Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Frascati: víno věčně žíznivého Říma

  8:59aktualizováno  8:59
Frascati je jedno z nejpopulárnějších italských bílých vín. Ačkoli je dnes rozšířeno prakticky po celém světě, jeho hlavním odbytištěm zůstávají tratorie a taverny horkem rozpáleného Říma, kde teče proudem dnes stejně jako před dvěma tisíci lety.

Římané se dokázali na počátku svých dějin velmi rychle naučit vinařské vědě od Etrusků a Řeků usazených na jihu Apeninského poloostrova. Záhy ovládli obchod vínem a hravě si osvojili jak jeho výrobu, tak i konzumaci.

Ta dosáhla ve druhém století našeho letopočtu neuvěřitelných 250 litrů na osobu. Řím měl v těch časech již přes milion obyvatel, a tak není divu, že za branami města vyrůstaly doslova hory rozbitých amfor.

Víno proniklo do každodenního života jako jeho součást a provázelo Římany už od útlého věku. Dětem se víno nalévalo nejen poroto, aby snáze usnuly, ale také kvůli zdravotním důvodům - na rozdíl od hygienicky pochybných městských vodovodů představovalo víno vcelku bezpečný nápoj.

Tedy alespoň pro běžné obyvatele. Ve vyšších kruzích bylo jeho pití přece jen riskantnější, neboť vsypání jedu do vína se stalo poměrně oblíbeným prostředkem, jak se zbavit mocenských protivníků.

Není divu, že toto dalo vzniknout pozoruhodnému a dnes zaniklému řemeslu praedegustatores, předchutnávačů, které si bohatí Římané najímali kvůli své bezpečnosti. Klobouk dolů před těmito "pyrotechniky starověku".“

Kdybychom chtěli vědět, jakým vínem hasili dávní obyvatelé Věčného města svoji žízeň, museli bychom vyrazit do kopců nedaleké oblasti Castelli Romani.

Tento kraj je i dnes oblíbeným výletním cílem tisícovek obyvatel Říma, kteří tu spolu s nekončícími proudy turistů ze severu nacházejí krásu starobylých městeček a dopřávají si požitků vyhlášené místní gastronomie. K ní samozřejmě patří víno, které těží z bohaté nabídky modrých i bílých odrůd, pěstovaných na převážně vulkanických půdách.

Jedničkou mezi všemi zdejšími víny je bílé frascati. V širokém okolí tohoto městečka se pěstuje réva odrůd Trebbiano a Malvasia, z nichž vzniká tolik populární, levné, jednoduché a svěží víno.

V dávných dobách bylo podstatně sladší než dnes, kdy převažuje jeho suché, jiskřivé provedení. Móda se však vrací, a tak se můžeme stále častěji setkat i s frascati, které se vyrábí z přezrálých hroznů a nese označení cannellino.

Vyniká jemnou chutí, která nabízí i řešení jednoho z klasických vinařských oříšků: problém s artyčoky. Ty stojí mezi největšími "nepřáteli" vína na jednom z čelných míst. Obsahují látku cynarin, která má za následek určitou deformaci chuti, po níž chutná téměř libovolné víno nepříjemně.

Římané však, zdá se, našli recept. Zdejší velmi oblíbený pokrm carciofi alla giudia, tedy artyčoky po židovsku, se tradičně nezapíjí ničím jiným než právě Frascati.

Frascati nás může snadno přenést do časů starověkého Říma, kdy víno teklo proudem a umění užívat si života nacházelo svoji každodenní podobu. Na jednom náhrobku z římských časů se skví nápis: „Lázeň, víno a milování ničí tělo. Ale kvůli čemu jinému než lázni, vínu a milování by měl člověk žít?"

Autoři:


Nejčtenější

Zoot řeší množství vráceného zboží, čeká ho boj se Zalandem

Prodejna e-shoopu Zoot v Praze.

Nakupovat oblečení a boty po internetu není zatím pro většinu Čechů obvyklé. Na tomto poli se přitom právě rozhořel boj...

Mladík šel do práce 22 kilometrů pěšky. Šéf mu za oddanost daroval auto

Americký student Walter Carr byl z nečekaného daru dojatý.

Walter Carr, osmnáctiletý nováček ve stěhovací firmě Bellhops, měl svou první práci odvést v domě v americkém Pelhamu....Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru, mezery se neosvědčily

Čokoláda Toblerone

Tradiční švýcarská čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru. Její americký majitel předloni zvětšil mezery...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Další z rubriky

Sklárna ve slovácké Květné kvůli ruskému trhu propustí desítky lidí

Den otevřených dveří ve sklárně v Květné na Uherskohradišťsku (21. 7. 2018)

Sklárna v Květné na Uherskohradišťsku propustí v nejbližších týdnech desítky zaměstnanců. Nemá totiž dost zakázek na...

Svatby jako řemen. Svatební agentury mají čím dál víc práce

Svatba pořádaná společností White Agency

Kdo tvrdí, že manželství není v módě, neví, o čem mluví. Jen loni bylo podle Českého statistického úřadu uzavřeno téměř...

Každý Čech dluží 161 500 korun. Stát musí splatit celkem 1,714 bilionu

Trezory do banky přibyly až později, o čemž svědčí mj. i to, že firma A. Ippen...

Státní dluh v pololetí vzrostl proti konci roku 2017 o zhruba 89 miliard korun na 1,714 bilionu korun. Za růstem dluhu...

Najdete na iDNES.cz