Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

GM má velké ztráty, seškrtá dělníkům výhody

  1:00aktualizováno  1:00
General Motors, výrobce aut Chevrolet, Cadillac, Opel a Saab, výrazně oseká výhody milionu svých zaměstnanců. Největší automobilka světa zaskočila autoprůmysl zprávou, že za třetí čtvrtletí letošního roku má v účetnictví větší než očekávanou ztrátu ve výši 1,6 miliardy dolarů (39,5 miliardy korun).
General Motors vyrábí také auta značky Chevrolet. - Ilustrační foto

General Motors vyrábí také auta značky Chevrolet. - Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

Loni za stejné období hospodaří se ziskem 315 milionů dolarů.

Hned proto oznámila velká úsporná opatření. Šéf automobilky GM Richard Wagoner se včera po půlročních jednáních dohodl s odbory United Auto Workers, že firma sníží náklady na zdravotní péči zaměstnanců o tři miliardy dolarů (74 miliard korun).

"Uděláme vše pro to, abychom minimalizovali dopad opatření na vás a vaše rodiny," vzkázal včera Wagoner zaměstnancům přes agenturu AP. "Doufáme, že pochopíte, že tato obtížná opatření nám pomohou zajistit růst GM v budoucnu."

Zdražování zdravotní péče a důchodového zabezpečení už dlouho zatěžuje pokladnu automobilky. Jen letos GM za zdravotní péči svých zaměstnanců zaplatí 5,6 miliardy dolarů (138 miliard korun).

Automobilka hradí zdravotní výdaje za 1,1 milionu svých zaměstnanců, důchodců a členů jejich rodin. Je to nejvíce ve Spojených státech, kde zaměstnanci hradí část nákladů za zdravotní ošetření a důchody. V Evropě takové náklady obvykle hradí pojišťovny nebo stát.

Šéf GM Wagoner se funkce ujal na jaře a vytyčil si náklady na péči o zaměstnance snížit. Už v červnu automobilka uvedla, že do roku 2008 propustí 25 tisíc lidí a uzavře některé provozy. Jen do konce příštího roku by tím měla ušetřit pět miliard dolarů. Wagoner však přiznává, že snižování nákladů není konec.

"I když se to může zdát jako vysoké číslo, víme, že je to jen část cesty, kterou musí GM North America ujít," citoval šéfa GM portál Automotive News.

Vědí to i obchodníci s akciemi a analytikové. "Odbory nikdy nepřistoupí na taková opatření, která potřebují přijmout," řekl listu Washington Post analytik Kevin Tynan z Argus Research Corp. "Myslím, že tady je velké riziko bankrotu."

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

OKD je znovu státní firmou, akcie převzal podnik Prisko

Důl Karviná (ilustrační snímek)

Akcie těžební společnosti OKD v Karviné převzali zástupci státního podniku Prisko, stát za ně zaplatil téměř 80 milionů...

Air Bank chystá expanzi do západní Evropy. Plánuje, že osloví Němce

Finančník Jiří Šmejc

Do západní Evropy míří první banka českých majitelů. Air Bank, kterou vlastní nejbohatší Čech Petr Kellner, získala...

AirBank v Německu a Zonky na Západě i Východě, plánuje Šmejc

Finančník Jiří Šmejc

Finanční skupina Home Credit, která patří do impéria nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, se nadechuje k dalšímu růstu....

Najdete na iDNES.cz