Čeští pěstitelé do Francie třešně nikdy neexportovali, teď oficiálně nesmí.

Čeští pěstitelé do Francie třešně nikdy neexportovali, teď oficiálně nesmí. | foto: Radek Cihla, MAFRA

České třešně nesmí do Francie. Mohly by obsahovat dimetoát z pesticidů

  • 44
Francie vydala zákaz na dovoz českých třešní. Důvodem je používání problematické látky dimetoát v pesticidech. Na rozhodnutí je ale zajímavé především to, že čeští pěstitelé třešně do Francie nikdy nevyváželi a dimetoát nepoužívají, informuje o tom server E15.

Podle deníku E15 se tak Francie snaží pravděpodobně ochránit tamní trh před importem z Turecka. Server Freshplaza.com uvedl, že na seznamu je kromě Česka ještě Rakousko, Bulharsko, Rumunsko, Lucembursko, Turecko, USA a Kanada. Francouzská vláda zákaz odůvodnila tím, že již zmíněný dimetoát má negativní dopady na zdraví.

Mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková zákaz potvrdila. Otázkou podle ní zůstává, zda takové jednostrané opatření může Paříž vydat. Jak Ježková uvedla, tuzemští sadaři do Francie třešně nikdy neexportovali.

„Zřejmě je to namířené proti velkým exportérům, jako je Turecko. Francouzi Česko a jiné další země pravděpodobně zařadili do seznamu proto, aby mohli argumentovat, že jde o plošný zákaz, který se netýká pouze jednoho či dvou států,“ odhadl důvody šéf Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Právě podle Freshplaza.com bude francouzská úroda třešní letos slabší kvůli vlhkému počasí.

Dimetoát je v Česku a ve většině zemí Evropské unie registrovaný v některých pesticidech, v tuzemsku se ale používá jen zřídka a ovocnáři ho nepoužívají vůbec. Podle Ludvíka má totiž dlouhou ochranou lhůtu mezi aplikací přípravku a sklizní.

Česko vypěstuje asi dvě procenta z celkové evropské produkce třešní, mezi největší pěstitele patří právě Francie, Turecko a také Španělsko.

Pokud by některý z ovocnářů chtěl do Francie třešně vyvážet, musí deklarovat, že produkce neobsahuje nežádoucí látky. To je běžný postup, na který jsou exportéři zvyklí. Zahraniční obchodníci si totiž často kladou vlastní požadavky na produkt.