Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Frenštát vydal Desatero proti uhlí. Těžaři nesouhlasí

  8:40aktualizováno  8:40
Lidé těžbu uhlí z dolu Frenštát za žádnou cenu nechtějí. Sepsali Desatero argumentů proti plánované průzkumné ražbě. V něm obvinili OKD z toho, že lidem záměrně neříkají pravdu o případné těžbě. Těžařská společnost však takové závěry odmítá s dovětkem, že průzkum je nezbytný.

Areál Dolu Frenštát při pohledu od Trojanovic. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Televizní reklama, ve které společnost OKD přesvědčuje diváky, že je důležitou firmou, díky níž mohou lidé nejenom topit, ale třeba i svítit či cestovat vlakem, rozlítila Radu města ve Frenštátě pod Radhoštěm (reklamní spot si prohlédněte zde).

"Reklama společnosti OKD nemá za cíl oslovit obyčejné lidi. Jejím cílem je vylepšit mediální obraz společnosti OKD u veřejnosti v návaznosti na plánované aktivity těžařů, mimo jiné i v Beskydech," uvedl předseda komise za zrušení a zasypání dolu Frenštát Marian Žárský.

S tím ale OKD nesouhlasí. "Kampaň, která se věnuje přínosu černého uhlí pro českou ekonomiku a především pro běžný život lidí, nijak nesouvisí se záměry OKD na Frenštátsku. Představuje zejména věci, které mohou být vyrobeny díky koksovatelnému uhlí, zatímco v ložisku Trojanovice je pravděpodobně většina uhlí energetického," řekl mluvčí OKD Vladislav Sobol.

Frenštát se obává, že průzkum bude generálkou na těžbu

Rada města Frenštátu vzápětí vydala Desatero argumentů proti průzkumné ražbě na dole Frenštát, podpořila ho i starostka Frenštátu Zdeňka Leščišinová. "S desaterem se naprosto ztotožňuji," uvedla.

Autoři hovoří v desateru o mýtech a nepravdách, které podle nich OKD cíleně šíří. Těžařům například vytýkají, že nemluví pravdu o chystaném zahájení těžby, dopadu na životní prostředí, o nutnosti průzkumu či o zájmu o lidi žijící na Frenštátsku (zde frenštátské Desatero).

Nevěří ani tvrzení OKD, že průzkum neznamená těžbu. "Průzkum se provádí před zahájením těžby. OKD otevře ložisko a zajistí si práva díky hornímu zákonu, který dává nadstandardní pravomoce těžebním společnostem," píší frenštátští radní v Desateru.

Ministerstvo s frenštátským uhlí nepočítá

Těžaři se hájí. "Nemůžeme si dovolit jakýmkoliv způsobem mystifikovat své partnery. Chceme dělat průzkum, bez kterého nelze rozhodnout o další budoucnosti dolu Frenštát," přiblížil mluvčí společnosti Sobol s tím, že OKD ročně vynakládá na údržbu dolu Frenštát desítky milionu korun (zpráva OKD o podrobnostech průzkumné těžby).

S těžbou ve Frenštátě v příštích letech nepočítá ani ministerstvo průmyslu a obchodu. "Připravujeme aktualizaci státní energetické koncepce, která nakreslí cestovní mapu pro naši energetiku na tři desítky let dopředu. Tato koncepce s uhlím z dolu Frenštát nepočítá, jinými slovy se v ní nepočítá s těžbou v dole Frenštát," potvrdil Jan Sochor z ministerstva průmyslu a obchodu.
Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Prodej tvrdého alkoholu v Česku stoupá. Každý čtvrtý panák je tuzemák

Ilustrační foto

Český trh s lihovinami loni vzrostl o tři procenta. Největší tuzemská likérka, Stock Plzeň-Božkov, prodala meziročně...

Malé firmy bojují o zaměstnance. Absolventům však práci nabízejí váhavě

Kancelářské potřeby (ilustrační foto)

Trh práce je sice už dlouhou dobu napjatý jako struna, ale pokud jde o absolventy, jsme ostražití, vzkazují malí...

Obavy vyprchaly. Češi zase létají na dovolenou do Turecka

Ilustrační snímek

Uzavřené předprodeje zájezdů tuzemských cestovních kanceláří pro letošní rok ukazují, že se Turecko vrátí mezi...

Najdete na iDNES.cz