Gordon Ramsay

Gordon Ramsay | foto: Reuters

Kuchařský drsňák Ramsay slaví padesátku. Inspiroval Zdeňka Pohlreicha

  • 19
Ostrým jazykem vládne stejně dobře jako nabroušeným nožem. Gordon Ramsay, globální kuchařská hvězda, v úterý oslaví padesátiny.

Ramsay je v rodné Británii drsným protipólem hodného hocha Jamieho Olivera. Kromě vlastnictví neustále se proměňujícího a na finanční nemoci občas trpícího restauračního impéria je také jedním z nejúspěšnějších televizních kuchařů všech dob. A také mužem, jehož kariéra přežila přehršel skandálů.

„Když vařím, pořád mě dokáže překvapit, jak některé přísady nebo chutě fungují dohromady. To mě nakopává,“ pochvaluje si slavný Skot, který dokázal spojit úspěšnou kariéru kuchaře, podnikatele a celebrity do komplexní mediální image. Jeho restaurace získaly celkem 16 michelinských hvězd.

Ramsay má v Londýně 14 restaurací a zaměstnává 700 lidí. Celkem aktuálně vlastní 30 podniků ve světě, v Evropě, USA, v Hongkongu, Singapuru a na Blízkém východě. Zkouší prorazit s nejrůznějšími koncepty. Od hodně luxusních restaurací přes „gastro puby“, hotelové a letištní restaurace až po londýnské Union Street Café, fakticky bistro, které vlastní společně s Davidem Beckhamem.

V Česku se Ramsay neuchytil, restauraci zavřel

V Praze otevřel v listopadu 2007 podnik Maze Prague, ale po roce a čtvrt ho zase zavřel, se zdůvodněním, že nesplnil finanční očekávání.

Svou vášeň pro dobré jídlo šíří Ramsay nejen ohněm a vařečkou, ale také televizí. V pořadech Ramsayovy kuchyňské noční můry (v ČR uvádí Prima Love pod názvem Ano, šéfe s Gordonem Ramsaym) nebo Pekelná kuchyně rád poučuje jiné, jak mají vlastní restaurace vést, a taky nadává všem okolo. V tomto se stal předobrazem českého kuchařského drsňáka Zdeňka Pohlreicha.

Hodně sukovitý samorost Ramsay se narodil 8. listopadu 1966 ve Skotsku, ve městě Johnstone. V šestnácti opustil domov, kde žil s otcem alkoholikem, a snažil se prosadit v profesionálním fotbale. Zranil si však koleno a učení mu moc nešlo, tak se dal na hotelovou školu.

Vypracoval se a začal se zajímat o francouzskou kuchyni. Prošel školou francouzských mistrů: největší vliv na něj měli Joel Robuchon a Guy Savoy.

V roce 1993 se stal šéfkuchařem v londýnské restauraci Aubergine a o tři roky později získal první michelinskou hvězdu. V roce 1998 si otevřel vlastní restaurant se svým jménem, kde v roce 2001 získal třetí michelinskou hvězdu a stal se prvním Skotem s takovým skóre.

Ramsay? „Druhořadá lidská bytost“

První pořady s názvem Bod varu a Za bodem varu natočil v roce 2000. Televizní hvězdu z něj okamžitě učinil seriál Ramsayovy kuchyňské noční můry, vysílaný od roku 2004, kde pomáhá neúspěšným restauracím se během dvou týdnů postavit na vlastní nohy.

„Klíčové jsou prostory a poloha. To jsou věci, se kterými nehnete, které tam budou vždycky. Vše ostatní můžete vymyslet, upravit nebo přizpůsobit,“ tvrdí Ramsay.

O skandály v jeho životě není nouze. Když kupříkladu známý britský kritik restaurací A. A. Gill věnoval Ramsaymu v začátcích jeho kariéry pár nelichotivých poznámek, nechal ho při příští návštěvě kuchař ze své restaurace před ostatními hosty a za velkého křiku vyhodit. „Ramsay je úžasný kuchař, ale jinak zcela druhořadá lidská bytost,“ prohlásil později Gill.

„Jsem především kuchař. Tomu jsem se vyučil a tu práci pořád miluju,“ tvrdí Ramsay, ženatý otec čtyř dětí, jenž také v roce 2011 účinkoval v americkém animovaném seriálu Simpsonovi jako animovaná postavička, kterou i sám namluvil. Do češtiny ho nadaboval Zdeněk Pohlreich.