Výkonný ředitel společnosti Gazprom Export Alexandr Medveděv 3. ledna v Praze na briefingu o ruských dodávkách plynu na Ukrajinu a do Evropy.

Výkonný ředitel společnosti Gazprom Export Alexandr Medveděv 3. ledna v Praze na briefingu o ruských dodávkách plynu na Ukrajinu a do Evropy. | foto: Michal Sváček, MF DNES

Gazprom snížil dodávky plynu do Evropy na čtvrtinu, ohlásil Kyjev

  • 456
Situace s ruským plynem se zhoršuje. Gazprom snížil dodávky plynu přes Ukrajinu do Evropy už zhruba na čtvrtinu normální úrovně. Sdělila to ukrajinská energetická společnost Naftogaz. Ráno byly dodávky sníženy na třetinu. Jednotlivé státy už hlásí problémy.

Naftogaz ráno oznámil snížení toku ruského plynu na třetinu normální úrovně po pondělní redukci o zhruba pětinu. Podle mluvčího Naftogazu objem plynu proudícího přes Ukrajinu klesl nejprve na 92 milionů metrů krychlových za den ze zhruba 300 milionů kubíků před 1. lednem, a později se propadl na necelých 74 milionů kubíků.

Co je příčinou sporu o plyn

Jablkem sváru se jeví být ukrajinský dluh za dřívější dodávky, který Gazprom i s pokutou vyčísluje na 2,1 miliardy dolarů, nová cena plynu pro letošní rok a výše poplatků za tranzit plynu do Evropy.

Loni Ukrajinci platili 179,50 USD za tisíc metrů krychlových, tedy zhruba polovinu toho, co zákazníci v Evropě. Gazprom zpočátku navrhoval cenu podstatně zvýšit, na 418 dolarů, ale během jednání podle ruského premiéra Vladimira Putina předložil nabídku 250 dolarů za tisíc metrů krychlových. To však Ukrajinci odmítli, protože Rusové požadovali zachovat tranzitní poplatky v dosavadní výši necelých 1,7 dolaru za tisíc krychlových metrů a 100 kilometrů. Juščenko a Tymošenková navrhli cenu plynu 201 dolarů za 1 000 metrů krychlových při zvýšení poplatků za tranzit plynu do Evropy přes Ukrajinu na nejméně dva dolary za 1 000 metrů krychlových a 100 kilometrů.

Nižší dodávky potvrzuje také Česká republika. "V noci výrazně poklesl objem dodávek zemního plynu od společnosti Gazprom Export tranzitní soustavou přes Ukrajinu a Slovensko do České republiky i do dalších států EU," uvedl mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský. 

"Situaci analyzujeme, ale důvody výrazného poklesu nejsou přesně identifikovatelné. Máme k dispozici pouze informace, že tranzitní dodávky přes Ukrajinu na Slovensko do předávací stanice Velké Kapušany byly omezeny," uvedl Chalupský.

Česko jako náhradní zásobování využívá norský plyn a podzemní zásobníky v ČR.

Do problému se zapojuje delegace Evropské unie i jednotlivé členské státy. Pozadu nezůstává ani Česká republika. Prezident Václav Klaus si kvůli sporu na zítra domluvil schůzku s ruským velvyslancem Alexejem Fedotovem.

Dodávky na Balkán zastaveny

Těžké problémy bezprostředně po sdělení Naftogazu již oznámily balkánské země. Dodávky se prakticky zastavily. Tok plynu do Bulharska, Turecka, Řecka a Makedonie úplně vyschl a dovoz plynu do Rumunska klesl o tři čtvrtiny, sdělili ve středu provozovatelé plynovodů v jednotlivých balkánských zemích.

Nižší dodávky zaznamenala také Česká republika, a to i přesto, že ještě v úterý ráno Gazprom slíbil plný objem. Dodávky do Česka klesly o 9,5 procenta (více o pokledu dodávek plynu čtěte zde).

Gazprom v důsledku sporu s Kyjevem již v pondělí snížil objem plynu přepravovaného na hranici s Ukrajinou asi o pětinu. Podle firmy je to množství, které si Ukrajina dosud neoprávněně odebrala.

Rusko-ukrajinský spor vyvrcholil o silvestrovské půlnoci, kdy Gazprom snížil kvůli finančním problémům s Naftogazem dodávky plynu na Ukrajinu.

,