(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Evropa financuje protiteroristickou armádu v Sahelu. Peníze ale nestačí

  • 27
Plán na boj proti obchodování s lidmi a terorismu v oblasti od Sahelu až po Libyi má první trhliny. Nová armáda, která by v prvním roce působení měla stát 400 milionů dolarů, čeká na rozhodnutí OSN, zda jí přidělí finance, nebo ne. Peníze zatím nabídly hlavně evropské země. Evropští diplomaté se teď pokoušejí přesvědčit Trumpovu administrativu, aby vznikající vojenskou sílu rovněž financovala.

Jak uvedl list Guardian, vzrůstající nestabilitu v Africe má ukončit armáda s přibližně pěti tisíci členy. Vojenské jednotky mají působit v okruhu až 50 kilometrů od státních hranic v Burkina Faso, Čadu, Mali, Mauretánii a Nigeru. Jejím hlavním cílem je regulovat migraci a bojovat proti pašování lidí. Z oblasti Sahary bylo od roku 2014 propašováno do Evropy asi 30 tisíc lidí, z nichž zhruba 10 tisíc se utopilo ve Středozemním moři.

Počty migrantů, kteří připluli do Evropy v letošním roce, aktualizované k 27. říjnu 2017. Celkem připlulo 149 159 lidí, 2 824 zemřelo při cestě. Nejvíce jich plulo do Itálie (111 240), následované Řeckem (23 059) a Španělskem (14 042). 818 migrantů přistálo na březích Kypru.

Společná síla G5 by měla být plně funkční na jaře a působit v pěti zemích Sahelu. Vojáci sice mají silnou podporu Francie a Itálie, armáda se ale potýká s obrovským nedostatkem finančních prostředků a navíc i pochybnostmi o svém mandátu. Kritici totiž tvrdí, že oblast Sahelu nepotřebuje v boji proti migraci více bezpečnostních opatření, nýbrž lepší koordinaci rozvojové pomoci.

Jedním z nich je i bývalý premiér Velké Británie Tony Blair. „Bezpečnostní opatření nebudou dostatečná. Globálně se musíme začít soustředit na vykořenění ideologie, přičemž bude potřeba rozsáhlého plánu, jak na místě vybudovat instituce a zajistit, aby vlády v regionu mohly řešit problémy chudoby, nezaměstnanosti či vzdělání,“ myslí si.

V Sýrii se kšeftuje s džihádisty, za útěk z chalífátu platí čtvrt milionu

Nadějí je Trump

Administrativa Donalda Trumpa, která je proti multilaterálním iniciativám, zatím odmítala vyplatit potřebné finance pro G5 Sahel v hotovosti. Velitelé ozbrojených sil tvrdí, že budou v prvním roce potřebovat 400 milionů dolarů. Doposud ale získali pouze 108 milionů eur, přičemž téměř polovinu peněz poskytla Evropské unie. Britové uvedli, že jednotku podporují, avšak zatím nenabídli žádné finanční prostředky.

Západní diplomaté doufají, že Spojené státy poskytnou podstatné bilaterální financování operace, i když odmítnou směřovat svůj příspěvek multilaterálně prostřednictvím OSN. Francie s podporou generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese a regionálních afrických lídrů vyslala do USA diplomatické zdroje, aby přesvědčily Trumpovu skeptickou administrativu, že by měla vojenskou sílu finančně podpořit.

Ve snaze přesvědčit Američany Guterres v říjnu před bezpečnostní radou varoval, že je region uvězněn v začarovaném kruhu špatné politiky, nefunkční bezpečnostní správy, chronické chudoby a změny klimatu. Dodal, že pokud mezinárodní společenství nic neudělá, bude ohrožena nejen stabilita Sahelu, ale i dalších oblastí. Miliony lidí budou vystaveny násilí a dají se do pohybu jako váleční uprchlíci.

V blízké budoucnosti například hrozí skokový růst počtu obyvatel států G5. Pětice zemí má v současnosti 78,4 milionů obyvatel, v roce 2030 už to má být 118 milionů a o dalších dvacet let později přesáhne populace 200 milionů, tedy o více než 150 procentních bodů více než má teď. Německé ministerstvo zahraničí varuje, že tyto podmínky mohou vytvořit ideální podhoubí pro rekrutaci islamistických bojovníků.

Pro Evropu je změna situace v severní Africe důležitá i kvůli migraci, která v posledních letech sužuje jižní Evropu a zbytek Evropy rozděluje na dva názorové tábory. V letošním roce se EU snažila „vyvézt“ tento problém zpět do severní Afriky prostřednictvím financování lepší bezpečnosti v Libyi, repatriaci migrantů a některými programy na podporu místních ekonomik.

Země skupiny G5: Mauretánie (černá), Mali (červená), Burkina Faso (modrá), Niger (oranžová) a Čad (hnědá).

Země skupiny G5: Mauretánie (černá), Mali (červená), Burkina Faso (modrá), Niger (oranžová) a Čad (hnědá).

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz