Zaměstnanec Gazpromu prochází kolem plynovodu v přečerpávací stanici Sudža.

Zaměstnanec Gazpromu prochází kolem plynovodu v přečerpávací stanici Sudža. | foto: Reuters

Ruský Gazprom čeká letos nižší vývoz plynu do Evropy

  • 5
Ruský plynárenský monopol Gazprom letos čeká pokles vývozu plynu do Evropy a Turecka na 158,4 miliardy metrů krychlových. Firma to uvedla v úterním sdělení. Loni vývoz činil 161,5 miliardy kubíků a průměrná cena plynu pro evropské klienty v loňském roce dosáhla 387 dolarů, v přepočtu 7 820 Kč, za tisíc metrů krychlových plynu.

Loni vývoz Gazpromu do Evropy proti předloňsku naopak o 16 procent vzrostl. Firma je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí, včetně Česka. Pokrývá zhruba třetinu evropské poptávky po plynu. Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě.

Mluvčí Gazpromu podle agentury Reuters řekl, že Rusko a Ukrajina by v úterý mohly pokračovat v jednání o dodávkách plynu. Dodal také, že doufá v nalezení vzájemně výhodné dohody. V pondělí byla jednání po šesti hodinách přerušena a evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger oznámil, že v jednáních bylo dosaženo "skutečného pokroku".

Dodávky na Ukrajinu jsou stále nejisté. Země hrozí arbitrážním soudem

Představitelé Gazpromu a ukrajinského Naftogazu se předběžně dohodli na návrhu řešení dodávek ruského plynu na Ukrajinu, které mají v příštích dnech předložit svým vládám. Pokud však jednání nedospěje k dohodě do konce týdne, Ukrajina se obrátí na arbitrážní soud ve Stockholmu, řekl ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.

Gazprom letos Ukrajině prudce zvýšil cenu plynu po převratu, který zbavil moci proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Ukrajina odmítá zvýšenou cenu za plyn platit a usiluje o změnu podmínek smlouvy o dodávkách.

Gazprom minulý měsíc podepsal dlouho očekávanou dohodu o dodávkách plynu do Číny (více zde). Po dobu 30 let tam má firma dodávat 38 miliard metrů krychlových suroviny ročně. Celková hodnota kontraktu činí zhruba 400 miliard dolarů a otevírá firmě obrovský trh. V současnosti zhruba 80 procent příjmů Gazpromu pochází z prodeje plynu do Evropy, kde ale poptávka stagnuje a zisky klesají.

Gazprom má v Rusku monopol na vývoz plynu do ciziny. To se nelíbí gigantu Rosněfť, který tlačí na to, aby toto výsadní postavení jeho konkurenta padlo (více zde).

,