Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Gandalovič chystá postupné rušení dekretů na byt

  17:05aktualizováno  17:05
O dalším zásahu do pravidel nájemního bydlení uvažuje odstupující ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič (ODS). Mimo jiné navrhuje, aby se dekrety na nájemní byty časem změnily v oboustranně dobrovolně uzavřené nájemní smlouvy.

Dekrety by se měly časem změnit na klasické nájemní smlouvy. | foto: Mirek VorlíčekiDNES.cz

Gandalovič svůj názor prezentoval v Nedělní partii na Primě. Jeho oponent, předseda Sdružení nájemníků Stanislav Křeček (ČSSD) s tím ale nesouhlasí.

"Jinými slovy, že ten nájemce bude muset přistoupit na smlouvu, kterou mu nabídne pronajímatel," řekl ministr. Zároveň připustil, že bude moci jít i o smlouvy na dobu určitou.

"Přeci nikdo nebude zakládat rodinu, když má byt na rok nebo na dva roky nebo na měsíc," reagoval Křeček. Podle něj může mít nájemník smlouvu na dobu určitou, ale zároveň má mít i právo na její prodloužení, pokud ji řádně plní.

Gandalovič také vyzval Křečka jako předsedu Sdružení nájemníků, aby přijal určitou část spoluodpovědnosti za nynější situaci, kdy se část majitelů domů domáhá ve Štrasburku ušlého zisku kvůli regulaci nájmů.

"Regulace nájemného tady byla na takové výši, že nedovolila ani inflační nárůst," řekl.

Křeček jeho výrok označil za politické hrátky. "Nikdo z vašich poslanců za celou dobu od roku 1990 nenavrhl žádný zákon na deregulaci nájemného," prohlásil. "Takže nemluvte o politické odpovědnosti Sdružení nájemníků, které s tím nemá nic společného," dodal.

Mimosoudní dohoda je možná
Ohledně stížnosti majitelů domů ve Štrasburku Gandalovič po televizní diskuzi řekl, že mimosoudní dohoda s majiteli domů je stále možná, byť není jednoduchá.

"Pokud bychom s vlastníky otevřeně hovořili o tom, jak změnit legislativu pro následující období a jak jim otevřít reálné finanční řekněme dotační tituly, které by jim umožnily opravovat a rekonstruovat své vlastnictví, tak ta dohoda je pořád ještě možná," řekl.

V televizi ministr upozornil, že evropský soud bude nejprve rozhodovat o takzvané přijatelnosti stížnosti majitelů domů. Podle něj soud nyní vyzve ČR, aby k otázce dala své stanovisko, které už bude zřejmě zpracovávat státem najatá advokátní kancelář.

"A já věřím tomu, že ta naše obrana už v této etapě bude velmi razantní a budeme poukazovat na to, že už zde platí zákon o jednostranném zvyšování nájemného a celá řada dalších věcí, které nás odlišují od té situace polské," řekl.

Soud již dříve v podobném sporu rozhodl ve prospěch Francouzky polského původu Marie Hutten-Czapské a Polsko tak spor prohrálo.

Křeček podotkl, že podle jeho informací, které mu sdělil Evropský soud pro lidská práva, nebyl ještě ani založen příslušný spis. "My jsme se obrátili na  Štrasburský soud s dopisem, kde tu situaci vysvětlujeme jako Sdružení nájemníků, a bylo nám odpovězeno, že ten spis ještě není ani založen," dodal.

Soud by měl začít rozhodovat příští měsíc. Česku hrozí, že pokud prohraje, bude muset zaplatit desítky miliard korun.

Autoři: ,Nejčtenější

Válka o prodavačky pokračuje. Nástupní mzda v Lidlu bude 28 tisíc

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Diskonty Lidl v Česku zvýší od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček na 28 tisíc korun, tedy o pětinu. V Praze a...

Soud dal řidiči německý plat, čeští dopravci se bojí růstu počtu žalob

Šofér kamionu Jiří Gabrhel

První český řidič kamionu vyhrál soud o to, že mu česká firma za řízení v Německu platila méně, než kolik je tamní...Pět tisíc dolarů na ruku a sbohem. Amazon se zbavuje lidí bez motivace

Pracovníkům ve skladu Amazon se v USA důsledně říká „associates“, tedy...

Nestandardní cestou jde americký Amazon při propouštění zaměstnanců bez motivace. Svému personálu předložil „nabídku“,...

Fronty i na půl hodiny. Kaufland má málo pokladních, lidé si stěžují

(Ilustrační snímek)

V Kauflandu na pražském Bohdalci je 25 pokladen, v posledních dnech je však běžné, že fungují jen čtyři. Nakupujících...

Nejmladší český miliardář začal ve skladu. Dnes ovládá zbrojařské impérium

Majitel Czechoslovak Group Michal Strnad.

Pětadvacetiletý Michal Strnad se po převodu stoprocentního podílu zbrojařsko-průmyslového holdingu Czechoslovak Group...

Další z rubriky

Kdo dřív přijde, ten pracuje. Sdílené kanceláře budoucnosti patří všem

Coworkingové centrum Paralelní Polis v Praze

Sdílené kanceláře táhnou. Do půl roku se rozrostou o čtvrtinu, a to nejen v Praze. Zájem o pracovní místa v...

Válka o prodavačky pokračuje. Nástupní mzda v Lidlu bude 28 tisíc

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Diskonty Lidl v Česku zvýší od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček na 28 tisíc korun, tedy o pětinu. V Praze a...

Uber chce v Praze rozvážet jídlo. Byznys zajímá i Amazon a Facebook

Uber Eats.

Firmy specializované na rozvoz jídla z restaurací si ve světě kolíkují svá teritoria. A některé z nich může zajímat i...

Najdete na iDNES.cz