Gottvald brzdí konkurz Chemapolu

P r a h a - Syn zadluženého místopředsedy fotbalového svazu Jana Gottvalda zřejmě bude muset oželet svůj luxusní hotel na Vyškovsku, který mu otec daroval v době, kdy se dostal do finančních potíží. Fotbalový funkcionář mu jej totiž daroval před čtyřmi lety v době, kdy neuhradil půjčku 52 milionů korun od dnes již zkrachovalého impéria Chemapol Group a stal se jeho velkým dlužníkem. Dluhy Gottvaldova firma Gotex Chemapolu dodnes nezaplatila a konkurzní správce proto hledá majetek, z jehož prodeje by získal peníze zpět. Právě dluh firmy místopředsedy fotbalového svazu a šéfa klubu FC Drnovice jsou poslední z velkých nevyřešených pohledávek, které konkurzní správce vymáhá a kvůli kterým se největší bankrot v zemi asi protáhne.

"Zkoumáme, za jakých podmínek byl hotel darován. Protože sám pan Gottvald zřejmě nemá dostatek majetku k tomu, aby mohl dluh splatit, zvažujeme, že bychom darovaný hotel zařadili na soupis majetku určeného k exekuci," uvedl mluvčí správce konkurzní podstaty Chemapolu Jaroslav Hudec. Jan Gottvald se k darovací smlouvě nechtěl vyjádřit.

Gotex si půjčil v květnu roku 1997 od firmy Chemapol Group 52 milionů korun a úvěr zajistil směnkou na 130 milionů korun.

Tu zaručil Gottvald osobním majetkem. Protože úvěr ve stanovené týdenní lhůtě Gotex nesplatil, Chemapol dal věc k soudu a požádal o proplacení směnky. Soud již v roce 1997 vydal platební rozkaz a Gottvald se proti němu nikdy neodvolal. Protože však Gotex nemá dostatečné jmění, požádal Chemapol později o exekuci Gottvaldova majetku.

Vyškovský soudce Karel Menšík, který je příbuzným s jedním z členů představenstva klubu FC Drnovice, ji nařídil loni, ale odvolací soud musel rozsudek kvůli formální chybě zrušit.

Jiný soud - v Brně - přitom postupoval rychleji a zastavil nemovitost firmy Gotex. "Pevně věříme, že snaha ministra spravedlnosti Jaroslava Bureše o zrychlení a zkvalitnění práce soudů dolehne i do Vyškova," řekl jeden z členů týmu konkurzního správce.

Gottvald má nyní již jen jedinou šanci, jak se vyhnout soudní dražbě svého majetku. Jeho právní zástupce František Gebauer loni požádal o obnovu soudního řízení o platebním rozkazu. Soud první i druhé instance to odmítl, a nyní se musí Gottvald spoléhat jen na Nejvyšší soud, který bude věc projednávat v mimořádném dovolacím řízení. "Soud připustil dovolání proto, že si byl vědom významu projednávané věci," sdělil Gebauer.

Ani případná exekuce majetku však nemusí pro Chemapol znamenat, že dostane všechny peníze zpět. Jediným majetkem firmy Gotex je podle Gottvalda firemní sídlo za 260 milionů korun, které je ale v zástavě.

Chemapol Group vymáhá od Gotexu i další směnku za 70 milionů korun. V tomto sporu již rovněž odvolací soud vydal platební rozkaz. "My budeme žádat i v tomto případě exekuci," sdělil Jaroslav Hudec. Gottvald namítá, že je ochoten zaplatit původní dluh 52 milionů korun. Existenci druhé směnky za 70 milionů přitom zpochybňuje.

Správce Chemapolu chce ukončit bankrot do konce roku a Gottvaldovy směnky jsou jediným sporným bodem, kvůli kterému se řízení asi protáhne.