Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gross chce snížit daně z příjmu

  1:00aktualizováno  1:00
Na konferenci ČSSD o novém programu poslední lednový víkend chce premiér Gross vystoupit s plánem dalšího snižování daní z příjmů, které má platit od roku 2006, kdy bude státní rozpočet kvůli již schváleným změnám mimořádně napjatý.

Premiér Stanislav Gross si začíná připravovat půdu pro svůj nový manévr s nižšími daněmi a do konce ledna chce také najít způsob, jak novou politiku zaplatit.

Už nyní zákon počítá s nižšími daněmi pro podniky a společným zdaněním manželů. Premiér nyní mluví o dalších "překvapeních".

Politici z jeho ekonomického týmu uvádějí, že zatím není jednoznačná představa, jak výrazně se daně sníží, kdo si přilepší a kolik tyto změny budou státní pokladnu stát. "Jsme demokratická strana, která to musí ještě nechat projednat," říká Grossův ekonomický poradce Jan Mládek.

Gross chce svou vizi včetně případných obětí nejdřív obhájit ve straně, kde po víkendových krajských konferencích posílil. Jeho hlavní vyzyvatel a zastánce tradiční, štědřejší politiky Zdeněk Škromach prohrál na třech krajských sjezdech na Ústecku, Karlovarsku a v jižních Čechách.

Nižší daně mají podporu i u koaličních partnerů. Podle vicepremiéra Martina Jahna se nyní počítá, co by jednotlivé varianty přinesly a kolik by stály. ČSSD podle něho nechce rovnou daň po vzoru ODS, ale chce zachovat dnešní princip, kdy bohatší lidé zdaňují své příjmy větším procentem.

Dnes se začíná na patnácti procentech a s rostoucím příjmem sazba stoupá až na 32 procent. Snížit se mají přímo procenta nebo se posunou hranice, na kterých se sazby lámou. "Buď se dá hrát s daňovými pásmy, nebo rovnou se sazbami," uvedl Jahn.  Reforma by podle něho měla mimo jiné ulevit živnostníkům, "motoru ekonomiky", zejména pokud "nevydělávají nějaké miliony".

Má-li být snížení daní vidět, pro vládu to bude znamenat další zářez do rozpočtu. Jahn je optimista. Jednak věří, že nižší daně povedou k menším únikům a stát o nic nepřijde, jednak poukazuje na fakt, že loni rozpočet dopadl o dvacet miliard lépe, než se plánovalo.

Podle Mládka by jakékoliv manévry s daněmi měly být pro rozpočet neutrální mimo jiné proto, aby si vláda nepopudila Brusel a nezpochybnila záměr přijmout euro. Teoreticky se podle Mládka nabízí možnosti zaplatit snížení přímých daní vyšší daní z nemovitostí, která je podle nedávné studie OECD jedna z nejnižších v Evropě.

Odvážnější variantou by bylo zvýšení pětiprocentní DPH u potravin. Tímto způsobem chce zaplatit svou politiku ODS, která navrhuje sjednotit DPH na 15 procent a touto sazbou také zdaňovat všechny příjmy.

Daně, peníze. (Ilustrační foto)

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Na točené zašlo méně lidí než loni. Pivo má zachránit svatý Václav

Nejtypičtější způsob čepování piva je „na hladinku“, kdy krémová pěna sahá...

Obliba baleného piva nadále stoupá, točené si naopak dopřeje stále méně lidí. Do hospod má zákazníky přilákat již šestý...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Najdete na iDNES.cz