Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Frascati: víno věčně žíznivého Říma

  8:59aktualizováno  8:59
Frascati je jedno z nejpopulárnějších italských bílých vín. Ačkoli je dnes rozšířeno prakticky po celém světě, jeho hlavním odbytištěm zůstávají tratorie a taverny horkem rozpáleného Říma, kde teče proudem dnes stejně jako před dvěma tisíci lety.

Římané se dokázali na počátku svých dějin velmi rychle naučit vinařské vědě od Etrusků a Řeků usazených na jihu Apeninského poloostrova. Záhy ovládli obchod vínem a hravě si osvojili jak jeho výrobu, tak i konzumaci.

Ta dosáhla ve druhém století našeho letopočtu neuvěřitelných 250 litrů na osobu. Řím měl v těch časech již přes milion obyvatel, a tak není divu, že za branami města vyrůstaly doslova hory rozbitých amfor.

Víno proniklo do každodenního života jako jeho součást a provázelo Římany už od útlého věku. Dětem se víno nalévalo nejen poroto, aby snáze usnuly, ale také kvůli zdravotním důvodům - na rozdíl od hygienicky pochybných městských vodovodů představovalo víno vcelku bezpečný nápoj.

Tedy alespoň pro běžné obyvatele. Ve vyšších kruzích bylo jeho pití přece jen riskantnější, neboť vsypání jedu do vína se stalo poměrně oblíbeným prostředkem, jak se zbavit mocenských protivníků.

Není divu, že toto dalo vzniknout pozoruhodnému a dnes zaniklému řemeslu praedegustatores, předchutnávačů, které si bohatí Římané najímali kvůli své bezpečnosti. Klobouk dolů před těmito "pyrotechniky starověku".“

Kdybychom chtěli vědět, jakým vínem hasili dávní obyvatelé Věčného města svoji žízeň, museli bychom vyrazit do kopců nedaleké oblasti Castelli Romani.

Tento kraj je i dnes oblíbeným výletním cílem tisícovek obyvatel Říma, kteří tu spolu s nekončícími proudy turistů ze severu nacházejí krásu starobylých městeček a dopřávají si požitků vyhlášené místní gastronomie. K ní samozřejmě patří víno, které těží z bohaté nabídky modrých i bílých odrůd, pěstovaných na převážně vulkanických půdách.

Jedničkou mezi všemi zdejšími víny je bílé frascati. V širokém okolí tohoto městečka se pěstuje réva odrůd Trebbiano a Malvasia, z nichž vzniká tolik populární, levné, jednoduché a svěží víno.

V dávných dobách bylo podstatně sladší než dnes, kdy převažuje jeho suché, jiskřivé provedení. Móda se však vrací, a tak se můžeme stále častěji setkat i s frascati, které se vyrábí z přezrálých hroznů a nese označení cannellino.

Vyniká jemnou chutí, která nabízí i řešení jednoho z klasických vinařských oříšků: problém s artyčoky. Ty stojí mezi největšími "nepřáteli" vína na jednom z čelných míst. Obsahují látku cynarin, která má za následek určitou deformaci chuti, po níž chutná téměř libovolné víno nepříjemně.

Římané však, zdá se, našli recept. Zdejší velmi oblíbený pokrm carciofi alla giudia, tedy artyčoky po židovsku, se tradičně nezapíjí ničím jiným než právě Frascati.

Frascati nás může snadno přenést do časů starověkého Říma, kdy víno teklo proudem a umění užívat si života nacházelo svoji každodenní podobu. Na jednom náhrobku z římských časů se skví nápis: „Lázeň, víno a milování ničí tělo. Ale kvůli čemu jinému než lázni, vínu a milování by měl člověk žít?"

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Hutě ArcelorMittal by se mohly prodat už do ledna 2019, tvrdí odbory

Zavážení vsázky na ocelárně do tandemové pece

Už za rok mohou mít hutě ArcelorMittal Ostrava jiného majitele. Podle odborářů, kteří jednali s premiérem v demisi...

Obchod nutil lidi zaplatit neobjednané sběratelské mince, zaplatí pokutu

„Pozlaceno to být může, nicméně pozlacení je tak tenká vrstva zlata, váha zlata...

Česká obchodní inspekce poprvé potrestala Český mincovní obchod, který minimálně od roku 2012 zasílal spotřebitelům...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

Najdete na iDNES.cz