Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Haló, kupte akcie, volá firma nonstop lidem

  14:34aktualizováno  14:34
Marketingová strategie firmy BFC Capital se pro některé lidi stala noční můrou. Firma opakovaně nutí své služby klientům, kteří o ně nestojí. Společnost už kvůli tomu dostala pokutu.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - akcie, burza, index | foto: Profimedia.cz

"Mrzí mě to vůči našim zákazníkům, ale musel jsem kvůli firmě BFC Capital stáhnout své číslo mobilního telefonu z našich internetových stránek," říká Marek Bláha, ředitel a spolumajitel firmy Tepelná čerpadla IVT.

Bláha je již od konce loňského roku bombardován telefonáty od zmíněné firmy, jež patří do skupiny velkého obchodníka s cennými papíry Capital Partners. Volající Bláhovi stejně jako mnoha dalším šéfům nabízejí, aby začal investovat do akcií. "Několikrát jsem písemně žádal o vyřazení z jejich databáze, obrátil se na své právníky a podal stížnost na Úřad pro ochranu osobních údajů. Vše je ale marné,“ říká Bláha.

Telefon dál vyzvání

V období od 8. 12. 2008 až dosud firma BFC Capital telefonovala 14krát spolumajiteli firmy Tepelná čerpadla IVT Marku Bláhovi a poslala mu dva nevyžádané maily. Bláha třikrát písemně žádal o vyřazení z její databáze (poprvé hned 8. 12.) a přes své právníky dosáhl 16. 2. letošního roku omluvy od BFC. Volání však pokračovala, takže podal stížnost Úřadu pro ochranu osobních údajů, jenž firmu pokutoval. BFC volají Bláhovi dále.

I přes stažení mobilního čísla z webu mu z BFC Capital volali více než čtrnáctkrát, naposledy v polovině srpna. Nepomáhá ani to, že se Bláhovi šéfové BFC po nátlaku právníků již v únoru omluvili a v létě navíc dostali pokutu od Úřadu pro ochranu osobních údajů.

"Úřad uložil opakovaně pokutu BFC, a to na základě více podnětů. Bylo konstatováno, že společnost rozesílá nevyžádaná obchodní sdělení a nerespektuje vůli telefonicky oslovené osoby, že si už nepřeje být oslovována," potvrdila Hana Štěpánková, tisková mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Podle ní dostala firma první pokutu už v roce 2008, a to symbolické tři tisíce korun. Na základě dalších stížností musela letos firma zaplatit dvacet tisíc.

Šéf Capital Partners se ke způsobu nabírání klientů vyjádřil opatrně. "Náš marketing je - slovo agresivní by asi i odporovalo zákonu, něco takového říci - řekněme, že je velmi aktivní,“ uvedl spolumajitel Vladimír Černý v rozhovoru pro MF DNES na počátku srpna. - rozhovor s Černým čtěte zde 

Včera se ke konkrétnímu případu nevyjádřil.

Telefonát za dvacet milionů

Podle oslovených právníků přitom firmě hrozí vysoká pokuta. Za lidmi, kteří jsou obtěžováni nevyžádanými telefonáty a elektronickou poštou, totiž stojí zákon o ochraně osobních údajů, zákon o některých službách informační společnosti a také zákon o ochraně spotřebitele.

"Obtěžovaný člověk by mohl podat i žalobu, ale doporučoval bych opakované podněty k Úřadu pro ochranu osobních údajů. Ten může dát pokutu až dvacet milionů korun,“ říká advokát Petr Kůta z právnické kanceláře KMVS.

Proč BFC volá možným klientům opakovaně? V omluvě Bláhovi spolumajitel firmy Ondřej Faltys tvrdí, že zaměstnanci čerpají z veřejně dostupných zdrojů, a tak se může stát, že je jeden člověk osloven duplicitně.

Ráno do práce, po obědě už ne

Podle bývalých pracovníků firmy je však vyřazení člověka z databáze v podmínkách firmy problematické. "Nikoho nikdy nevyřadí. Fluktuace pracovníků je tam tak obrovská, že ti noví dostanou již 'projeté‘ seznamy a začnou lidi obvolávat znovu," uvedl pro MF DNES člověk, jenž ve firmě působil čtyři měsíce.

Podle něj se oslovení lidé, kteří reagovali na nabídku negativně, dostali do "tmavé schránky", tedy krabice s kontakty, které pracovníci obvolávali kolem dokola. "Třetina až půlka nových lidí se už v den nástupu nevrátila po obědě do práce,“ uvedl Martin Hýbner, jenž ve firmě také pracoval. Podle Černého je telefonování těžká práce, a proto je fluktuace vysoká.

Podle šéfa Asociace direct marketingu Tomáše Hájka by firmy provozující telemarketing měly hlavně dodržovat zákon. "Jinak kazí jméno celé naší branži,“ dodává.

Autoři: ,


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Další z rubriky

Drony dostanou své SPZ, jejich majitele čekají testy jako v autoškole

Ilustrační snímek

Létání s drony patří k oblíbené zábavě. Teď se však chystá její omezení. Létající stroje budou muset mít podle chystané...

Zemědělci mapují škody kvůli suchu. Zdraží pečivo, mák, ale i vánoční kapři

Ilustrační snímek

Vedra zdaleka nepolevila, ale zemědělci už začínají mapovat škody, které letní počasí na úrodě zanechalo. Vlny sucha...

Rekordně nízká hodnota turecké měny může srazit korunu a zdražit benzin

Turecko míří do finanční krize. Lira dosáhla svého minima

Potěší turisty, kteří budou v oblíbené turistické destinaci moci nakupovat levněji, naopak motoristé rádi nebudou....

Najdete na iDNES.cz