Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


GLOSA: Konec iluzí. Stát do insolvence OKD mluvit nemůže

  17:22aktualizováno  17:22
Horníci OKD nadstandardní odstupné, které jim zaručuje kolektivní smlouva, nedostanou. Stanou se tak jen dalšími věřiteli důlní společnosti a o jejich nárocích rozhodne insolvenční správce, nikoliv stát, píše ve své glose Zuzana Kubátová.

Zaměstnanci OKD vycházejí po ranní směně z budovy dolu Paskov u Staříče na Frýdecko-Místecku. (2. května 2016) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Je načase říct to horníkům z OKD na rovinu. Svých 8 až 12 platů odstupného, jak jim je při útlumu dolů slibovala kolektivní smlouva, po propuštění nedostanou. Nic na tom nezmění ani jednání s insolvenčním správcem OKD, které na téma odstupného pro horníky plánuje premiér, ministr průmyslu a další politici.

Firma na nadstandardní odstupné nebude mít. Jak se píše v insolvenčním návrhu, přijdou sociální náklady útlumu (ten je plánován pro tři ze čtyř činných šachet OKD) celkem na 3,8 miliardy korun. A není jak donutit insolventní firmu, aby je vyplatila. Horníci se stanou jen dalšími věřiteli OKD v dlouhé řadě podobně postižených. A nebudou mezi nimi mít hlavní slovo.

Fotogalerie

Hlavním hybatelem insolvenčního řízení budou jiní hráči. Ti, o nichž odborový předák Jaroslav Pytlík před týdnem prohlásil, že se je „během insolvence snad podaří od OKD odstřihnout“: mateřská firma dolů – v Londýně sídlící NWR – a dále její největší akcionář - skupina investičních fondů Ad Hoc Group, která drží dluhopisy důlní skupiny.

Právě NWR a Ad Hoc Group jsou největšími věřiteli dolů. Pohledávka z dluhopisů v rukou Ad Hoc Group a dalších soukromých investorů převyšuje 10 miliard. Své vlastní matce NWR a dalším spřízněným firmám OKD dluží nebo ručí za závazky do výše čtyř miliard. Lichá je iluze, že se podaří zahraniční finančníky z OKD vyprovodit a proces dostat pod kuratelu vlády.

NWR a Ad Hoc Group by z OKD mohl „odstřihnout“ jedině insolvenční správce, kdyby neuznal jejich nároky. To se úplně vyloučit nedá: přesně tímto postupem vyšachoval insolvenční správce Ivo Hala před lety držitele dluhopisů zkrachovalé developerské firmy ECM. Jenomže Hala je trestně stíhaný kvůli podezření z insolvenčních podvodů, byť v jiných firmách. Těžko si lze představit, že by insolvenční správce nároky finančníků popřel, aby vyhověl pánům z vlády. Prostě, v OKD je „model ECM“ nepravděpodobný.

Horníkům z OKD vláda pomůže. Budou dostávat osm tisíc korun měsíčně

Insolvenční proces musí být řízen tak, aby byly chráněny zájmy věřitelů. Stát věřitelem není. Tím nemá možnost mluvit do dění v OKD a do insolvence. Nemůže tlačit na správce, aby se zasadil o výplatu odstupného horníkům, nemůže mu radit, jak se postavit k pohledávkám. Smí jediné – dohlížet na zákonný průběh prostřednictvím státního zastupitelství.

V dohledné době se toto rozložení sil nezmění. Jak řekl ministr průmyslu Jan Mládek reportérovi iDNES.cz – nechystá se stát žádnou pohledávku kupovat.

Je tak jen jediná cesta, jak by mohl věřitelskou roli převzít. Nevyplatí-li OKD mzdy, mohou se horníci hlásit až o tři platy na úřadu práce. Pohledávku pak může uplatnit v insolvenci stát. Podobně kdyby OKD přestaly platit daně nebo odvody za zaměstnance, kdyby porušily horní zákon, stal by se věřitelem finanční úřad, sociální správa či báňský úřad. To jsou však zatím jen teoretické úvahy.
Nejčtenější

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Ceny bytů rapidně vzrostly. Za cenu jednoho v Praze jich v Ústí koupíte osm

(Ilustrační snímek)

Ceny bytů v Česku za tři roky zdražily o čtvrtinu. Průměrná cena za byt o výměře 65 metrů čtverečních se vyšplhala...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Další z rubriky

Ministr velí do zbraně: Evropa by měla prudce snížit počty divočáků

(Ilustrační snímek)

Evropa by kvůli africkému moru prasat měla prudce snížit stavy divočáků, myslí si český ministr zemědělství Jiří Milek....

S&P potvrdila úvěrové ratingy České republiky, Řekové si polepšili

(Ilustrační snímek)

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor’s (S&P) potvrdila své hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky....

Česká pošta přidá zaměstnancům. Mzdy navýší o 7,1 procenta, rozdá odměny

(Ilustrační snímek)

Česká pošta navýší od dubna zaměstnancům tarifní mzdy o 7,1 procenta. Dohodla se na tom s většinou odborových...

Najdete na iDNES.cz