Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

General Motors už není „štědrý“, ale „státní“

  • 1
Dříve říkali zaměstnanci General Motors své společnosti "Generous (štědrý) Motors". Svému zaměstnavateli blahořečili za bohaté zaměstnanecké výhody, které jim poskytoval. Časy se ale mění a k automobilce před krachem se už oslavný příměr příliš nehodí.

Deník New York Times si proto s označením pohrál a navrhuje, aby se teď firmě místo štědrá říkalo státní - "Government Motors".

Americká automobilka, která se potýká s obrovskými finančními problémy, totiž ve svém nejnovějším plánu na restrukturalizaci americké vládě navrhuje, aby v ní převzala sedmdesátiprocentní podíl.

Ve středu prohrál General Motors jeden ze svých posledních bojů o záchranu. Automobilce se nepodařilo prosadit svůj návrh podle kterého by věřitelé dostali místo závazků spojených s dluhopisy akcie.

Firma už dříve uvedla, že jestliže se jí nepodaří vyměnit alespoň devadesát procent dluhu, tedy 24 miliard dolarů, bude muset vyhlásit bankrot.

Koncern GM je tak velmi blízko tomu, aby se stal největší americkou průmyslovou firmou v historii, která musela vyhlásit bankrot. - čtěte zde: Je konec, říkají experti k General Motors

Podle informací agentury AP GM v pondělí oznámí, že uzavře 14 montážních závodů. Zdroj uvedl, že představitelé odborové organizace United Auto Workers (UAW) v Detroitu informovali odboráře v každé z továren, že oznámení učiní sama automobilka, nikoli odbory. Zdroj si přál zůstat v anonymitě, protože plán nebyl zveřejněn.

Budoucnost Opelu je stále nejistá

Ani po dvanáctihodinovém vyjednávání se koncernu nepodařilo domluvit s německou vládou na budoucnosti automobilky Opel, která je součástí americké společnosti.

Německý ministr hospodářství Karl-Theodor zu Guttenberg, uvedl, že německá vláda zatím nemá dostatečnou jistotu, že může automobilce poskytnout překlenovací úvěr ve výši 1,5 miliardy eur. Vydání peněz podmiňuje německá vláda vyjasněním otázek kolem nového investora.

Německá vláda z krachu jednání obviňuje GM a americké ministerstvo financí. Ministr financí Peer Steinbrueck řekl, že společnost GM šokovala účastníky vyjednávání, když prohlásila, že potřebuje dalších 300 milionů eur v krátké době. - čtěte zde: Jednání o budoucnosti Opelu skončila bez výsledku

"Požádali jsme americké ministerstvo o vyjádření. Odpověď očekáváme v pátek," uvedl Guttenberg.

Kvůli situaci v Opelu se v pátek sejdou v Bruselu ministři průmyslu a obchodu zemí Evropské unie.