Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gandalovič chystá postupné rušení dekretů na byt

  17:05aktualizováno  17:05
O dalším zásahu do pravidel nájemního bydlení uvažuje odstupující ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič (ODS). Mimo jiné navrhuje, aby se dekrety na nájemní byty časem změnily v oboustranně dobrovolně uzavřené nájemní smlouvy.

Dekrety by se měly časem změnit na klasické nájemní smlouvy. | foto: Mirek VorlíčekiDNES.cz

Gandalovič svůj názor prezentoval v Nedělní partii na Primě. Jeho oponent, předseda Sdružení nájemníků Stanislav Křeček (ČSSD) s tím ale nesouhlasí.

"Jinými slovy, že ten nájemce bude muset přistoupit na smlouvu, kterou mu nabídne pronajímatel," řekl ministr. Zároveň připustil, že bude moci jít i o smlouvy na dobu určitou.

"Přeci nikdo nebude zakládat rodinu, když má byt na rok nebo na dva roky nebo na měsíc," reagoval Křeček. Podle něj může mít nájemník smlouvu na dobu určitou, ale zároveň má mít i právo na její prodloužení, pokud ji řádně plní.

Gandalovič také vyzval Křečka jako předsedu Sdružení nájemníků, aby přijal určitou část spoluodpovědnosti za nynější situaci, kdy se část majitelů domů domáhá ve Štrasburku ušlého zisku kvůli regulaci nájmů.

"Regulace nájemného tady byla na takové výši, že nedovolila ani inflační nárůst," řekl.

Křeček jeho výrok označil za politické hrátky. "Nikdo z vašich poslanců za celou dobu od roku 1990 nenavrhl žádný zákon na deregulaci nájemného," prohlásil. "Takže nemluvte o politické odpovědnosti Sdružení nájemníků, které s tím nemá nic společného," dodal.

Mimosoudní dohoda je možná
Ohledně stížnosti majitelů domů ve Štrasburku Gandalovič po televizní diskuzi řekl, že mimosoudní dohoda s majiteli domů je stále možná, byť není jednoduchá.

"Pokud bychom s vlastníky otevřeně hovořili o tom, jak změnit legislativu pro následující období a jak jim otevřít reálné finanční řekněme dotační tituly, které by jim umožnily opravovat a rekonstruovat své vlastnictví, tak ta dohoda je pořád ještě možná," řekl.

V televizi ministr upozornil, že evropský soud bude nejprve rozhodovat o takzvané přijatelnosti stížnosti majitelů domů. Podle něj soud nyní vyzve ČR, aby k otázce dala své stanovisko, které už bude zřejmě zpracovávat státem najatá advokátní kancelář.

"A já věřím tomu, že ta naše obrana už v této etapě bude velmi razantní a budeme poukazovat na to, že už zde platí zákon o jednostranném zvyšování nájemného a celá řada dalších věcí, které nás odlišují od té situace polské," řekl.

Soud již dříve v podobném sporu rozhodl ve prospěch Francouzky polského původu Marie Hutten-Czapské a Polsko tak spor prohrálo.

Křeček podotkl, že podle jeho informací, které mu sdělil Evropský soud pro lidská práva, nebyl ještě ani založen příslušný spis. "My jsme se obrátili na  Štrasburský soud s dopisem, kde tu situaci vysvětlujeme jako Sdružení nájemníků, a bylo nám odpovězeno, že ten spis ještě není ani založen," dodal.

Soud by měl začít rozhodovat příští měsíc. Česku hrozí, že pokud prohraje, bude muset zaplatit desítky miliard korun.

Autoři: ,


Nejčtenější

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...

PŘEHLEDNĚ: Lidé špatně odhadují platy. Podívejte se, komu by přidali

Ilustrační snímek

Nejvíc platově podhodnoceni jsou učitelé, sociální pracovníci a zdravotní sestry, naopak přiměřený plat berou praktičtí...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Startup chce prorazit s pánským vibrátorem. Líbil se víc než Apple Watch

Pánský vibrátor Tenuto

Startup MysteryVibe chce změnit vnímání sexu. Podle firmy se totiž sex stává spíše součástí wellness. Kromě tomu...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Další z rubriky

Taxikáři znovu hrozí protesty, memorandum s Uberem považují za hru o čas

Taxikáři protestují proti alternativním přepravním službám už druhý den (9....

Sdružení českých taxikářů nadále vyzývá vládu k razantním krokům vůči společnostem typu Uber a Taxify. Závazek evidovat...

Růst cen bytů se konečně zastavil a poptávka klesá, říká realitní makléř

Realitní makléř Otakar Schum

Bývalý vrcholový sportovec Otakar Schuma je, co do počtu prodaných bytů a domů, nejlepší realitní makléř v Praze a...

Evropská komise předvídá: HDP v Česku poroste, ale méně než loni

Ilustrační snímek

Hrubý domácí produkt v následujících dvou letech poroste o poznání pomaleji. Alespoň podle odhadů Evropské komise,...

Najdete na iDNES.cz