Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Frenštát vydal Desatero proti uhlí. Těžaři nesouhlasí

  8:40aktualizováno  8:40
Lidé těžbu uhlí z dolu Frenštát za žádnou cenu nechtějí. Sepsali Desatero argumentů proti plánované průzkumné ražbě. V něm obvinili OKD z toho, že lidem záměrně neříkají pravdu o případné těžbě. Těžařská společnost však takové závěry odmítá s dovětkem, že průzkum je nezbytný.

Areál Dolu Frenštát při pohledu od Trojanovic. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Televizní reklama, ve které společnost OKD přesvědčuje diváky, že je důležitou firmou, díky níž mohou lidé nejenom topit, ale třeba i svítit či cestovat vlakem, rozlítila Radu města ve Frenštátě pod Radhoštěm (reklamní spot si prohlédněte zde).

"Reklama společnosti OKD nemá za cíl oslovit obyčejné lidi. Jejím cílem je vylepšit mediální obraz společnosti OKD u veřejnosti v návaznosti na plánované aktivity těžařů, mimo jiné i v Beskydech," uvedl předseda komise za zrušení a zasypání dolu Frenštát Marian Žárský.

S tím ale OKD nesouhlasí. "Kampaň, která se věnuje přínosu černého uhlí pro českou ekonomiku a především pro běžný život lidí, nijak nesouvisí se záměry OKD na Frenštátsku. Představuje zejména věci, které mohou být vyrobeny díky koksovatelnému uhlí, zatímco v ložisku Trojanovice je pravděpodobně většina uhlí energetického," řekl mluvčí OKD Vladislav Sobol.

Frenštát se obává, že průzkum bude generálkou na těžbu

Rada města Frenštátu vzápětí vydala Desatero argumentů proti průzkumné ražbě na dole Frenštát, podpořila ho i starostka Frenštátu Zdeňka Leščišinová. "S desaterem se naprosto ztotožňuji," uvedla.

Autoři hovoří v desateru o mýtech a nepravdách, které podle nich OKD cíleně šíří. Těžařům například vytýkají, že nemluví pravdu o chystaném zahájení těžby, dopadu na životní prostředí, o nutnosti průzkumu či o zájmu o lidi žijící na Frenštátsku (zde frenštátské Desatero).

Nevěří ani tvrzení OKD, že průzkum neznamená těžbu. "Průzkum se provádí před zahájením těžby. OKD otevře ložisko a zajistí si práva díky hornímu zákonu, který dává nadstandardní pravomoce těžebním společnostem," píší frenštátští radní v Desateru.

Ministerstvo s frenštátským uhlí nepočítá

Těžaři se hájí. "Nemůžeme si dovolit jakýmkoliv způsobem mystifikovat své partnery. Chceme dělat průzkum, bez kterého nelze rozhodnout o další budoucnosti dolu Frenštát," přiblížil mluvčí společnosti Sobol s tím, že OKD ročně vynakládá na údržbu dolu Frenštát desítky milionu korun (zpráva OKD o podrobnostech průzkumné těžby).

S těžbou ve Frenštátě v příštích letech nepočítá ani ministerstvo průmyslu a obchodu. "Připravujeme aktualizaci státní energetické koncepce, která nakreslí cestovní mapu pro naši energetiku na tři desítky let dopředu. Tato koncepce s uhlím z dolu Frenštát nepočítá, jinými slovy se v ní nepočítá s těžbou v dole Frenštát," potvrdil Jan Sochor z ministerstva průmyslu a obchodu.Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Řidič autobusu jako akční hrdina, dopravní podniky lákají nové zaměstnance

Ilustrační snímek

Dopravní podniky osmi českých měst spustily tento týden reklamní kampaň, kterou lákají nové zaměstnance na místa...

Soud zprostil obžaloby představitele ŘSD, billboardy nepronajímali pod cenou

Alfred Brunclík, šéf Ředitelství silnic a dálnic

Obvodní soud pro Prahu 4 dnes zprostil obžaloby dva bývalé představitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Alfreda...

Obce dostanou třikrát víc peněz. Na hřiště či silnici se přidá i těm malým

Na fotbalovém hřišti ve Větrném Jeníkově řádí krtci. Travnatou plochu rozryli...

Ministerstvo pro místní rozvoj rozdělí příští rok výrazně víc peněz na národních dotacích než letos. Především do...

Najdete na iDNES.cz