Na začátku stačil hrnec, teď Marlenka potřebuje už druhou továrnu

  9:44aktualizováno  9:44
Před dvanácti lety neuměl nic. Na začátku úspěšného podnikatelského příběhu Arména Gevorga Avetisyana byl dort od sestry a starý hrnec se sporákem za tisícovku. Medovník Marlenka podnikl bleskovou invazi na chuťové buňky lidí v ČR i v cizině. Dnes firma dál rychle roste a staví novou fabriku.

Obří hrnec na starém sporáku v areálu frýdecko-místecké továrny na medovníky spíš připomíná doby, kdy maminky a babičky vyvařovaly hadrové kapesníky. Majitel firmy Gevorg Avetisyan udělal za dekádu svého podnikatelského života v česku viditelný pokrok. Takřka domácí výroba se proměnila v moderní fabriku za stovky milionů, kde se vyrobí přes deset tisíc dortů denně.

Fotogalerie

Podnikatel, oceněný letos cenou zvláštní poroty v soutěži EY Podnikatel roku v Moravskoslezském kraji, začínal se svou sestrou, která přiletěla na návštěvu z Arménie a upekla mu dort dle steroarménské receptury. Tehdy se zrodil nápad vyrábět dnes populární medový dort v Česku. Do roka měl třicet zaměstnanců, kteří se točili v non-stop provozu. Dnes už se dorty nevyrábějí ručně, ale na lince vyrobené v Nizozemsku, která je jediným prototypem na světě.

Investice do výrobního závodu z roku 2008 přišla na 300 milionů korun. Expanze však nekončí, společnost Miko International právě staví novou dvoupatrovou továrnu za 220 milionů.

Po šesti letech po otevření továrna nestačí

Přestože firma vyrábí i čokoládu, kávu a dezerty, výroba stojí právě na medových dortech různých příchutí. Jejich rostoucí oblibu dokládají čísla: v roce 2012 se prodalo 1,1 milionů těchto dortů, loni už přes 1,6 milionů kusů. Firmě se podařilo za poslední tři roky zdvojnásobit výrobu.

"Když si představím, že před deseti dvanácti lety jsem neměl vůbec nic a letos přebírám tuto cenu, jsem za to moc rád," řekl dříve držitel ocenění v soutěži Podnikatel roku. Jeho firma má dnes čtvrtmiliardový obrat a řadí se mezi významné zaměstnavatele v regionu.

Letos chce Miko International vytvořit dalších třicet pracovních míst, ale pravděpodobně už nebudou stačit dodávky českého medu. Počet zaměstnanců přitom raketově stoupal.

V roce 2003 si Armén se sestrou pronajali kuchyni v domově důchodců ve Frýdku-Místku, zaměstnali šedesát lidí ze zdejšího úřadu práce a založili společnost Miko international, která dnes vyprodukuje více než 100 tisíc medovníků za měsíc.

Autoři: ,


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

Zemanův expertní tým podpořil jadernou energetiku i prolomení limitů těžby

Tři zaniklé vsi nemívaly veliké kostely, jen malé kaple, jež patřily pod...

Poradní tým prezidenta Miloše Zemana v sobotu podpořil jadernou energetiku a její další rozvoj. Ve výrobě elektřiny...

Konec drezury zvířat v cirkusech? Ministerstvo je plánuje zakázat

Ilustrační snímek

Ministerstvo zemědělství navrhuje úplný zákaz vystupování a drezury zvířat v cirkusech. O opatření v rámci novely...

Unikátní láhve Pilsner Urquell zdobí data a přípitky. Pomohou vozíčkářům

Po obvodu každé z láhví pro charitativní aukci na iDNES.cz je vybroušeno sto...

Skláři z Vysočiny vytvořili deset unikátních designových láhví pro Plzeňský Prazdroj. V prosinci půjdou do tradiční...Najdete na iDNES.cz