Cena, velikost, jednoduchost obsluhy, bezpečnost, údržba - to vše hraje roli.

Cena, velikost, jednoduchost obsluhy, bezpečnost, údržba - to vše hraje roli. | foto: Profimedia.cz

Grily: Na uhlí, plyn či elektřinu?

  • 7
Kdo by si nechtěl za příjemných letních večerů občas dopřát nějakou grilovanou lahůdku. Stačí se jen rozhodnout, jaký typ grilu vám bude vyhovovat, a zajít do obchodu. Vybírat přitom můžete nejen podle tvaru, druhu paliva a velikosti, ale i podle ceny.

Grilů je na trhu opravdu velký výběr - od skládacích pro malou rodinu až po takové, které dokážou uspokojit i velkou hladovou společnost. Plechové přístroje jsou lehčí a levnější než litinové, ty však lépe drží teplo a jsou stabilnější.

Na kulatém se griluje rovnoměrněji, na obdélníkový se vejde víc porcí najednou. Ty nejjednodušší litinové soudky na dřevěné uhlí stojí jen dvě stokoruny, za velké plynové rodinné grily je nutné vydat i více než deset tisíc.

GRAFIKA: TYPY GRILŮ, VÝHODY A NEVÝHODY
 

Na výlet do přírody si můžete pořídit gril na jedno použití. Misku z alobalu s roštem a jednou dávkou uhlí mají v každém větším supermarketu, stojí necelou stokorunu, vydrží až dvě hodiny grilování a po použití se jednoduše zahodí.

Pokud vybíráte gril na delší dobu, měli byste se také zajímat, jaké má vybavení. Například madla, odnímatelné rošty, odkládací plochy či poklop jsou věci, které obsluhu i údržbu grilu usnadňují.

Plyn je stále oblíbenější
Přestože ortodoxní opékači považují grilování na plynu trochu za podvod a přirovnávají ho ke kuchyňské troubě vynesené na zahradu, získává si tento způsob přípravy pokrmů čím dál víc příznivců.

"Velký zájem je letos o grily, které jsou vybaveny takzvanou RBS technologií. Na bocích vany jsou umístěny další dva hořáky, které zajišťují rovnoměrnější prohřátí zvláště objemnějších potravin," říká Jakub Kemza, majitel internetového obchodu s grily.

"Jsou sice dražší, ale kvalitnější a déle vydrží." Předností přístrojů na plyn je snadné ovládání, grilovat lze téměř okamžitě a teplotu litinového roštu nebo lávových kamenů během grilování regulovat. Kladem je také čistý provoz bez kouře.

Výhodou lávových kamenů je jejich porézní povrch, který vstřebává odkapávající tuk a přitom nedochází k náhlému vzplanutí a vzniku škodlivin. Kameny mají také samočisticí schopnost a vydrží celou sezonu.

Místo lávových kamenů je možné použít také keramické brikety. "Ty mají několik výhod. Jsou na rozdíl od lávových kamenů všechny stejně velké, lépe se na gril rozkládají, také hřejí rovnoměrněji než lávové kameny. Jsou ale asi o stokorunu dražší," upozorňuje Jakub Kemza.

Dřevěné uhlí je klasika
Většina lidí s největší pravděpodobností sáhne po klasickém grilu na dřevěné uhlí. Nejenže jsou cenově nejpříznivější, ale navíc každý milovník grilování potvrdí, že přípravě jídla na dřevěném uhlí se nic nevyrovná.

Nejčastěji používané a nejznámější jsou grily, které využívají princip takzvaného přímého grilování nad ohněm. "Nevýhodou tohoto způsobu je, že odkapávající tuk se dostává do ohně, ten se vzněcuje a uvolňují se pak škodlivé látky," říká Martin Kubík z firmy, která grily vyrábí.

Na trhu jsou však i grily, které nemají ohniště přímo pod grilovanými pokrmy, ale vedle. Tomuto způsobu, kdy je jídlo připravováno na horkém vzduchu, se říká nepřímé grilování. "Výhodou je, že se pokrmy nevysušují, nepřipalují a hlavně tuk nekape do ohniště," dodává Martin Kubík.

Grilovat se dá i na balkoně
Nejsnadnější je příprava na elektrickém přístroji. Ty jsou většinou menší, snadno přenosné a levnější než plynové. Nedávají sice masu tak typické aroma, ale mohou se bez problémů používat i v místnosti či na balkoně, neboť štiplavý kouř neobtěžuje okolí. Grilovat se dá na vodorovné nepřilnavé ploše nebo je možné si pořídit gril vertikální.

,