Mojmír Hampl, viceguvernér ČNB.

Mojmír Hampl, viceguvernér ČNB. | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Režim slabé koruny nemusí skončit rokem 2016, připustil Hampl z ČNB

  • 65
Viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl připustil, že režim slabé koruny způsobený intervencemi by mohl trvat déle než se dosud říkalo. Banka zvažovala exit ve druhé polovině roku 2016. Centrální bankéři v posledních dnech hájí intervenci vůči výpadům Miloše Zemana i vzhledem k tomu, že se euro blíží k 27 korunám.

„Po minulých zkušenostech začínám více uvažovat o tom, zda bychom neměli držet kurzový závazek o něco déle, než si dělat starosti s přesným načasováním exitu,“ uvedl Hampl pro Bloomberg.

Podobné odhodlání bránit intervenční režim vyjádřil v úterý na svém blogu další člen bankovní rady Vladimír Tomšík. Napsal, že s posilováním koruny k euru k hranici 27 korun se blíží i reakce ČNB. Centrální banka se v intervenčním režimu, který začal v listopadu 2013, snaží udržet kurz nad touto hranicí. (o vyjádření Tomšíka více zde)

„Vnímám to jako slovní intervenci, která má odstrašit obchodníky na devizových trzích od toho, aby se pokoušeli přiblížit kurzu koruny k euru na úrovni 27 korun,“ komentoval to hlavní ekonom Deloitte David Marek. „Je to pochopitelné a možná je to i součást nějaké předem domluvené komunikace,“ podotkl s tím, že slovní intervence jsou mnohem levnější než skutečný zásah.

Vyšší výnosy lákají k investicím v ČR

„V okamžiku, kdy by se mělo na displejích Bloombergu a Reuters rozsvítit kurz 27,00, obchodníci v ČNB budou okamžitě rozesílat obchodní příkazy jiným obchodníkům na devizovém trhu a budou prodávat českou měnu,“ dodal Marek.

Koruna k dolaru se dlouhodobě po intervencích držela mezi 27 a 28 korunami, v posledních týdnech však k euru posiluje. Podle údajů Patria Online je nyní na úrovni 27,29 korun. Posilování české měny má několik důvodů. Výnosy u dluhopisů jsou v tuzemsku vyšší než v Západní Evropě (někde jsou i záporné), a to láká k investicím v České republice. Hraje to však v neprospěch kurzu koruny. Roli mohou mít i spekulace, že se v polovině příštího roku mohou změnit síly v bankovní radě ČNB. V polovině roku končí mj. mandát guvernéru Singerovi.

Mojmír Hampl rázně odmítl Zemanovu kritiku bankovní politiky jako iracionální. Podle něj koruna posilovala nikoli kvůli výrokům Zemana o tom, že by měla ČNB opustit intervenční režim, ale spíše kvůli očekávaným dopadům masivní podpory ekonomiky Evropskou centrální bankou

Podle Hampla je velmi těžké brát Zemanovy výroky vážně, protože jsou „nekonzistentní, iracionální a nelogické“. „Za větší riziko považuji možný dopad kroků ECB na korunu, protože tržní síly mají zásadnější vliv na malé a otevřené ekonomiky. Ale to je důvod, proč máme kurzový závazek a proč jsme slíbili jej bránit za všech okolností,“ dodal pro Bloomberg.