Výrobce viagry Pfizer koupil producenta botoxu Allergan za 160 miliard dolarů.

Výrobce viagry Pfizer koupil producenta botoxu Allergan za 160 miliard dolarů. | foto: Profimedia.cz

Pivní megafúze i prodej výrobce viagry. Globální byznys se přeskupuje

  • 21
Akvizicím se v roce 2015 dařilo jak doma, tak v celosvětovém měřítku. Důvodů je víc: na trhu je hodně peněz, půjčky jsou díky nízkým úrokovým sazbám nebývale levné. Posilují investoři ze zcela nových destinací, jako je Čína. Je po krizi, skončil několikaletý půst, trh je vyhladovělý. Globální byznys se přeskupuje, vznikají noví lídři jednotlivých odvětví.

„Letošní rok je unikátní,“ říká Radek Schmied z investiční společnosti RedBaenk. „Jen v průběhu listopadu a prosince se zformovali noví globální lídři hned ve třech oborech a všechny tyto transakce byly ve své branži největší v historii,“ vysvětluje.

Obchody se rozjely hlavně v USA, kde se dostal objem fúzí a akvizic už v září na historický rekord převyšující dva biliony dolarů. Ještě koncem léta nicméně prorokovala poradenská společnost Dealogic, že globální rekord letos nepadne a souhrn všech nákupů nepředčí horečnatý předkrizový rok 2007.

Tehdy uzavřeli byznysmeni obchody za 4,29 bilionu dolarů. Pak ale přišla podzimní smršť a letošní skóre se nakonec podle Dealogiku vyšplhá až nad 4,7 bilionu dolarů. Nabízíme přehled největších transakcí podle jednotlivých sektorů.

Farmaceutický trh

Rekord roku má na kontě americký gigant Pfizer, který za 160 miliard dolarů koupil irskou firmu Allergan, známou výrobou preparátu proti vráskám botox. Pfizer tím vytvořil největší globální firmu v oboru, ale hlavně si vyřešil problém s daněmi. Většinu své hotovosti má totiž v Evropě. Kdyby ji měl přesunout domů do USA, o část majetku přijde kvůli vysokým americkým daním. Proto hledal už delší dobu v Evropě firmu, na niž by mohl přesunout sídlo a tedy i daňový domicil.

Řadu měsíců Pfizer kroužil kolem konkurenta AstraZeneca. Nepřátelské převzetí, prosazované manažery Pfizeru, ale neklaplo. Šéfové Pfizeru tak zahájili jednání s majiteli Allerganu, výsledkem je vznik farmaceutického obra. Pfizer chystá přesun sídelní adresy do Irska, a vyhne se tak hrozící daňové kalamitě.

Chemie

V půli prosince oznámil americký kocern Dow Chemical převzetí domácího konkurenta DuPont. Hodnota transakce přesáhne 130 miliard dolarů. Nově vytvořená skupina ponese název DowDuPont a bude největší globální firmou ve své branži. Po spojení se má ale gigant začít zase dělit na tři samostatné části: výrobu hnojiv, specializovaných chemikálií a plastů. Celá operace má trvat dva roky, hlavním motivem jsou úspory nákladů. Podle agentury Reuters mají spojované skupiny ušetřit jen během prvních dvou let asi tři miliardy dolarů. Chemická megafúze zřejmě rozhýbe celý sektor. Evropské chemičky by se mohly octnout pod tlakem a nabídek na převzetí by pak mělo přibývat.

Potravinářství

Trojka na globálním žebříčku megafúzí roku se dotýká i Česka. Světová pivovarnická jednička Anheuser-Busch InBev chce koupit vlastníka českého Plzeňského Prazdroje, skupinu SABMiller za 107 miliard dolarů. „Jedná se o další historicky největší obchod v oboru, vznikne největší pivovarnická firma na světě s velkým podílem mimo jiné i na českém trhu,“ říká Radek Schmied. Vznikající obr má v Česku kromě zmíněného Prazdroje ještě jednu dceru, českobudějovický pivovar Samson, který patří Anheuseru.

Pivovarnickou megafúzi zatím posuzují regulátoři. Odborníci očekávají, že souhlas podmíní prodejem některých značek. Anheuser už oznámil, že je připraven prodat prémiové evropské brandy pohlcovaného konkurenta, například holandský pivovar Grolsch a italskou značku Peroni. O Prazdroji se zatím nemluví, pravděpodobně zůstane v budoucím uskupení.

Technologie

Rekordmanem v technologické branži je Michael Dell, zakladatel a většinový vlastník výrobce počítačového hardwaru Dell. Chce koupit firmu EMC, světovou jedničku v oboru datových center, a to za 67 miliard dolarů. Dell si tím řeší problém s upadajícím zájmem o klasické počítače, které vytlačují z trhu „chytrá“ zařízení jako smartphony a tablety. Upíná se k byznysu budoucnosti, jímž moderní správa dat je. Za „královský klenot“ kupovaného uskupení Michael Dell označuje společnost Vmware, kterou EMC vlastní z 80 procent (zbytek se obchoduje na burze), firma se věnuje vývoji softwaru a technologií používaných pro správu dat.

Zda se Dellu plán jeho šéfa podaří a firma díky spojení s EMC zvládne vyrovnat se s překotným vývojem trhu, není jisté. Analytici většinou označují pokus Michaela Della za riskantní vabank. Každopádně jde o krok, který sleduje celý technologický sektor.

Telekomunikace

Na jaře se společnosti Deutsche Telekom a Orange rozhodly prodat největšího britského mobilního operátora EE Limited, kterého vlastnily společně. Kupcem je místní telekomunikační skupina BT Group, která slíbila zaplatit více než 18 miliard dolarů. Posílená BT má získat na britských ostrovech neotřesitelnou pozici jak na trhu mobilních služeb, tak v provozu pevných linek. Obě prodávající firmy dostanou při vypořádání transakce v BT Group minoritní podíly a křesla ve vedení. Složitou operaci schvalují regulátoři, dovršit by se měla v březnu příštího roku.

Top 10 obchodů roku Svět

  1. Výrobce viagry Pfizer kupuje producenta botoxu Allergan: 160 mld USD
  2. Americká chemická korporace Dow Chemical přebírá společnost DuPont: 130 mld USD
  3. Pivovarnická jednička Anheuser-Busch InBev kupuje konkurenční SABMiller: 107 mld USD
  4. Britsko-nizozemský petrolejářský koncern Royal Dutch Shell kupuje plynárenskou skupinu BG Group: 80 mld USD
  5. Společnost Dell kupuje světovou jedničku v oboru datových center EMC: 67 mld USD
  6. Švýcarský pojišťovací gigant ACE kupuje americkou pojišťovnu ACE: 28 mld USD
  7. Americká Visa Inc., specializovaná na bezhotovostní platby, kupuje od skupiny evropských bank britskou Visa Europe: 18 mld USD
  8. Nizozemská skupina Altice kupuje nadnárodní televizní a telekomunikační společnost Cablevision Systems Corp.: 17,9 mld USD
  9. Wallgreens Boots Alliance z amerického Illinois kupuje společnost Rite, hráče v oboru zdravé výživy: 16,5 mld USD
  10. Finská Nokia kupuje francouzského výrobce telekomunikačních zařízení Alcatel-Lucent: 16 mld USD