Golf zaplatí miliony Čechů

  • 36
Jedno z nejlepších tuzemských golfových hřišť v těsné blízkosti Karlštejna z velké části zaplatí všichni daňoví poplatníci v zemi. Stamilionové úvěry na jeho výstavbu a provoz nakonec skončily na bedrech státu, který z jejich prodeje inkasoval velkou ztrátu.

Odpalovat na Karlštejně míčky, to se z deseti milionů lidí v zemi, z nichž každý na hřiště přispěje řádově desetikorunami, podaří jen málokomu.

Dopoledne strávené na hřišti přijde na dva a půl tisíce a členství v klubu, které umožňuje kdykoli přijet odpalovat golfové míčky, stojí sto tisíc korun. Tuto částku zatím dalo něco přes čtyři sta lidí.

Zpráva o zapojení peněz daňových poplatníků na výstavbu hřiště vychází najevo ve chvíli, kdy o areál začaly válčit dvě silné podnikatelské skupiny. Do hry se dostala dražba pozemků pod sedmi z osmnácti karlštejnských golfových drah.

Příběh karlštejnského golfu je hodně zamotaný a nepřehledné majetkové vztahy jsou dědictvím po původních majitelích - někdejším šéfovi zkrachovalého Chemapolu Václavu Junkovi a padlé Investiční a Poštovní bance.

Právě IPB na hřiště poskytla dva úvěry v celkové výši 350 milionů korun. Po pádu banky v červnu 2000 tehdejší šéfové hřiště přestali peníze splácet. Pohledávka přešla na státní konsolidační agenturu, která ji nedávno prodala soukromé společnosti EC Group.

Ztráta státu z převzetí a prodeje nespláceného úvěru se podle několika zdrojů bude pohybovat v řádech stovek milionů korun. IPB totiž úvěr nevedla jako rizikový. "Vzhledem k tomu, že při prodeji byl ohodnocen na několik málo desítek milionů korun, lze hovořit o ztrátě státu v řádech stovek milionů korun," říká zdroj blízký konsolidační agentuře.

EC Group prostřednictvím aukční síně Bicmark dává do dražby asi třetinu pozemků v golfovém areálu, kterými je úvěr zajištěn. "Nejprve jsme jednali o prodeji s jednou z firem, která má ke golfovému hřišti vztah. Na ceně jsme se ale nedohodli," říká Pavel Ducháček ze společnosti EC Group.

Podle dostupných informací chtěl EC Group za úvěr, jehož hodnota se kvůli pokutám vyšplhala až na 500 milionů korun, asi padesát milionů. "My jsme měli nižší cenovou představu," říká Jiří Syrovátka, šéf Golf Resort Karlštejn, která nyní hřiště provozuje.

Ať už bitva mezi podnikateli dopadne jakkoliv, čtyři stovky členů golfového klubu mohou být klidní. Supermarket na "jejich" hřišti nevyroste. Současný provozovatel si stačil smlouvami zajistit, že na pozemcích nesmí být nic než golfové hřiště.

Od Junka ke Kordovi
Příběhem karlštejnského golfu se prolíná několik lidí, kteří se výrazně podepsali na "budování kapitalismu" v Čechách. Stavbu areálu rozjel v polovině devadesátých let šéf Chemapolu Václav Junek a jako marketingového specialistu přizval lobbistu Petera Kovarčíka. Ten měl velmi blízko i ke špičkám ODS v čele s Václavem Klausem.

Velkou část peněz na stavbu hřiště pak půjčila IPB, kde měl hlavní slovo Junkův dobrý známý Libor Procházka. Jenže Chemapol začal churavět a firmy spjaté s golfovým hřištěm převzala od Junka Procházkova IPB.

Placení úvěrů na stavbu hřiště se o něco zlepšilo, ale jen do chvíle, než v červnu 2000 padla i IPB. V tu chvíli nastala další změna - firmy kolem karlštejnského golfu i úvěr na stavbu hřiště se dostaly pod křídla ČSOB. Než se však manažeři banky stačili rozkoukat, lidem ve firmách kolem golfového hřiště, spojeným s někdejším vedením IPB, se částečně podařilo pupeční šňůru s bankou přetrhnout.

V tu chvíli do hry vstoupil Jiří Syrovátka. Jeho firma Golf Resort Karlštejn, kde je předsedou dozorčí rady někdejší česká tenisová jednička Petr Korda, uzavřela s golfovými společnostmi několik zásadních smluv. ČSOB je totiž nestihla včas manažersky ovládnout.

Golf Resort získal provoz hřiště na sto let a předkupní smlouvy na pozemky, které měla banka v zástavě. Golf Resort má v současné době i členskou základnu dobře platících klientů.

Nepoddajní manažeři
"Smlouvy s Golf Resortem o pronájmu a předkupním právu byly v rozporu s úvěrovou smlouvou, ale my jsme bohužel manažery firem kolem golfu neměli pod kontrolou. Podali jsme sice na ně trestní oznámení, ale na věci se už nic nezmění. Pokusili se udělat i řadu dalších kroků proti bance. Chtěli třeba zbankrotovat jednu z firem na Karlštejně a pro nedostatekmajetku ji nechat vyškrtnout z obchodního rejstříku, čímž by dluh vůči bance zcela zanikl. Dnes jsou majetkové poměry na Karlštejně hodně zamotané," tvrdí zdroj blízký ČSOB.

Faktem je, že Kordova a Syrovátkova firma koupila od státu ostatní pozemky na hřišti a postavila nové zázemí. Investice se podle Syrovátky pohybuje v řádu stovek milionů korun.

Asi o třetinu pozemků, které složitou cestou skončily ve firmě EC Group, budou muset vést boj. Předkupní právo jim zaručuje, že v dražbě mohou dorovnat nejvyšší nabídku.

Syrovátka však tvrdí, že se celou dražbu pokusí právně napadnout a znemožnit její konání. Jak to chce udělat, neříká. "K dražbě nejsou důvody," tvrdí pouze. Pavel Ducháček z firmy EC Group má jiný názor. "Právní cestou chceme dostat zpátky peníze," říká.