespoň ty, které využívají služeb svatebních salonů Alna Lingerie. Jejich majitel Alain Monéger nakupuje podprsenky a korzety od společnosti Nelly, která patří jedenačtyřicetileté Danuši Mihulové z Ostravy.

Danuše Mihulová - Danuše Mihulová začína šít doma po večerech. | foto: Jaroslav OžanaMF DNES

"Jsme malý výrobce, ale na tom, aby na prádle zůstala vedle jeho značky i značka naše, jsme trvali. Nebavilo by mě šít pod cizím jménem," říká zakladatelka, majitelka, příležitostná návrhářka i výrobní šéfka firmy Nelly.

Podnikat začala Danuše Mihulová, tehdy čerstvá absolventka průmyslovky zaměstnaná v projekci, hned po roce 1989.

"Odjakživa jsem ráda šila, naučily mě to maminka a babička. Jednou mě napadlo nabídnout vzorek podprsenky obchodnímu domu Ostravica. Byla to drzost, ta podprsenka byla hrozná. Ale v obchodech krajkové prádlo tenkrát vůbec nebylo, v Ostravici mi poradili, usměrnili mě a začali ode mne nakupovat," vzpomíná na své začátky.

fotoSERIÁL: ČEŠI DOBÝVAJÍ SVĚT
Příběhy podnikatelů, kteří dávají
lidem práci a její výsledky pak
vyvážejí do celého světa

Šicí stroj hrčel dlouho do noci
Šila nejdřív po večerech doma i přes protesty prvního manžela, kterému vadilo hrčení šicího stroje. Brzo jí koníček začal slušně vydělávat, a tak opustila zaměstnání a postavila se na vlastní nohy.

Objednávek měla tolik, že nestíhala šít. Nejdřív jí pomáhala sestra - ta také firmu podržela, když Danuše Mihulová strávila při prvním těhotenství skoro půl roku na nemocničním lůžku.

Po porodu jí čas ubírala péče o dítě, a tak zkoušela zadávat šití kamarádkám, které si chtěly přivydělat. Rychle s tím však skončila.

"Nedělalo to dobrotu. V práci kamarádství nemá co dělat, je těžké vytýkat přátelům, že dělají nekvalitně. Rozbilo by mi to vztahy," říká. Několik let zadávala práci domácím švadlenám a hned, jak dcera dorostla školce, pořídila si dílnu. "Když chcete dělat ve větším kvalitní zboží, musíte mít průmyslové stroje," vypráví.

Prádlo z koupaliště
Začátky byly skromné, majitelka firmy prodávala prádlo po burzách a na koupalištích. Ne vždycky se dařilo.

"Když bylo nejhůř, prostě jsme vzali kufr, naskládali do něj zboží a jeli prodávat třeba na Slovensko," líčí Marek Lepka, druhý manžel paní Mihulové, který dnes pomáhá nejen ve firmě. Když se jim před půldruhým rokem narodilo dítě, byl to on, kdo zůstal s nemluvnětem doma na mateřské.

"Ale není to tak, že bych nezvládala domácnost. Stihnout se dá obojí, být máma i podnikatelka," podotýká jeho žena.

Dnes má její firma patnáct zaměstnanců a obrat kolem osmi milionů korun ročně. Prodává prostřednictvím obchodních zástupců po celém Česku i na Slovensku. Na Ostravsku má tři vlastní značkové prodejny a vyváží do Francie.

"Není toho zas tak moc, ročně asi za dvaačtyřicet tisíc eur (1,3 milionu korun), ale dělá mi dobře, že jsme požadavky francouzského partnera zvládli," říká Danuše Mihulová.

Vyhovět Francouzům nebylo lehké
Ke kontraktu s Alna Lingerie pomohla firmě Nelly agentura CzechTrade, na niž se Alain Monéger obrátil, když před dvěma lety hledal v Česku dodavatele šatů, bižuterie, prádla a bot pro své salony.

"Uspořádali jsme výběrová řízení, do kterých se zájemci o zakázky hlásili," vzpomíná Lucie Pazderová z CzechTrade. Prádlo Monégerovi kromě firmy Nelly nabízela celá řada zavedených českých výrobců.

"Kromě Nelly nikdo nebyl schopen přizpůsobit se jeho požadavkům, žádná z dalších firem neprokázala takovou flexibilitu jako Nelly," říká Pazderová.

Prestižní zakázka však připravila šéfce řadu bezesných nocí. "Partner měl přesnou představu, co chce. Šlo o hodně pracnou výrobu, ale mě baví právě problémy řešit, vymýšlet, jak co udělat," říká Mihulová. Když nedokázala přesně realizovat Monégerovu představu, vymýšlela vlastní řešení, často i lepší než původní nápad.

"Vždycky jsme se nakonec domluvili." Spokojen je i Monéger. "U Nelly jsme našli, co jsme hledali. Výrobek jsme nakonec vyvinuli společně a koupili jsme od nich už stovky podprsenek. Zrovna dneska jsem jim zase poslal další objednávky. Z Česka navíc bereme ještě bižuterii," říká.

Danuše Mihulová nepočítá s tím, že by firmu dál rozšiřovala. "Zůstaneme u malých sérií středně drahého prádla. U pracnějšího zboží umíme být levnější než velkovýrobci a dělat běžnou výrobu ve velkém nechci," říká.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Otevírací doba obchodů o svátcích 28. září, 28. října a 17. listopadu

Ilustrační snímek

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...

Černá a bílá půda? Jihoafrický prezident chce vrátit pozemky černochům

Cyril Ramaphosa byl svého času chráněncem Nelsona Mandely, nyní směřuje do...

Jihoafrický prezident plánuje, že napraví křivdy koloniální minulosti a předá půdu vlastněnou bělochy do rukou...

PŘEHLEDNĚ: Kolik stát vyplatí na důchodech a kde žije nejvíc penzistů

Ilustrační snímek

Česká republika vyplácela v tuzemsku v minulém roce celkem 3,5 milionu důchodů, dalších téměř 100 tisíc mířilo do...Najdete na iDNES.cz