Grégr v Paříži hovořil se zástupci EdF

  • 2
Ministr průmyslu Miroslav Grégr a jeho náměstkyně Milada Vlasáková, kteří jsou klíčovými osobami v privatizaci energetiky, se před čtrnácti dny v Paříži setkali s Francoisem Rousselym, šéfem francouzské firmy Electricité de France (EdF), která je favoritem na koupi odvětví. Zástupci EdF přiznali, že Roussely se účastnil slavnostní večeře, kterou 10. října, tedy hned v první den Grégrovy třídenní návštěvy Francie, uspořádal jeho resortní protějšek Christian Pierret.

Roussely s Grégrem spolu ten večer v sále chvíli hovořili," sdělil zdroj blízký EdF. Zda se mluvilo i o privatizaci ČEZ a distributorů elektřiny, neuvedl. Oficiálně francouzská firma pouze přiznala, že se její šéf večeře účastnil.

"Pan Roussely se pouze společně s desítkami významných představitelů francouzského obchodu a průmyslu zúčastnil slavnostní večeře," vzkázala firma EdF po tuzemském mediálním zástupci Pavlu Novákovi.

V den odletu ministra Grégra a jeho náměstkyně Milady Vlasákové přitom rozhlasová stanice Radiožurnál doslova uvedla: "Miroslav Grégr odlétá na pracovní návštěvu Paříže. Podle mluvčí ministerstva se Grégr nemá setkat se zástupci francouzského státního elektrárenského podniku EdF, který je největším favoritem při probíhající privatizaci české energetiky."

Grégr a Vlasáková, kteří letěli do Paříže zcela nezvykle sami, jsou při privatizaci nejdůležitější osoby.´Cesta do Paříže přitom přišla ve chvíli, kdy je plně rozběhnuta privatizace energetiky a EdF je favoritem celého prodeje.

V době těsně před a po návštěvě přitom ministerstvo vneslo do návrhu kupních smluv několik podstatných omezení, která EdF jako jediná z možných investorů ani neveřejně nekritizuje. Jde především o požadavek, aby kupec ČEZ nesměl po dobu deseti let prodávat nabyté podíly v odvětví a aby po dobu patnácti let kupoval vysoké množství uhlí pro hnědouhelné elektrárny.

Mluvčí ministra průmyslu Anna Stárková i zástupci EdF odmítli informace, že by se Grégr se zástupci EdF setkal během dalších dvou dní ve Francii na samostatném jednání. Grégr oficiálně navštívil ještě úložiště jaderného odpadu firmy Cogema.
EdF je plně státní firma a francouzské ministerstvo průmyslu má na ni velký vliv. Konkurentům EdF cesta ministra Grégra vadí.

Ministr totiž neplánuje návštěvu ani jedné ze zemí, kde sídlí další z firem, jež se o ČEZ a distributory ucházejí. Podle mluvčí Anny Stárkové plánuje Grégr v příštích několika týdnech pouze návštěvu Bratislavy.

Kromě EdF se o elektroenergetiku ucházejí ještě dvě konsorcia, a to italsko-španělské Enel a Iberdola a britský International Power spolu s americkým NRG.
"Domníváme se, že jednání s investory má na starosti poradce Deloitte and Touche.

Potvrzují se dohady, že privatizační proces je zvlášť připraven tak, aby zvýhodňoval EdF. Přesto chceme v úsilí o koupi elektroenergetiky pokračovat," sdělil Stewe Wolf z NRG.