Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

G20: Ekonomiky budeme dál podporovat, bankéře trestat

  16:28aktualizováno  16:28
Představitelé zemí G20 se na summitu v Londýně dohodli na pokračování finanční podpory pro světovou ekonomiku navzdory náznakům jejího oživení. V dohodnutém návrhu se zavázali i ke zvýšené kontrole odměn bankéřům.

Ministři financí a centrální bankéři na summitu G20 v Londýně (5. září 2009). | foto: AP

Z návrhu společného prohlášení, z něhož cituje agentura Reuters, vyplývá, že ministři a šéfové centrálních bank se dohodli na "expanzivní" rozpočtové a měnové politice, dokud bude potřeba. Chtějí tak zabránit tomu, aby se zastavilo nedávné oživení ekonomiky, která se zotavuje z nejhorší finanční krize od druhé světové války.

Od posledního setkání představitelů G20, kteří se pravidelně scházejí ve snaze vyvést svět z hluboké recese, se výhled pro světovou ekonomiku velmi zlepšil. Obavy z narušení tohoto oživení přesto trvají.

"Budeme pokračovat v implementaci našich nezbytných finančních podpůrných opatřeních a expanzivní monetární a fiskální politice sladěnou s cenovou stabilitou a dlouhodobou fiskální udržitelností, dokud nebude oživení pevně zajištěno," říká se v návrhu.

Že svět stále nemá vyhráno, si myslí i výkonný ředitel MMF Dominique Strauss-Kahn, který v pátek uvedl, že světová ekonomika se sice začíná dostávat z hlubokého útlumu, ale oživení bude pomalé a předčasné stažení stimulačních opatření by ho mohlo narušit.

"Světová ekonomika stále čelí velké nejistotě a přetrvávají významné hrozby pro hospodářskou a finanční stabilitu," uvedli představitelé takzvané skupiny BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína).

Vedoucí představitelé Německa, Británie a Francie již tento týden varovali, že světová hospodářská krize ještě neskončila a nezaměstnanost v příštích měsících poroste. Upozornili, že zatím neexistuje žádná alternativa k zachování mimořádných stimulačních opatření, je však zapotřebí připravit plány na jejich koordinované ukončení.

Odměny bankéřům budou regulovány

Představitelé G20 se rozhodli pojistit i před nezodpovědností bankéřů, jejichž sázení na riziko odstartovalo v srpnu 2007 finanční krizi. Navrhují proto vytvořit globální strukturu, která by zajistila přísnější kontrolu odměn bankéřů. To by mělo zahrnovat odložení výplat bonusů či jejich vrácení při slabých výsledcích. Nedospěli však k dohodě ohledně stanovení konkrétních limitů pro odměny.

V návrhu G20 se hovoří také o nutnosti přiznat rozvíjejícím se zemím, jako jsou Indie a Čína, větší slovo na půdě MMF a Světové banky. Jakým způsobem toho představitelé G20 chtějí dosáhnout, ale v dokumentu neuvedli.

Autor:


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Další z rubriky

Spolupracujte s námi, nebo zemřete, vyhrožoval údajně Facebook vydavatelům

Facebook hodlá spustit vlastní kryptoměnu.

Šéfka zpravodajského obsahu sociální sítě Facebook Campbell Brownová vyhrožovala skupině vydavatelů, že nechá jejich...

Vlak za civilizací Mayů. Mexiko postaví železnici napříč Yucatánem

Archeologická lokalita Tulum na poloostrově Yucatán.

Ambiciózní plán pro oživení cestovního ruchu v odlehlých oblastech Mexika představil nově zvolený prezident Andrés...

Venezuelské zoufalství nekončí, prezident Maduro chce srovnat ceny benzinu

Venezuelský prezident Nicolás Maduro mluví na tiskové konferenci v Caracasu...

Venezuela by měla zvýšit státem dotované domácí ceny benzinu na mezinárodní úroveň. Zabránila by tak ztrátám milionů...

Najdete na iDNES.cz