Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gatese Evropa zlobí, přesto jí pomůže

  1:00aktualizováno  1:00
Šéf Microsoftu Bill Gates by měl na schůzce s premiérem Stanislavem Grossem a šéfem Národního bezpečnostního úřadu Janem Marešem podepsat smlouvu o zpřístupnění zdrojových kódů.

"Vážení prezidenti, premiéři, ministři a evropští komisaři," oslovil pětisethlavé shromáždění politiků a byznysmenů šéf evropské části Microsoftu Jean-Philippe Courtois.

Odstartoval tím konferenci Government Leaders Forum, dvoudenní maraton diskusí vlivných osobností, které v Praze pořádá šéf Microsoftu Bill Gates.

Nejbohatší muž planety měl do Prahy dorazit z Bruselu, kde byl hasit další doutnající uhlíky ve sporu Evropská unie versus Microsoft.

Unie Microsoft viní, že zneužívá svého výsostného postavení na trhu počítačových programů. Spor se táhne několik let a Gatese a akcionáře stál jen na pokutě od EU půl miliardy eur (přibližně patnáct miliard korun). Rozhodnutí není stále definitivní, Microsoft se podle něj sice musí chovat, zároveň se ho však snaží zvrátit u evropského soudu.

"Všemu, co od nás (komisaři) chtějí zlepšit, budu pečlivě naslouchat a zachováme se velmi citlivě," uvedl včera Gates podle agentury Reuters po setkání s belgickými poslanci.

Podle nařízení komise musí Microsoft přijít s okleštěnou verzí svého vlajkového programu - Windows XP. Ten firmě přináší v současnosti většinu zisku, podle výsledků z minulého pátku přes dvě miliardy dolarů jen za poslední tři měsíce.

"Lehké" Windows bez přehrávače filmů by se měly v Česku a dalších státech EU objevit v nejbližších dnech.

"Rozhodnutí vyhovíme. Nyní se už jen diskutuje o jménu, protože komisi se nový název nelíbí," uvedl v rozhovoru pro MF DNES Jean-Philippe Courtois. Evropští úředníci namítají, že pod názvem Windows XP Reduced Media Edition, by se nová Windows moc dobře neprodávala.

Přes spory s unií chce Microsoft pokračovat v byznysu s evropskými vládami a v Evropě investovat další peníze. "Ve středu ohlásí Bill Gates další velkou iniciativu, která se týká Evropy, výzkumu a vývoje," uvedl Courtois. Nejbohatší člověk planety Gates by měl odstartovat další etapu podpory evropského výzkumu, program EuroScience.

Zároveň by česká vláda měla získat jedno z nejcennějších tajemství, které Microsoft má - téměř stoprocentní přístup k informacím o svých programech.

"Můžeme potvrdit, že Národní bezpečnostní úřad již delší dobu pracuje na přípravě smlouvy, která by měla být ve středu podepsána mezi NBÚ a společností Microsoft," uvedla Aneta Kupková, mluvčí úřadu. Zástupci Microsoftu nechtěli připravovaný podpis dohody oficiálně komentovat.

Česká vláda by se tak stala členem klubu necelé dvacítky zemí světa, které s Microsoftem smlouvu podepsaly. Podle společnosti je dohoda vyjádřením vzájemné důvěry.

"Případný únik kódu by pro nás znamenal obrovskou škodu. Vlády ale získají jistotu, že například ve Windows neexistují žádná zadní vrátka, která bychom mohli využít," uvedl Giorgio Vanzini, který má v americké centrále Microsoftu na starosti spolupráci s vládami.

Bill Gates se dnes také odděleně setká se šéfy Telecomu a Eurotelu, kterým chce nabídnout spolupráci na projektu Digitální domácnosti. "Počítače, televize, přehrávače, prostě více přístrojů s logem Microsoftu," předestírá jeden z cílů projektu Jean-Philippe Courtois.

Bill Gates, zakladatel společnosti Microsoft. (Ilustrační foto)Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...Najdete na iDNES.cz