Greenpeace v Německu blokuje elektrárnu, kterou vlastní společnost EPH Daniela...

Greenpeace v Německu blokuje elektrárnu, kterou vlastní společnost EPH Daniela Křetínského (3. listopadu 2015). | foto: Greenpeace

Greenpeace loni získala 7,5 miliardy korun, toxická trička už nenabízí

  • 19
Příjmy mezinárodní ekologické organizace Greenpeace loni dosáhly 296 milionů euro, tedy zhruba 7,5 miliardy korun. Česká pobočka loni hospodařila s 15,6 miliony korun. Získala je zejména od drobných přispěvatelů, naopak skoncovala s prodejem propagačních triček.

Velká většina příjmů ekologické organizace pochází od pravidelných dlouholetých přispěvatelů, jejichž počet se v Česku pohybujme mezi 13 a 15 tisíci. „Lidé pravidelně dávají třeba padesát, ale i tisíc korun měsíčně. Někteří jsou s námi už dvacet let,“ vysvětluje šéf české pobočky Greenpeace David Murphy.

Greenpeace podle svých pravidel nepřijímá žádné dary od státu, firem ani na ně navázaných nadací. Dary od jednotlivců jsou proto pro hnutí naprosto klíčové.

Ostatní příjmy už tvoří jen zanedbatelné položky. V posledních letech k nim patřil třeba 150 tisícový grant od nadace European Climate Foundation se sídlem v Haagu, která si klade za cíl snížení emisí skleníkových plynů v ovzduší. Greenpeace nadaci vyhodnotila jako nezávislou. „Pokud chceme peníze od nadace, musí to schválit centrála Greenpeace International, která ji prověří,“ vysvětluje postup Murphy.

Trička jsou toxická, Greenpeace s nimi skončila

Malou, avšak ne nezanedbatelnou položku v příjmech v minulosti tvořily i tržby z prodeje propagačních předmětů. Ještě v roce 2009 to bylo 136 tisíc korun. Pak však prodeje prudce klesly až na loňských 13 tisíc korun.

Greenpeace blokovala Křetínského elektrárnu

Důvodem je, že velkou většinu propagačních prodejů tvořily trička. Greenpeace však v roce 2011 nastartovala rozsáhlou kampaň proti toxickým látkách v oblečení z asijských textilek. „Abychom nekázali vodu a pili víno, přestali jsme tyto textilie odebírat, dokud se situace nevyřeší,“říká mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.

Část peněz odesílá tuzemská pobočka do centrály Greenpeace International v Amsterodamu. Odtamtud se pak přerozdělují do zemí, kde základna podporovatelů není tak široká, nebo kde politické restrikce podporu ekologických organizací neumožňují. Z Česka tak loni do centrály odešlo 755 tisíc korun.

Česká, švédská a německá Greenpeace na sebe nedávno upozornila záměrem koupit německé hnědouhelné doly a elektrárny švédské společnosti Vattenfall. Jejich hodnota se odhaduje na tři miliardy eur. Ekologové byli z tendru vyřazeni (více čtěte zde).