Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gigasport nezvládl přeměnu, svých 11 prodejen zavře a odchází z Česka

  15:05aktualizováno  15:05
Vůbec první zahraniční řetězec se sportovním zbožím, který do Česka v minulosti přišel, po patnácti letech odchází. Rakouská společnost Kastner & Öhler se rozhodla, že do poloviny letošního roku zavře svých 11 prodejen Gigasport v Česku a jedinou na Slovensku. O práci může přijít celkově až 280 lidí.

Gigasport v Česku končí, zavře jedenáct prodejen. | foto: alfest.cz

"V posledních letech se vývoj na (českém) trhu výrazně zhoršil a ani v delším období zde nevidíme žádné příležitosti," uvedl šéf Kastner & Öhler Andreas Zinschitz pro agenturu APA, když odchod tento týden oznamoval. "Druhá možnost, vzít ještě jednou tolik peněz a pokusit se o restart našeho byznysu (v Česku), se ukázala jako nereálná."

V posledních letech Gigasport přežíval jen díky finanční podpoře své rakouské matky, která mu část dluhů umazala. Podle Zinschitze je odchod bolestivý i z toho důvodu, že firma byla původně založena v roce 1873 v Opavě.

Šest prodejen společnost vlastní, ve zbývajících je v nájmu. Nemovitosti a pozemky ve vlastnictví společnosti nyní zřejmě čeká rozprodej. Podle rakouské agentury budou "uzavřeny".

Gigasport přišel do Česka v roce 1997 a dlouho těžil ze svého prvenství. Od roku 2006, s růstem ostatních sportovních řetězců jako Hervis, Sportisimo či Intersport, začal ztrácet podíl na trhu. Od roku 2005 do zatím posledního známého roku 2010 se řetězci propadly tržby téměř na polovinu, z 827 na 417 milionů korun.

Před dvěma lety dostal Gigasport poslední šanci na přežití. "Představenstvo a dozorčí rada firmy jednohlasně rozhodly, že Gigasport zůstává na českém a slovenském trhu a bude se dál vyvíjet," uvedla v rozhovoru s MF DNES v polovině roku 2010 nyní již bývalá jednatelka a šéfka řetězce v Česku Rosina Puschová.

Tehdy ještě rozjížděla přeměnu vzhledu prodejen a více se chtěla zaměřit na ženy a zboží s vyššími maržemi. Minimálně to poslední se zřejmě dařilo, protože i přes dramatický pokles tržeb průměrná obchodní přirážka vzrostla na 66 procent a řetězec nepropadl do hlubší ztráty.

Nejde o první odchod zahraničního sportovního řetězce. S příchodem finanční krize obratem odešel irský Lifestyle Sports a rozjezd zastavil britský Halfords.

Autoři: ,Nejčtenější

Nová dálnice obkrouží Česko po obvodu a spojí krajská města, plánuje stát

Propojení krajských měst dálnicemi, rychlostními silnicemi, a silnicemi I.tříd

Stovky kilometrů nových dálnic mají spojit krajská města. Na rozdíl od dnešní sítě, která často končí nebo začíná v...

Skupina J&T odvolala představenstvo CEFC Europe, Číňané nezaplatili dluhy

Jaroslav Tvrdík na stadionu v Edenu

Československá finanční skupina J&T ztratila trpělivost s čínskou společností CEFC Group (Europe). Do firmy, kterou v...Soutěž Sexistické prasátečko končí. Firmy vábí na sex i ženy v kuchyni

2016. Kontroverzní propagační plakát šumperského festivalu Džemfest, který...

Po deseti letech končí udílení anticen Sexistické prasátečko, pořádané neziskovou organizací Nesehnutí. Letos přešlapy...

Traktorových náklaďáků je v Česku 131, firmám umožňují obcházet zákazy

Zemědělský tahač Tatra Phoenix 6x6

Vypadají úplně stejně jako nákladní auta. Nemají ale tachograf, řídit je lze od sedmnácti let, řidič nemusí dodržovat...

Řetězec nabízel v akci falšované uzené. Maso vidělo sotva z půlky

Slavnosti moravského uzeného na hradě Veveří nedaleko Brna.

Česko má další případ falšování masných výrobků, inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce zjistili...

Další z rubriky

Magnát Valenta: Legální hazard tratí, zvažujeme odchod z trhu

Kouření, alkoholu a hazardu se lidé podle Iva Valenty nevzdají.

Současná přísná regulace dostala kamenné herny do červených čísel a pomohla vyrůst nelegálnímu hazardu, říká Ivo...

Slevy a otevírání trhu zahltí české koleje, obávají se nákladní dopravci

V železniční výhybně Praha-Vyšehrad vyjel posunovaný vlak proti osobnímu vlaku...

Na českých kolejích houstne doprava. Zvyšující se počty osobních vlaků – zejména v příměstských aglomeracích – sledují...

Sezona mraženého špenátu vrcholí. Do mrazíren ho denně míří 50 tun

V květnu vrcholí sklizeň a zpracování špenátu na mražení. Společnost Agrimex,...

Listová zelenina, která při utrhnutí na poli pěkně křoupe, zažívá v posledních letech růst obliby. A to i přesto, že už...

Najdete na iDNES.cz