Frolík: Nejdůležitější je najít mezeru na trhu

  12:10
Zbyněk Frolík, zakladatel a šéf společnosti LINET, která se zabývá výrobou nemocničních postelí a patří ve svém oboru k pěti největším na světě, má ve své kanceláři na stěně pověšen obraz newyorského Manhattanu. Je to puzzle, skládačka z pěti tisíc titěrných kousků.

"Byla to strašná dřina, s manželkou jsme to dávali dohromady mnoho večerů," říká Frolík podle něhož má skládání puzzle a podnikání mnoho společného. Obě činnosti vyžadují jednak trpělivost, jednak vůli práci dokončit.

Frolík při poradách u obrázku rád vysvětluje podřízeným: "Abych si sem tenhle obrázek mohl pověsit, nesměl jsem ztratit ani jeden dílek, žádný nesmí chybět. A všechny do sebe musí pasovat. Tak je tomu i v podnikání: každý člověk, každý článek výroby do sebe musí zapadat a nikdo nesmí nic opomenout."

Při skládání se Frolíkovi osvědčil vědecký přístup. Využil svého matematického nadání a přišel na to, že dílky stejných tvarů jsou v každé řádce symetricky rozloženy podle středové osy.

 "Když jsem na to přišel, práci mně to ohromně ulehčilo. Šlo to pak desetkrát rychleji," tvrdí Frolík. Podobně může chytrý přístup ulehčit mnohé i v podnikání.

"Člověk nemusí být vzdělaný, i když to samozřejmě není na škodu. Práci to ulehčuje. Ale stačí i používat 'selský' rozum, obklopit se chytrými lidmi a pak je jen dobře řídit," dodává podnikatel.

 Obrázek Manhattanu, na kterém jsou ještě vidět i dva mrakodrapy Světového obchodního centra, jež se zřítily po útoku teroristů v roce 2001, má podle Frolíka i určitou symboliku.

"Naznačuje, že i při podnikání je třeba vždy myslet na hrozící rizika a nespoléhat se, že všechno včetně úspěchu potrvá věčně," říká Frolík. A jaké vlastnosti by podle něho měl mít podnikatel?

SOUHRN ČLÁNKŮ

"Měl by v sobě mít jakousi urputnost a snahu objevovat nové věci a čelit výzvám. Důležitá je schopnost definovat a vizualizovat, což pomáhá přesvědčit spolupracovníky, aby následovali podnikatelovu vizi," říká Frolík, podle něhož je v podnikání důležitý i smysl pro fair play.

"Okolo je spousta podvodníků, vždy se snažíme dát najevo, že takoví my nejsme. Pořád si myslím, že boží mlýny melou sice pomalu, ale jistě," dodává podnikatel.

Zlom přinesly postele
Za zlomový okamžik své kariéry považuje Frolík rozhodnutí vyrábět nemocniční postele. "Vsadili jsme přitom - na rozdíl od jiných českých výrobců, kteří se báli, že nemocnice nemají peníze - na dražší, sofistikovaná lůžka.

O ty však měla zájem třeba oddělení intenzivní péče, protože ulehčují léčbu vážně nemocných pacientů. Dokázal jsem tak nalézt mezeru na trhu. A podnikání, pokud má být úspěšné, je právě o neustálém hledání takových mezer," říká Frolík o nejlepším rozhodnutí, které kdy podle svých slov udělal.

"Někdy je třeba v podnikání umět zariskovat. Ale nic se nesmí přehnat. Člověk navíc potřebuje občas i trochu štěstí. Třeba být ve správnou dobu na správném místě," dodává podnikatel, podle něhož není podnikání u mužů jen o penězích, ale i o vlastní realizaci.

Frolíkův vzor: Baťa
K podnikatelským vzorům Zbyňka Frolíka patří Tomáš Baťa nebo bývalý šéf Slušovic František Čuba. "Měli svou vizi a dokázali ji prosadit. Obklopili se schopnými lidmi, jež dokázali motivovat a řídit," dodává Frolík s tím, že sám má dobré zkušenosti s lidmi ze zemědělství.

"Jsou ochotní a zvyklí přijít do práce, když je potřeba," tvrdí Frolík, který byl loni vyhlášen v soutěži pořádané firmou Ernst & Young českým podnikatelem roku.

Od krystalek přes tulipány k postelím
Zbyněk Frolík vystudoval kybernetiku na ČVUT. Ale jak sám říká, spíše proto, že to dělali kamarádi, než že by v oboru nějak vynikal.

 "Ty krystalky, které jsme si dělali doma, mi nikdy nehrály," přiznává se Frolík. Ještě na škole se oženil a po vojně, kdy měl již dvě děti, nastoupil po krátké anabázi v podniku ZPA do Akademie věd. Brzy začal přemýšlet, zda by nešlo "bokem" dělat něco, čím by si přilepšil k malému platu na akademii.

Rozhodl se proto s manželkou pěstovat růže. To šlo i za socialismu, zemědělci mohli prodávat "přebytky".

Začínali s malým skleníkem, ale jejich první "byznys" začal brzy vzkvétat nečekaně rychle. Časem již Frolíkovi pěstovali až sto tisíc růží ročně. Jako jedni z mála je uměli dodávat zákazníkům již od konce ledna.

"Takže když filmaři potřebovali kytici růží pro scénu filmu S tebou mě baví svět, kdy si Julius Satinský jde usmiřovat Janu Šulcovou, obrátili se na mě," říká Frolík.

V polovině 80. let začal hledat novou výzvu, protože "růže už šlapaly samy od sebe". Po konkurzu se stal šéfem vedoucího technického odboru v motolské nemocnici. Pod sebou měl najednou 260 lidí a na starosti takové věci jako klimatizaci, kotelnu, energetiku a technologickou přípravu nového pavilonu. V Motole ho zastihla i revoluce.


Obchod s růžemi neustál konkurenci
Brzy po ní však do Česka přišla z Holandska konkurence jeho růžím.

"Cenami nás ničili, a tak jsem toho po roce a půl ze dne na den nechal. Přestali jsme zalévat a pěstování kytek jsem ukončil.

Ale už jsem měl představu, co budu dělat dál - postele pro nemocnice," vzpomíná Frolík. Právě v Motole se již setkal s problematikou nemocničních lůžek. "Říkal jsem si, že to je přece jednoduché, ohnout pár trubek a sešroubovat je," říká.

Do nového byznysu vložil 400 tisíc "z růží" a společně s manželkou a dvěma partnery, které pak po několika letech vyplatil, koupil polorozpadlý statek u Slaného. Podařilo se jim sehnat strategického partnera, německou firmu Wissner Bosserhoff, která je jako začínající podnik zaštítila svým jménem.

"Stali se proto vlastníky poloviny firmy a nemuseli dát žádné finance. Ale my jsme si ponechali právo veta při rozhodování," dodává Frolík.

"Dnes je LINET v nemocničních postelích něco jako 'bavorák' mezi auty," pochvaluje si Frolík. Jeho firma má roční obrat okolo miliardy korun. "Začínali jsme s jedním zaměstnancem, teď jich máme 280. Průměrný plat bez započtení manažerů činí 23,5 tisíce korun," dodává zakladatel LINET.

Miliónová postel
Své výrobky společnost vyváží do 60 zemí světa a na export jde 80 procent produkce. Každých 18 minut se ve firmě vyrobí jedna postel, letos jich bude okolo 22 tisíc.

Cena postele se pohybuje od 5000 korun. Firma však vyrábí i "porsche" mezi postelemi, model, který prodala do Japonska za dva miliony korun.

Frolík chce i do Číny
Do budoucna Frolík plánuje další expanzi do zahraničí. Podíly nebo dceřiné společnosti má již ve Španělsku, Francii, Skandinávii, Itálii a Belgii.

"Během jednoho roku si chceme vybudovat pozici i v Číně. Nejdříve pro prodej a pak bychom tam chtěli díky nízkým nákladům i vyrábět. Jsme v Evropě, a tak bychom chtěli Evropu dobýt s našimi 'čínskými' postelemi," věří Frolík.

Podnikatel má ještě jeden plán. Připravuje pro Českou republiku projekt, který nazývá "Pracujme chytřeji".

"Moje vize je podpořit a změnit systém vzdělávání zaměstnanců v celé republice. Chtěl bych se podílet na vzniku celostátní kampaně o tom, jak lze pracovat chytřeji a dohánět svět rychleji. Jak pracovat tak, aby nás to všechny více bavilo. Jinak nemáme jako země proti konkurenci ze světa šanci," říká Frolík.

Dotazník Zbyňka Frolíka

* Jak hospodaříte s časem?
"Mám s tím problém. Při časové tísni pracuji intenzivněji a asi efektivněji, musím plánovat."
* Jak hospodaříte s vlastními penězi?
" Moc pro soukromou spotřebu neutratím. Co se mi líbí, to si se ženou koupíme, když ale máme pocit, že je to výhodné.

* Jak se připravujte na strategická rozhodnutí?

"Často ve mně rozhodnutí krystalizuje delší dobu, aniž bych věděl, že bude strategické."
* Kdy je třeba bouchnout do stolu?
" Snažím se přesvědčovat. Ale i mně  někdy dojde trpělivost a použiji důraznější technologii komunikace."
* Kdy je nutné při jednání ustoupit?
"Snažím se hodně komunikovat a získat ostatní pro svůj názor. Ustupuji ale demokraticky většinovému názoru a manželce."
* Jak získat převahu v jednání?
"Nepřemýšlel jsem o tom.  Mám asi v povaze malý dar získávat lidi pro svůj názor."
* Co je pro dosažení úspěchu podle vás důležité?
"Hrát hru zvanou život fair-play. Mít vizi, stanovit strategii a vytrvale ji realizovat s kolektivem podobně  (nebo lépe) smýšlejících kamarádů.

Zbyněk Frolík začínal s růžemi. Nyní vede firmu, která je jedním z největších výrobců nemocničních postelí na světě. (2. července 2004)

Autoři:

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

27. března 2024  17:29

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

25. března 2024  11:54

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Seznam zakázaných kotlů. Co vám od září hrozí, když v nich budete dál topit

23. března 2024

Premium Češi stále provozují nejméně 150 tisíc starých neekologických kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní...

Loď v Baltimoru měla potíže už dřív, most si o nehodu říkal, soudí odborníci

27. března 2024  11:17

Bezprostředně po úterní nehodě lodi v americkém Baltimoru vedení společnosti, která loď provozuje,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bankrot zažehnán, zatím. Saúdové nalijí do luxusních elektroaut miliardu dolarů

25. března 2024  18:42

Americký výrobce luxusních elektromobilů Lucid získá od divize saúdskoarabského státního...

Průlomový lék na hubnutí dráždí cenou. Kúru za tisíce lze vyrobit za pět dolarů

29. března 2024

Lék Ozempic od společnosti Novo Nordisk je jedním z hitů posledních měsíců. Ukázalo se totiž, že...

Divné kšefty za 1,5 miliardy dolarů. Nejvíc dílů pro ruská letadla dováží Gabon

28. března 2024  19:41

Gabon se stal největším dodavatelem náhradních dílů pro ruská letadla, napsal server The Moscow...

Nezdravé pryč. Komika donutili stáhnout z londýnské dopravy plakát s hotdogem

28. března 2024  18:51

V londýnském metru se nevyplácí utahovat si z hotdogů. Své o tom ví populární britský komik Ed...

Do dobíječek dá stát dalších šest miliard. Už jich je víc, než auta potřebují

28. března 2024

Dalších šest miliard korun plánuje ministerstvo dopravy v příštích letech využít na výstavbu nových...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...