U tisíců aplikací pro Android hrozí ilegální sledování dětí, uvádí studie

  18:30aktualizováno  18:30
Tisíce populárních aplikací pro malé uživatele, které nabízí služba Google Play pro operační systém Android, mohou porušovat zákon o ochraně soukromí dětí. Vyplývá to z rozsáhlé studie, která zkoumala 5 855 nejoblíbenějších aplikací zařazených do programu Googlu Navrženo pro rodiny (Designed for Families).
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Technet.cz

Po nedávném skandálu s únikem informací ze sociální sítě Facebook se objevuje kritika další technologické firmy, zejména jejích praktik sbírání dat o uživatelích internetu. Studie, která ve velkém zkoumala dětské aplikace ze služby Google Play pro americký trh, se zaměřila na jejich soulad s federálním zákonem COPPA (Children‘s Online Privacy Protection Act).

Tato legislativa se zabývá sbíráním osobních informací od dětí mladších 13 let. Některé praktiky shromažďování těchto dat přímo zakazuje, u některých vyžaduje souhlas rodičů. Porušení tohoto zákona hrozí podle studie ve více než polovině zkoumaných aplikací, přičemž pochybení jejich vývojářů mají různé podoby.

U 4,8 procenta zkoumaných aplikací studie zjistila jasné porušení zákona při sdílení lokace nebo kontaktních informací bez souhlasu uživatele, 40 procent sdílelo osobní informace bez uplatnění bezpečnostních opatření. Necelá pětina aplikací sdílela identifikátory pro zakázané účely, jako je například cílená reklama, a 39 procent ignorovalo nebo nerespektovalo smluvní závazky určené k ochraně soukromí dětí.

Výzkumníci zjistili, že 28 procent zkoumaných aplikací mělo přístup k citlivým datům, která jsou chráněná prostřednictvím systému Android permissions. Na základě něj je při instalaci aplikace do telefonu vyžadován explicitní souhlas uživatele s přístupem softwaru k různým funkcím chytrého telefonu.

Selhání trhu

Sedmdesát tři procent testovaných aplikací navíc přenášelo různá citlivá data přes internet. „Toto sdílení samo o sobě nemusí být porušením zákona COPPA, ale žádná z těchto aplikací nevyžadovala ověřitelný souhlas rodičů,“ uvádí studie.

Výzkumníci zjistili, že většina zkoumaných aplikací může být v rozporu s legislativou COPPA, zejména kvůli využití externích vývojových nástrojů SDK (software development kit). Mnohé z nich přitom nabízejí možnosti konfigurace v souladu s tímto zákonem, například zákaz sledování uživatelů či zákaz cílené reklamy na základě jejich aktivity na síti. Výsledky studie ale ukazují, že aplikace tyto možnosti nevyužívají.

„Je to selhání trhu,“ řekl deníku The Washington Post Serge Egelman, spoluautor studie a ředitel výzkumného centra pro bezpečnost a soukromí na Kalifornské univerzitě v Berkeley. „Rozsah potenciálních porušení zákona, která jsme objevili, ukazuje, že na donucovacích prostředcích je v této oblasti potřeba vykonat ještě spoustu práce,“ podotkl.

Google vývojáře kontroluje jen formálně

Google reagoval prohlášením, že bere výzkum velmi vážně a jeho výsledky se bude zabývat. „Ochrana dětí a rodin je hlavní prioritou a náš program Navrženo pro rodiny požaduje, aby vývojáři dodržovali specifické požadavky nad rámec standardů Google Play,“ citoval mluvčího společnosti deník The Guardian.

Výzkumníci dodávají, že Google kvůli zákonu COPPA vyžaduje od vývojářů aplikací potvrzení, že jejich produkty tuto legislativu dodržují. „Nicméně naše výsledky ukazují, že zde nedochází k žádnému (nebo velmi omezenému) vynucování,“ uvádí studie. Podle jejích autorů by přitom pro Google nebylo nijak obzvlášť těžké rozšířit svoje bádání tak, aby byl schopen odhalit aplikace, u nichž hrozí porušování zákonů o soukromí dětí.

„Tohle je nesmírně důležitá studie, která ukazuje, že mnohé dětské aplikace porušují zákon COPPA v masivní míře,“ uvedl Josh Golin, výkonný ředitel organizace CCFC (Campaign for Commercial Free Childhood), pro The Guardian. „Spousta dětských aplikací sdílí osobní údaje s třetími osobami, které se specializují na cílený marketing, před kterým měla COPPA děti chránit,“ upozornil.

Autor:


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

Indické ženy se rozpovídaly o obtěžování, firmy vyřizují pojištění proti MeToo

Mimochodem Indky jsou krásné a nosí úžasné šaty a šperky. Pořád.

Poté, co se lavina s obviněními ze sexuálního obtěžování přesunula z Hollywoodu do Indie, se některé tamní společnosti...

Čína zpomaluje, vykázala nejnižší hospodářský růst od počátku krize

Ilustrační snímek

Růst čínské ekonomiky ve třetím čtvrtletí tohoto roku zpomalil na 6,5 procenta v porovnání s 6,7 procenta v předchozím...

Musíme bránit USA, vysvětluje šéf Amazonu žízeň po tučné armádní zakázce

Jeff Bezos před raketou New Shepard

Desetimiliardová armádní zakázka s názvem JEDI je opředena tajemstvím a účast amerických firem na ní budí čím dál větší...Najdete na iDNES.cz