Sídlo největší francouzské banky BNP Paribas v Paríži.

Sídlo největší francouzské banky BNP Paribas v Paríži. | foto: Profimedia.cz

Největší francouzská banka se omlouvá Americe. Do USA pošle obří pokutu

  • 19
Největší francouzská banka BNP Paribas se musí omluvit Spojeným státům a zaplatit jim historicky nejvyšší pokutu ve výši 8,834 miliardy dolarů, zhruba 178 miliard korun. Musí to udělat proto, že nerespektovala americké sankce vůči Kubě, Íránu a Súdánu.

Banka přiznala, že během let 2002 až 2009 porušovala americké embargo vůči těmto třem zemím. Přiznáním a zaplacením rekordní pokuty se vyhne procesu v USA.

Nepříjemná jednání trvala měsíce a poznamenala i schůzku amerického prezidenta Baracka Obamy s francouzským protějškem Françoisem Hollandem během června v Normandii při oslavě 60. výročí vylodění spojeneckých vojsk. Právě tam se Hollande ještě pokoušel amerického prezidenta obměkčit. Bez úspěchu, americký prezident jakýkoliv osobní zásah do záležitosti odmítl.

Detaily dohody zveřejnily obě strany v noci na úterý. Francouzský bankovní regulátor, který dohlíží na zdraví bank, odhaduje, že je banka schopna tuto pokutu zvládnout. V rámci urovnání sporu odejdou z banky zaměstnanci z vyšších pozic včetně provozního ředitele Georgese Chodrona de Courcel a osm bankéřů, kteří jsou za transakce odpovědní. Už asi 45 bankéřů bylo navíc disciplinárně potrestáno a 27 z nich banku muselo opustit.

BNP Paribas se ocitla v hledáčku americké justice a bankovního regulátora státu New York Benjamina Lawského kvůli transakcím v dolarech, které vedly do zemí, na které USA uvalily sankce. Američané vyšetřovali transakce za více než sto miliard dolarů, načež přišli na to, že BNP Paribas zamaskovala převody za 30 miliard dolarů tak, aby obešla sankce.

Banka postupovala v zakrývání transakcí rafinovaně, říká úřad

"BNP si dala velkou práci, aby zakryla zakázané transakce, mazala jejich stopy a podváděla americké úřady," zdůraznil americký ministr spravedlnosti Eric Holder ve zprávě. "Tyto skutky představují vážné porušení amerického zákona", dodal.
Pokuta je asi osminásobkem bankovních rezerv a představuje částku, kterou BNP přiznala coby převod před USA pro súdánské (6,4 miliardy dolarů), kubánské (1,7 miliardy) a íránské (650 milionů) klienty.

Jean-Laurent Bonnafé, ředitel BNP Paribas, v tiskové zprávě vyjádřil "lítost" za "chyby minulosti" a ujistil klienty, že sankce nebude mít "žádný dopad na provozní a obchodní činnosti banky". Její akcie v úterý otevřely na burze růstem o tři procenta.

Uznání viny, což je v případě nějaké firmy skutečně ojedinělý úkaz, není bez rizika, připomíná ekonomický portál týdeníku Challenges. Otevírá cestu k tomu, aby někteří investoři jako jsou penzijní fondy nebo územní samosprávy odmítly s bankou spolupracovat, protože jim to nedovolují vlastní předpisy.

Banka, která zahrne ztrátu do účetnictví právě skončeného druhého kvartálu, nesmí nyní navíc rok obchodovat v dolarech, zejména v zúčtovacích transakcích z ropných a plynových obchodů. Zákaz začne platit 1. ledna 2015 a bude trvat rok. Agentura Reuters upozorňuje, že jde o bezprecedentní trest a že není jasné, o kolik klientů kvůli tomu banka přijde.

Francouzští ministři upozorňují, že celá záležitost bude mít neblahý dopad na jednání o americko-evropské zóně volného obchodu, protože se jaksi ochladila vzájemná atmosféra.