Diskuze

Rusko zastavuje dodávky plynu na Ukrajinu, elektrárny přecházejí na mazut

Ruský Gazprom oznámil, že kvůli výsledku stockholmské arbitráže zahajuje proceduru výpovědi smlouvy s ukrajinským Naftogazem o dodávkách a tranzitu plynu. Ukrajinská vláda v reakci na to vyhlásila pětidenní krizový plán. Elektrárny přecházejí z plynu na mazut, podniky mají zvážit rozsah výroby a školy zastavění výuky.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
SH

Jaký je rozdíl mezi kotly na mazut a na plyn. To předělají za týden?

0 0
možnosti
JN

Teda, tady se sešel snad celý Kreml.:-/

0 0
možnosti
JB

J65a70n 29B56l27a96n64a

3. 3. 2018 11:21

A pak se někdo diví, že se plynovody vedou Baltem místo přes Ukrajinu.

1 0
možnosti
MV

Vidíte, kdyby Rakušané před 30ti lety přešli na jádro, mohli být těhle tahanic ušetření. Bohužel pár zelených bezmozků nechalo zavřít novou postavenou jadernou elektrárnu a teď řeší zdali plyn či mazut, obojí je špatně.

1 2
možnosti
JM

Největší problémy nemají Rakušané. Momentálně se to týká hlavně Ukrajiny a Bulharska Rakousko má několik alternativ dodávek zemního plynu, podobně jako Česko a obejde se i bez dodávek z Ruska. Naopak problém by to byl pro Rusko, protože na platbách za suroviny jsou hodně závislí.

1 0
možnosti
MJ

Tak už vím, co je za tím krkolomným obsahem článku, který od sebe kopírují jednotlivá média.

Není to ta částka 2,5mld USD, ale jedná se o to, že výsledek arbitráže zavazuje Gazprom dodávat skrze Ukrajinu do Evropy plyn v hodnotě 110mld USD za rok. Což by ovšem pro Gazprom znamenalo hradit tučné pokuty za nedodržení kontraktu hnát plyn přes Nordstream, jelikož by jej vzhledem k stanovenému objemu musel cpát do EU převážně přes Ukrajinu.

Jednatel společnosti ENAS Vladimír Štěpán (jeho společnost tyto kontrakty připravovala) kromě vysvětlení problematiky uklidnil Čechy, že se nemusejí obávat nedostatku plynu, jelikož vůči EU Gazprom své závazky nadále plní cestou Nordstreamu. Od roku 2019 má být uveden do provozu Nordstream2, který má právě posílit možnost alternativní cesty v případě, že Ukrajina bude dělat problémy jako např. zase "krást" plyn (tak to doslova Štěpán řekl, divil se výroku arbitrážního soudu, který svým verdiktem zasahuje do smluvních vztahů a vidí v tom politický rozměr, ale to by prý bylo na minimálně půlhodnovou debatu...). Ve roce 2019má být uveden do provozu i plynovod přes Turecko. Ukrajina se buďto začne chovat vůči smluvním partnerům zodpovědně nebo si při tranzitu plynu ani neškrtne.

...Zdůvodnění verdiktu soudu, že Ukrajina je na tom hospodářsky špatně, fakt pobavilo.;-D

6 2
možnosti
MJ

jo a nebylo to na aeronetu ani sputniku, ale v rozhovoru na čt24

2 2
možnosti
LP

Ruský postup je profesionální a korektní. Z obchodního pohledu se ani jiný postup čekat nedal, ostatně to bylo takto i řečeno dnes na ČT 24 v programu Události, komentáře. Lze dohledat na i-vysílání z 2.3.2018.

1 1
možnosti
TP

T90o31m91á64š 93P43a54k

3. 3. 2018 1:21

vypnout plyn, protože jsem prohrál soud? to ale nemyslíte vážně, že?

Dívám se na ty Události a musím konstatovat, že tu drze lžete. Není tu ani slovo o profesionálním postupu

2 1
možnosti
PH

ještě před 10 dny byly na ukrajinských serverech zprávy o tom, že v podzemních zásobnících je kolem 12 mld. krychlových metrů zásob plynu..tak proč teď taková panika kvůli 20 milionům??:-P;-D asi to porošenkovo lidi všechno rozkradli..jo nic jinýho mně nenapadáRv!! a hluponi na idnes jim na to skáčou..je mi všech líto,,,hlavně obyčejných ukrajinců..co maj takovou vládu

0 0
možnosti
LM

Nechápu jak může někdo nadržovat Ukrajině.

3 2
možnosti
Foto

Pokud loutkový režim neplatí, měly by to zatáhnout Spojené státy, jako nejbližší spojenec pučistů.

5 6
možnosti
JV

Už aby byl postaven Nordstream a plyn přes Ukrajinu vůbec nemusel. Němci a celá EU bude odebírat plyn bez problémů a Ukrajina přejde na mazut.

9 1
možnosti
VV

To je váš sen, ovšem realita je jiná.

Polsko otvírá terminál na zkapalněný plyn z Ameriky a Norsko bude pumpovat do systému daleko víc plynu než předtím, takže Rusové mohou sice pouštět víc plynu Číně - ovšem za míň peněz.

Co si uvařili to mají.

3 9
možnosti