Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Friuli: bílá vína a slavná šunka

  8:56aktualizováno  8:56

Na rozdíl od našich končin není poznamenána nálepkou "žaláře národů", ale vyvolává pocity laskavé nostalgie dávno zašlých časů.

Už dávno před Habsburky sloužilo Friuli díky své geografické poloze jako křižovatka vlivů italského, slovanského a německy hovořícího světa. A kdybychom nahlédli ještě dále do historie, viděli bychom další národy, kultury i kmeny, které na tomto kousku světa přes veškerou různorodost a napříč staletími vždy cosi spojovalo: prosperující vinařství.

Vinice tu najdeme jak na rozlehlých pláních, tak v kopcovité části přiléhající ke slovinským hranicím. Právě v těchto místech vznikají nejlepší friulská vína nesoucí označení Collio a Colli Orientali. Jejich svěží a harmonický charakter zajišťuje celému regionu pověst vynikajícího zdroje bílých vín, ačkoli vína z rovinatých poloh zdaleka takových kvalit nedosahují a působí mnohdy fádním a unaveným dojmem.

Škálu mezinárodních odrůd (Chardonnay, Müller Thurgau, Pinot grigio a bianco, Sauvignon) tu doplňují tři pozoruhodní místní odchovanci - Ribolla Gialla, legendami opředený Picolit a vynikající Tocai Friuliano.

Tento vzdálený příbuzný Sauvignonu nemá nic společného s alsaským Tokay Pinot Gris ani se samým maďarským tokajským. Právě kvůli němu si ale po roce 2007 bude muset najít nové jméno. Ačkoli je oblast Friuli pověstná především svými bílými víny, dobrá polovina vinic je osázena modrými odrůdami.

I zde se do popředí tlačí mezinárodní legie vedená Cabernetem a Merlotem, ale početná je i řada místních originálních odrůd -Schioprettino, Refosco, Pignolo či Tazzelenghe. Milovníky rarit by jistě potěšil objev italské Frankovky, která se zde (byť zcela okrajově) pěstuje pod názvem Franconia.

Není snad italského regionu, aby mu nevévodila alespoň jedna vyhlášená kulinářská specialita. V případě Friuli je to slavná sušená šunka nazývaná "Prosciutto di San Daniele", která spolu s obdobnou šunkou parmskou představuje jeden z vyhledávaných vrcholů mezi italskými uzeninami.

Ačkoli hovořit o uzenině není tak docela na místě. Šunka San Daniele se ponechává v přírodním stavu a kromě přídavku malého množství mořské soli se nijak neupravuje.

Zdrojem pro její výrobu je maso speciálního mohutného plemene prasat pěstovaného na pečlivě kontrolovaných farmách. Čuníci jsou poctivě vykrmováni bohatou stravou, v níž nechybí ani syrovátka vzniklá při výrobě sýrů Parmiggiano Reggiano.

Sama šunka musí zrát nejméně dvanáct měsíců, přičemž vysychá v mírném větru, v němž se mísí studený vzduch z Alp a vlhký, slaný vzduch od moře. Ten je podle místních obyvatel právě tím nenapodobitelným a jedinečným faktorem zajišťujícím této gastronomické lahůdce z Friuli její slávu. Šunka se jí jen s pečivem, na tenko nakrájená. Aco k ní? Suché bílé a nepříliš aromatické víno. Samozřejmě z Friuli.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Obchod nutil lidi zaplatit neobjednané sběratelské mince, zaplatí pokutu

„Pozlaceno to být může, nicméně pozlacení je tak tenká vrstva zlata, váha zlata...

Česká obchodní inspekce poprvé potrestala Český mincovní obchod, který minimálně od roku 2012 zasílal spotřebitelům...

Počet vydaných platebních karet loni klesl, těch bezkontaktních přibylo

(Ilustrační snímek)

Počet vydaných platebních karet v loňském roce klesl o 592 tisíc na 10,7 milionu. Oznámilo to Sdružení pro bankovní...

Najdete na iDNES.cz