Pochybení, za něž ČNB potrestala firmu Generali Investments, spadají především do let 2011 až 2014.

Pochybení, za něž ČNB potrestala firmu Generali Investments, spadají především do let 2011 až 2014. | foto: Profimedia.cz

Vstupem do fondů vždy nenaspoříte. Padla další pokuta za klamání klientů

  • 74
Česká národní banka udělila investiční společnosti Generali Investments CEE pokutu ve výši jednoho milionu korun. Potrestaná společnost podle rozhodnutí ČNB podávala klientům „klamavé a nejasné informace" a špatně se starala o jejich peníze.

Firma zákazníky podle ČNB například od roku 2013 až do letošního června nedostatečně informovala o výpočtu svých poplatků a konečné ceně produktů. Kromě toho investorům slibovala nesplnitelné.

Tak například, užívala zavádějícího pojmu „spoření“, i když ve skutečnosti nabízela vstup do fondů kolektivního investování. Rozdíl je podstatný: zatímco u spoření má zákazník předem zaručený konkrétní výnos, při investicích do fondů závisí výnosnost na vývoji trhu. Takže je konečný výsledek pro klienta nejistý.

Pokut padlo už více

Milionová pokuta za špatný postup vůči investorům není v českých podmínkách mimořádná. Měsíc před tím, než ČNB potrestala Generali Investments, dostala obdobnou pokutu za podobné prohřešky další velká investiční společnost - AXA (psali jsme zde).

Vůbec největší pokutu mezi velkými firmami dostala společnost OVB, ta musela za klamání klientů zaplatit pět milionů korun. Poradci společnosti prezentovali opakovaně písemně i ústně investiční životní pojištění jako spoření. Navíc klientům zamlčeli, že se ke svým penězům jen tak nedostanou (více o kauze čtěte zde).

Investiční společnost přesto v propagačních materiálech slibovala přesné částky, jež u ní zákazník po pěti letech ukládání peněz získá. Tím podle ČNB „vzbuzovala u veřejnosti dojem, že jde o garantovaný výnos“. Neupozornila na rizikovost investice. Nevysvětlila ani to, jakým způsobem ke slibovaným částkám došla, čím jsou podmíněny nebo jak se liší jednotlivé varianty investování.

A konečně se investiční společnost provinila tím, že správu peněz svých klientů delegovala na další subjekty, jež pak nedostatečně kontrolovala.

Generali Investments výtky ČNB nerozporuje: „Společnost přijala opatření vedoucí ke zpřehlednění poskytovaných informací a v současnosti připravuje jejich představení ČNB,“ uvedla pro iDNES.cz Šárka Bouzková, mluvčí společnosti Generali Investments CEE.

Pochybení způsobená převedením komunikace s investory na externí poradce podle mluvčí firma odstranila už loni. „Doporučení ČNB jsme reflektovali a nápravná opatření, která se týkala především úpravy interních procesů ve vztahu k outsourcovaným činnostem, již byla implementována v průběhu loňského roku,“ řekla Bouzková.

Pochybení z dob vlivu PPF

Pochybení, za něž ČNB potrestala firmu Generali Investments, spadají především do let 2011 až 2014. Firma, která dnes plně patří do konglomerátu italské finanční skupiny Assicurazioni Generali, se v té době ještě jmenovala ČP Invest a patřila do tehdejšího Generali PPF Holding, společného podniku italského pojišťovacího obra a nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

„V té době jsme ji ale už neovládali. Od roku 2008 v ní PPF kontrolovala jen 49 procentní podíl a ten v březnu 2013 dále snížila na 24 procenta,“ vysvětlila mluvčí skupiny PPF Zuzana Migdalová.