Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gatese Evropa zlobí, přesto jí pomůže

  1:00aktualizováno  1:00
Šéf Microsoftu Bill Gates by měl na schůzce s premiérem Stanislavem Grossem a šéfem Národního bezpečnostního úřadu Janem Marešem podepsat smlouvu o zpřístupnění zdrojových kódů.

"Vážení prezidenti, premiéři, ministři a evropští komisaři," oslovil pětisethlavé shromáždění politiků a byznysmenů šéf evropské části Microsoftu Jean-Philippe Courtois.

Odstartoval tím konferenci Government Leaders Forum, dvoudenní maraton diskusí vlivných osobností, které v Praze pořádá šéf Microsoftu Bill Gates.

Nejbohatší muž planety měl do Prahy dorazit z Bruselu, kde byl hasit další doutnající uhlíky ve sporu Evropská unie versus Microsoft.

Unie Microsoft viní, že zneužívá svého výsostného postavení na trhu počítačových programů. Spor se táhne několik let a Gatese a akcionáře stál jen na pokutě od EU půl miliardy eur (přibližně patnáct miliard korun). Rozhodnutí není stále definitivní, Microsoft se podle něj sice musí chovat, zároveň se ho však snaží zvrátit u evropského soudu.

"Všemu, co od nás (komisaři) chtějí zlepšit, budu pečlivě naslouchat a zachováme se velmi citlivě," uvedl včera Gates podle agentury Reuters po setkání s belgickými poslanci.

Podle nařízení komise musí Microsoft přijít s okleštěnou verzí svého vlajkového programu - Windows XP. Ten firmě přináší v současnosti většinu zisku, podle výsledků z minulého pátku přes dvě miliardy dolarů jen za poslední tři měsíce.

"Lehké" Windows bez přehrávače filmů by se měly v Česku a dalších státech EU objevit v nejbližších dnech.

"Rozhodnutí vyhovíme. Nyní se už jen diskutuje o jménu, protože komisi se nový název nelíbí," uvedl v rozhovoru pro MF DNES Jean-Philippe Courtois. Evropští úředníci namítají, že pod názvem Windows XP Reduced Media Edition, by se nová Windows moc dobře neprodávala.

Přes spory s unií chce Microsoft pokračovat v byznysu s evropskými vládami a v Evropě investovat další peníze. "Ve středu ohlásí Bill Gates další velkou iniciativu, která se týká Evropy, výzkumu a vývoje," uvedl Courtois. Nejbohatší člověk planety Gates by měl odstartovat další etapu podpory evropského výzkumu, program EuroScience.

Zároveň by česká vláda měla získat jedno z nejcennějších tajemství, které Microsoft má - téměř stoprocentní přístup k informacím o svých programech.

"Můžeme potvrdit, že Národní bezpečnostní úřad již delší dobu pracuje na přípravě smlouvy, která by měla být ve středu podepsána mezi NBÚ a společností Microsoft," uvedla Aneta Kupková, mluvčí úřadu. Zástupci Microsoftu nechtěli připravovaný podpis dohody oficiálně komentovat.

Česká vláda by se tak stala členem klubu necelé dvacítky zemí světa, které s Microsoftem smlouvu podepsaly. Podle společnosti je dohoda vyjádřením vzájemné důvěry.

"Případný únik kódu by pro nás znamenal obrovskou škodu. Vlády ale získají jistotu, že například ve Windows neexistují žádná zadní vrátka, která bychom mohli využít," uvedl Giorgio Vanzini, který má v americké centrále Microsoftu na starosti spolupráci s vládami.

Bill Gates se dnes také odděleně setká se šéfy Telecomu a Eurotelu, kterým chce nabídnout spolupráci na projektu Digitální domácnosti. "Počítače, televize, přehrávače, prostě více přístrojů s logem Microsoftu," předestírá jeden z cílů projektu Jean-Philippe Courtois.

Bill Gates, zakladatel společnosti Microsoft. (Ilustrační foto)
Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

V centru Prahy bude tržiště z kontejnerů. Nabídne design, jídlo i kulturu

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Unikátní tržiště, složené z dvaceti přepravních kontejnerů, vznikne na dosud nevyužitých pozemcích u Masarykova...

ČEZ pokračuje ve větrné expanzi, ve Francii postaví své první elektrárny

Větrný park ČEZ v německém Cheinitz-Zethlingenu

Snaha polostátního gigantu ČEZ přebarvit se alespoň zčásti nazeleno pokračuje. Na konci roku by měla firma zahájit...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Najdete na iDNES.cz