Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gambrinus bude ze stejné vody jako Prazdroj

  9:24aktualizováno  9:24
Dvě novinky chystá Plzeňský Prazdroj. Pivovar zkouší výrobu nových piv, jedno má šanci brzy přijít na trh. A ta druhá? Základem nejpopulárnější české značky - Gambrinus - se stane voda z hlubinných studní, dosud určená jen pro výrobu prémiové dvanáctky Pilsner Urquell.

"Dejte mi to polotmavé plzeňské pivo, pane vrchní!" Tak tuhle větu zatím v pivnicích a restauracích není možné slyšet. Za pár měsíců ale možná bude všechno jinak -právě polotmavé pivo, které už vyrobili odborníci v plzeňském pivovaru, má šanci jít na trh.

"Ano, tenhle typ piva zkoušíme. Vývoji samozřejmě dáváme zelenou, ale musíme si být jisti, že nový druh zaujme na trhu silnou pozici. Pokud se tedy rozhodneme prodávat novinku, nebude to jen tak na zkoušku," vysvětluje mluvčí plzeňského pivovaru Alexej Bechtin.

Plzeňský Prazdroj je na vývoj novinek zařízen nejlépe ze všech podniků v zemi. Má totiž vlastní minipivovar, který je zmenšenou kopií originální prazdrojské výroby.

"Jsme schopni vyrobit na zkoušku až stolitrovou várku - odzkoušíme, co je třeba, aniž bychom museli jít do hlavního pivovaru a nějak zasahovat do tamní výroby. To je velká výhoda," vysvětluje technolog minipivovaru Josef Korbel, který je duchovním otcem nově zkoušeného polotmavého moku.

Zkušební pivovárek skrývá budova na hlavním nádvoří Prazdroje. "Vytváříme receptury na různá piva. Je to proto, abychom drželi krok s vývojem na trhu - máme tak v záloze vlastní postupy, jak vyrobit to či ono pivo," říká Josef Korbel.

"Pokud by se třeba lidé zhlédli v zázvorovém pivu a vedení pivovaru rozhodlo o výrobě, máme tady vyzkoušenou cestu, jak vyrobit takový nápoj podle našeho postupu. A to se samozřejmě týká i dalších druhů," říká Josef Korbel.

Jenže - speciálů, tedy méně tradičních piv, skupina Plzeňského Prazdroje příliš mít nebude. "My nemáme v nabídce z vlastní výroby nějaké okrajové druhy. Soustředíme se na základní. Prémiový Pilsner Urquell, od každého dalšího druhu deseti a dvanáctistupňové pivo, černé pivo z Popovic, nealkopivo a dia pivo Gambrinus," vypočítává Alexej Bechtin. I z jeho slov tak vyplývá, že právě polotmavé pivo zatím v nabídce největší pivovarnické společnosti v tuzemsku chybí.

Lepší voda z Roudné
Nejprodávanější české pivo, plzeňský Gambrinus, bude mít nový základ. Změní se podstatná věc - totiž voda, ze které tohle pivo sládci vaří. Místo běžné vody z vodárenské sítě se napříště bude Gambrinus vařit z vysoce kvalitní vody z artézských studní z plzeňské Roudné. Tedy ze stejné, jakou sládci používají pro výrobu prémiové značky Pilsner Urquell. Upravit tuhle vodu pro výrobu zlatavého moku bude snazší než u vody z běžné sítě.

PIVO, DESTILÁTY,
VÍNO, KOKTEJLY
na napoje.idnes.cz

Studniční voda má totiž pro pivovarské účely lepší vlastnosti. "Především má v podstatě stále stejné složení, teplotu. Kdežto i upravená pitná voda z běžné sítě podléhá během roku změnám," vysvětluje manažer pivovaru pro životní prostředí Petr Holeček.

Třeba v létě, kdy sládci potřebují vody nejvíce, je právě ta vodárenská nejteplejší a pivovar se musí právě v době špičky více než kdy jindy starat o její chlazení. Studniční zdroj naopak nekolísá - stabilní teplota je 10 a půl stupně Celsia.

Autoři:Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Za minci z dob císaře Františka Josefa I. dal zájemce 13,2 milionu korun

Banskoštiavnický zlatník byl na aukci vydražen za 13,2 milionů korun.

V Praze proběhla aukce unikátní sbírky vzácných mincí a medailí ze zlata či stříbra s vyobrazením císaře Františka...

Obchod nutil lidi zaplatit neobjednané sběratelské mince, zaplatí pokutu

„Pozlaceno to být může, nicméně pozlacení je tak tenká vrstva zlata, váha zlata...

Česká obchodní inspekce poprvé potrestala Český mincovní obchod, který minimálně od roku 2012 zasílal spotřebitelům...

Najdete na iDNES.cz