Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Golf je pro všechny, říkají investoři

  1:00aktualizováno  1:00
Je to jen malá jamka v zemi, ale udělat ji stojí šest milionů korun. Tedy, když se kolem ní staví celé golfové hřiště. Podle studie poradenské společnosti KPMG je střední Evropa – a zvlášť Česko – pro golf jako stvořená.
Ilustrační foto: golf

Ilustrační foto: golf - Golf (ilustrační foto). | foto: Reuters

Postavit hřiště je ve srovnání se západní Evropou zatím relativně levné, počet hráčů každý rok stoupá a český trh stále ještě nedocenil tento způsob relaxace.

Do Prahy se proto ke konci týdne sjeli investoři z celého světa, aby se přesvědčili, zda se zde vyplatí investovat do golfu.

Počet golfových hřišť v zemi za posledních pět let vzrostl o 33 a dalších 20 se staví. "Bývalé Československo bylo jedinou zemí, kde byl golf minulým politickým režimem alespoň tolerován. A dnes je Česko s 52 hřišti a 20 tisíci registrovanými hráči v předstihu před ostatními zeměmi střední a východní Evropy," podotkl Andrea Sartori, maďarský partner KPMG, který konferenci vedl.

Podle průzkumu firmy je v tomto regionu zhruba sto hřišť a 26 tisíc registrovaných golfistů. "Předpokládáme, že v průběhu následujících deseti let zde bude otevřeno dalších 120 hřišť a počet hráčů přesáhne 130 tisíc," dodal Sartori.

Například v Maďarsku je hřišť jen sedm, a tak se Česko spíše blíží Portugalsku nebo Belgii, kde je přes šedesát hřišť. V příštích letech by tyto země však mohlo překonat.

Tichý adrenalin
Golf je jedním z devíti sportů, na které chce Česko lákat jak domácí, tak zahraniční turisty. Golfista je obzvlášť vítaný. Podle odhadů v republice utratí většinou až pětkrát více než ten běžný.

Státní agentura na podporu cestovního ruchu CzechTourism právě v pátek začala nabízet cizincům i domácím katalog na propagaci turistických nabídek regionů s názvem "103 premiér", kde se golfu věnuje několik stran.

"Dá se dobře kombinovat s relaxačními pobyty například v lázních. Hodláme v tomto golf podporovat, několik projektů už dokonce získalo peníze z evropských fondů, které se v budoucnu až zečtyřnásobí," uvedla Markéta Svatoňová z ministerstva pro místní rozvoj, pod které CzechTourism spadá.

Nejvíce hřišť je kolem Prahy, Brna, Ostravy nebo v okolí lázeňských měst. Jejich kvalitu oceňují i lidé z mezinárodních golfových asociací. "Golfová hřiště jsou tady velmi kvalitní, Česko má velký potenciál stát se hlavní golfovou destinací ve střední Evropě," uvedl už loni v červnu Peter Walton, šéf IAGTO, obchodního sdružení golfové turistiky.

Milovníci tohoto tichého adrenalinu – na hřišti nikdo nesmí rušit svým mobilním telefonem – však neoceňují jen hřiště. Na včerejší konferenci experti, investoři i architekti spontánně vybrali, co by měla mít golfová země, do které chtějí investovat.

Měla by být celkově atraktivní, její ekonomika by měla být zdravá a země by měla být snadno dostupná. "Já jsem se rozhodl tady investovat zejména z těchto důvodů, Česko je pro turisty přitažlivé," říká Roberto Ciampella ze společnosti Manghi Group, který staví hřiště blízko letiště v Praze na 170 hektarech.

Hřiště pro všechny
Bez hráčů však hřiště nemají smysl. Šéf České golfové federace Milan Veselý říká, že golf není sportem jen pro bohaté. Člověk s průměrným 18tisícovým příjmem si ho může zahrát i jako nečlen klubu, což stojí tři tisíce ročně. Vybavení se dá podle hráčů sehnat i za méně než dvacet tisíc korun.

"Lákáme nové hráče na heslo: Hraj golf, změň život!" říká Veselý. Podle něj by Česko mělo jít švédskou cestou, kde je masovým sportem. Na 9 milionů lidí je registrovaných 600 tisíc hráčů, to je třicetkrát více než v Česku.

"Nepředpokládáme, že v každé vesnici vznikne driving range jako ve Švédsku. Poměry jsou příliš odlišné, ale rádi bychom podnítili zájem o výstavbu vesnických a městských areálů," dodává.
Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

ČEZ pokračuje ve větrné expanzi, ve Francii postaví své první elektrárny

Větrný park ČEZ v německém Cheinitz-Zethlingenu

Snaha polostátního gigantu ČEZ přebarvit se alespoň zčásti nazeleno pokračuje. Na konci roku by měla firma zahájit...

Omezení hypoték Čechy neomezuje. Lidé si půjčují jinde

(Ilustrační snímek)

Česká národní banka před rokem omezila poskytování hypoték, a klienti komerčních bank tak bez větších problémů dosáhnou...

Delegace z Číny na Hradě řešila kauzu CEFC, skupina si majetky v ČR ponechá

Jednání delegace čínského státního konglomerátu CITIC na Pražském hradě (18....

Na Pražském hradě ve středu proběhlo klíčové setkání prezidenta Miloše Zemana s vedením čínského státního konglomerátu...

Najdete na iDNES.cz