10 LET OD KRIZE: Americká vláda Lehmany nepodržela, bankéři propadli panice

Seriál   15:54aktualizováno  15:54
Bankrot americké investiční banky Lehman Brothers 15. září 2008 se stal spouštěčem a následně i jedním z hlavních symbolů ekonomického kolapsu. Nepřišel však z ničeho nic. Pro řadu lidí z finančního světa bylo přesto tehdy překvapení, že americká vláda instituci nepomohla a nechala ji padnout. MF DNES připomíná důležité okolnosti, které pád provázely.

Vyhození zaměstnanci Lehman Brothers opouští sídlo společnosti v New Yorku. (14. září 2008) | foto: Getty Images

Neděle7. září 2008

Hypoteční krize v USA vyvrcholila převzetím kontroly nad agenturami Fannie Mae a Freddie Mac. Vláda se zaručila za jejich dluhy a nalila do nich dvě stě miliard dolarů. Finanční svět však začínal tušit, že tohle stačit nebude. Americká administrativa podle všeho rozsah problému podcenila.

Úterý9. září 2008

Akcie Lehman Brothers toho dne spadly o 45 procent. Jihokorejská státní banka KDB po měsíci jednání ukončila námluvy o možném převzetí americké instituce. Kurz se prudce propadal i v dalších dnech. Lehmani totiž ohlásili předběžnou ztrátu za třetí čtvrtletí ve výši 3,9 miliardy dolarů. Agentura Moody’s začala prověřovat jejich kreditní rating a uvedla, že Lehmani budou muset prodat většinový podíl partnerovi, aby se vyhnuli snížení ratingu.

Pátek12. září 2008

Banka se navíc rychle ocitala na suchu. Vedení požádalo centrální banku Fed, aby odsouhlasila transformaci na komerční banku. To by jí umožnilo získávat vklady klientů a zároveň by dosáhla na finanční pomoc od Fedu. Jenže narazili. Centrální bankéři svolali na víkend jednání o budoucnosti banky, kam pozvali šéfy všech důležitých bank z Wall Streetu. Chtěli je přesvědčit, aby vytvořili z vlastních peněz fond, který špatná aktiva Lehman Brothers vykoupí a zdravou banku pak prodá. Ani to však neprošlo.

Neděle14. září 2008

Na schůzce, která probíhala celý víkend, šéf Lehmanů Dick Fuld ohlásil, že o banku mají zájem Bank of America či britská Barclays. Jenže jednání zkrachovala. Americká vláda nesouhlasila s tím, že by se měla zaručit za špatná aktiva padlé banky. A proti plánu byla také britská centrální banka. Tehdejší ministr financí Henry Paulson vedení banky naznačil, aby se začalo připravovat na bankrot.

Pondělí15. září 2008

Nad ránem, ještě před otevřením amerických burz, požádala Lehman Brothers o ochranu před věřiteli. Po 158 letech existence tak padla banka, jejíž aktiva dosahovala 639 miliard dolarů, což představuje největší firemní krach v americké historii. „Jediný způsob, jak jsme Lehmany mohli zachránit, by vyžadoval porušení zákona. Nejsem si jistý, zda bych chtěl takové následky pro Fed přijmout,“ prohlásil o něco později tehdejší šéf americké centrální banky Fed Ben Bernanke.

Fotogalerie

Bankrot pocítili zaměstnanci banky po celém světě. „Moje kariéra je v prdeli,“ prohlašoval mladý zaměstnanec Jack Reynolds, když opouštěl evropskou centrálu na londýnském Canary Wharf. V ruce deštník s logem Lehman Brothers a ragbyový míč. „Nikdo není šťastný. Všichni jsou naštvaní, ale musí se s tím poprat.“

Panika umocněná zaměstnanci banky, kteří vyklízeli své kanceláře na Wall Streetu, zachvátila celý finanční svět. Proč americká administrativa nepostupovala stejně jako v březnu, kdy podržela nad vodou jinou banku Bear Stearns? Burzy na celé planetě zachvátily masové výprodeje, největší od 11. září 2001. Během jednoho dne zmizelo z trhu přes 700 miliard dolarů.

Kvůli největšímu propadu za desetiletí byla uzavřena třeba i burza v Moskvě. Důvěra mezi bankami se dostala na bod mrazu – a na něm zůstal systém po několik měsíců. To se rychle projevilo i v reálné ekonomice. Nikdo nevěděl, co bude, a nechtěl se do ničeho pouštět.

Úterý16. září 2018

Barclays nakonec „čistou“ část Lehmanů koupila za 1,35 miliardy dolarů. Bylo v tom i její newyorské sídlo v hodnotě necelé miliardy.

Středa17. září 2008

Americká vláda zachránila významnou pojišťovnu AIG úvěrem až 85 miliard dolarů. Za to v ní získala čtyřpětinový podíl. V následujících dnech pak představila plán na stabilizaci finančního systému za 700 miliard dolarů. Kongres ho však schválil až napodruhé začátkem října. Mezitím bylo třeba zachraňovat ještě několik bank, nastala řada krachů včetně velké retailové banky Washington Mutual. Svět se z recese vyhrabal až o několik čtvrtletí později.

Září 2010

10 let od pádu Lehman Brothers

Symbolickou tečku za krachem Lehman Brothers po dvou letech udělal rozprodej předmětů spojených s bankou v aukčních síních Sotheby’s a Christie’s. Například třímetrový kovový honosný štít s logem firmy se vydražil za 42 tisíc liber.

Část bankéřů z Lehman Brothers se nyní v polovině září schází na utajovaných party v městech, kde banka působila. Podle kritiků je to však nepatřičné a nedůstojné.

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Slavný díky brexitu. Hrnčíř vyrobil tematický hrnek, zájemců jsou tisíce

Keramický hrnek na památku Brexitu vyrobil zaměstnanec společnosti Bentham...

Zatímco v mnoha společnostech vyvolává blížící se brexit pocit nejistoty, britská keramická firma se díky němu...

IKEA chce čistit vzduch skupováním indické slámy. Ta by jinak shořela

Švédský nábytkářský řetězec IKEA otevírá v Indii první prodejnu.

Švédský nábytkářský řetězec IKEA hodlá využít rýžovou slámu při výrobě předmětů pro domácnosti. Kupovat ji chce od...

Amazon přinese do vyvolených měst peníze, ale i dopravní komplikace

Bývalá budova Citibank v newyorské čtvrti Long Island se v polovině roku 2019...

New Yorku a Washingtonu se podařilo přilákat Amazon. Tyto americké metropole se tak stanou domovem globálního obra,...

Najdete na iDNES.cz