Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Guinness za kanálem chutná jinak než v Česku

  11:37aktualizováno  11:37
Na dobré věci se vyplatí počkat - tento slogan využil ve své reklamní kampani irský pivovar Guinness. A milovník, piva, který se za tímto tradičním stoutem vydá za kanál, musí uznat, že kreativci tentokrát nelhali.
Pivo Guinness se na ostrovech prodává nepasterizované.

Pivo Guinness se na ostrovech prodává nepasterizované. | foto: Profimedia.cz

Reklamní masáž s tímto sloganem se stala letos nejúspěšnější reklamou světa. Tedy z pohledu uměleckého. Na počátku července totiž získala hlavní cenu Grand Prix na přehlídce reklam ve francouzském Cannes. Odborníci tohle ocenění pojmenovávají "reklamním Oscarem". - více zde

Ten, kdo se vydá se do Irska a v nějakém slušném lokále si dá Guinnesse, se dočká překvapení. Tento temný irský klenot totiž chutná za kanálem výrazně jinak, než na celém zbytku zeměkoule.

"Fakt se to nedá srovnávat. Je to prostě úplně jiné pivo," tvrdí například Richard Marek, který v už dva roky žije v severoanglickém městě Harrogate a temný stout si občas dopřává. "Piju ho i u nás doma, ale chutná úplně jinak."

Zatímco i v pravověrné "irské" hospodě v Česku má Guinness sice výrazné nahořklé aroma, ale někdy až trochu štiplavou chuť, za kanálem je to doslova jemný, až by se dalo říci hebký nápoj. Dokonce jakoby se zdálo, že není ani tak silný.

Jak je to možné? V irských ale i anglických hospodách se podává Guinness nepasterizovaný a někteří znalci tvrdí, že právě to je důvod, proč na domácí půdě chutná výrazně lépe než jinde na světě.

Guinness prodávaný v lahvích je většinou pasterizovaný. Exportní druhy této značky, které se dají koupit v některých obchodech i v České republice, jsou většinou více chmelené a trochu silnější verze.

A jak je to vlastně s historií této dnes již proslulé značky?

Irové to neradi slyší, ale kořeny jeho objevu jsou v Anglii. Zakladatel slavné tradice Arthur Guinness totiž svůj prví pivovar otevřel v polovině osmnáctého století v Anglii. V roce 1759 přesídlil do Dublinu.

A proč se vlastně proslulý pivovarník rozhodl vařit tak výrazně nahořklé pivo? Na jeho rozhodnutí se podepsaly irské daňové zákony. Ty totiž zohledňovaly pouze množství a kvalitu použitého sladu, nikoli sílu piva.

Majitelé pivovaru vyrábějící Guinness proto začali experimentovat s praženým ječmenem. "Ten dal tmavému pivu typickou praženou chuť, hořkost a suchost, která jej proslavila po celém světě," píše spisovatel Berry Verhoef v posledním vydání Encyklopedie piva.

Skutečnost, že pivovar Guinness se dostal mezi pivovarnickou elitu, měla několik příčin. Jednou z nich bylo i to, že v době první světové války platila ve Velké Británii energetická omezení, která se ale nedotýkala Irska. Pražení ječmene proto nepřipadalo v Anglii v úvahu a Irové dokázali této skutečnosti patřičně využít.

V té době byl Guinness největším producentem piva na světě, dnes se stále drží mezi pětadvacítkou nejsilnějších pivovarů. Irové vyvážejí velké množství piva do zahraničí, procentuální podíl exportu domácí produkce je dokonce nejvyšší na celém světě.

Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Bohatí se zbavují akcií Facebooku, firma odepisuje desítky miliard dolarů

Jim Carrey (Benátky, 5. září 2017)

Facebook nezabránil zneužití milionů uživatelských účtů v USA a Velké Británii. Problémy na sebe nenechaly dlouho...

Další z rubriky

Czexit zneklidňuje čtyři z pěti firem. Chtějí záruku, že Česko v EU setrvá

ilustrační snímek

Nejistota spojená s debatou o případném vystoupení České republiky z Evropské Unie znepokojuje 78 procent manažerů...

Průlom bankovního tajemství. Daňová správa smí žádat o citlivé údaje

(Ilustrační snímek)

Banky, spořitelní a úvěrová družstva nebo platební společnosti budou muset poskytovat úřadům údaje vyplývající ze...

Pošta ruší tendr na dodávku elektromobilů. Přihlásil se jediný zájemce

Jedna ze čtyř tisíc dodávek České pošty.

Česká pošta v nejbližší době zruší výběrové řízení na dodávku desítek elektromobilů. Do tendru na třicet pět až šedesát...

Najdete na iDNES.cz