Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Francouzská bankovní daň může o miliony připravit i Komerční banku

  4:02aktualizováno  4:02
Francie chce pro plánovanou bankovní daň sáhnout i za hranice. V konečném důsledku by měly daně platit i dceřiné firmy francouzských bank v jiných zemích, například i česká Komerční banka. Ta by mohla Paříži vyplatit až 70 milionů korun. Pokud spustí bankovní daň i další země, připojí se také Česko.
Komerční banka by své „matce“ Société Générale musela vyplatit 70 milionů korun

Komerční banka by své „matce“ Société Générale musela vyplatit 70 milionů korun | foto: Radek Miča, MAFRA

Je to paradox – i když si Česko v Bruselu jako jediné z EU vymínilo, že žádnou bankovní daň na svém území nezavede, teď hrozí, že daň na některé české banky přece jen dopadne. Mohou za to nejednotná pravidla, podle kterých některé EU země daň zavádějí.

"Systém bankovního odvodu bude spouštěn v EU nekoordinovaně, každá země to udělá podle svého," vysvětluje Mojmír Hampl, viceguvernér ČNB.

České ministerstvo financí je v pohotovosti. Z jeho stanoviska vyplývá, že pokud by si ostatní státy z českých bank prostřednictvím mateřských skupin vytahovaly peníze pro záchranu svého bankovního sektoru, nebo dokonce na zahojení vlastních rozpočtů, Česko svůj odmítavý postoj k bankovní dani může změnit.

Nejtroufalejší přístup zatím představila Francie. Podle jejího návrhu, který by měl začít platit od roku 2011, má sice daň zaplatit mateřská francouzská firma, ale je zřejmé, že peníze bude muset někde vzít. To by se v Česku týkalo Komerční banky, jejíž matkou je francouzská Société Générale.

Zahraniční vlastníky mají i další české banky. Matkou ČSOB je belgická KBC, České spořitelny rakouská Erste a Unicredit Banky italská UniCredit.

Jak to bude ve skutečnosti, je otázkou výkladu francouzského návrhu. "Komerční banka dle našich informací nebude poplatníkem této francouzské daně a nebude mít povinnost odvodu daně francouzskému státu," uvedla Monika Klucová, mluvčí Komerční banky.

Société Générale nesmí Komerční banku požádat o příspěvek na daň přímo. Banka je totiž povinna platit daně především tam, kde působí.

Viceguvernér Hampl také žádný způsob, jak daň přenést na dcery, nevidí. "Podle naší aktuální interpretace by k tomu nemělo docházet," doufá Hampl. Přesto ČNB podle něj nezůstává v klidu a situaci sleduje.

Sedmdesát milionů korun, které by podle informací MF DNES za svou českou dceru měla odvádět Société Générale na bankovní dani, je sice jen zlomek zisku KB, ale také nebezpečný precedens. Není důvod, proč by český bankovní sektor, který přežil finanční krizi téměř bez úhony a bez pomoci státu, měl přispívat na záchranu bankovních systémů v zahraničí.

Bankovní daň řeší premiéři

Koncept bankovní daně měl být původně celoevropský, ale ukázalo se, že každá země má jiné důvody, proč jej zavést či nezavést. Například Německo od bank bude vybírat peníze do záchranného fondu, který má sloužit k budoucí záchraně bank v problémech.

Kolik země vyberou na bankovní dani

Francie - 0,5 až 1 mld. eur
0,25 % z rizikově vážených aktiv

Maďarsko - 200 mld. forintů
0,5 % ročně z aktiv bank (s aktivy nad 50 miliard forintů), jinak 0,15 %

Německo - 1,2 mld. eur
od 0,02 % do 0,04 % z majetku banky, čím větší, tím víc

Velká Británie - 2,5 mld. liber
příští rok 0,05 % z aktiv (bez základního kapitálu a klientských vkladů) a 0,075 % (od 2012)

Francie si zase výběrem chce vylepšit příjem do státního rozpočtu. Je to určitý trest za to, že v uplynulém roce stát musel poskytnout velkým domácím bankovním skupinám finanční injekci.

V Británii se chystají daň vybírat od všech bank na svém území, včetně poboček zahraničních bankovních domů. Peníze mají jít rovnou do rozpočtu, který domácím bankám rovněž už značně vypomohl. Je to daň za potenciální riziko, které pro rozpočet banky představují.

Problematikou bankovních daní se budou zabývat ve čtvrtek a v pátek premiéři zemí EU na summitu v Bruselu. Budou se snažit sladit daň v jednotlivých státech tak, aby ji banky neplatily dvakrát. Například jednou tam, kde působí, a podruhé své matce do zahraničí.

Autor:Nejčtenější

Kaufland šetří a má prázdné regály, stěžují si zákazníci i dodavatelé

(Ilustrační snímek)

Německý obchodní řetězec Kaufland začal od začátku roku šetřit. Snížil počet vlastních brigádníků a externím...

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...

Jízdné téměř zdarma. Vláda chystá dárek za 6 miliard pro důchodce a studenty

(Ilustrační snímek)

Důchodci nad 65 let a studenti by měli od letošního června dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Další z rubriky

Česko je na tom stále lépe, je už 21. nejšťastnější zemí na světě

(Ilustrační snímek)

Nejšťastnější zemí na světě je Finsko. Alespoň dle každoroční studie, kterou nechává vypracovat agentura OSN. V...

Válka proti plastu může způsobit více škody než užitku, varují ekologové

plasty

Britská ekologická organizace Green alliance varovala, že globální válka proti plastu může být riskantní a mít mnoho...

Americký hračkářský obr Toys R Us padl. Propustí 33 tisíc lidí

S obchodem Toys R Us vyrostlo několik generací amerických dětí, pro mnohé je...

Nejméně dvě generace amerických dětí si pod pojmem „hračkářství“ dokázaly představit jen jediný podnik – řetězec Toys R...

Najdete na iDNES.cz