Harneyová: Unie se vyplatí

  • 9
Z osudu Irska by se Česká republika mohla přiučit. Vstoupilo do unie jako chudý malý přívěsek a dnes je z něj dravec, jehož ekonomický výkon dosahuje 115 procent průměru unie. Stalo se přestupištěm amerických investic na evropský kontinent a jeho firmy stojí v čele technologického vývoje v unii.

Vicepremiérka Mary Harneyová tvrdí, že na tom měl velký podíl vstup Irska do EU. "Bez evropského trhu bychom nebyli tam, kde jsme."

Jste tu ve chvíli, kdy Češi volí, zda chtějí jít do EU. Jak myslíte, že dopadneme?

Vidím to optimisticky. Upřímně bych vám doporučovala volit ano. Je to dobrá volba pro Českou republiku. Vrátíte se do evropské rodiny, kam podle mě patříte, a bude to prospěšné pro vaši ekonomiku. Doufám, že vstoupíte v době, kdy budeme my předsedat Evropské unii.

Co vstup přinesl vaší zemi?

Ekonomický úspěch. Když jsme do unie před třiceti lety vstoupili, byl náš hrubý domácí produkt na obyvatele na úrovni 65 procent průměru sjednocené Evropy. A dnes jsme na 115 procentech. Dosáhli jsme toho díky masivnímu přílivu investorů, polovina z nich je z USA. Vstup na velký trh je pro malou zemi výhra, prospěl našim firmám, které dokážou exportovat dál do Evropy.

Kdybyste nebyli v unii, investoři by vás ignorovali? Vždyť máte například velmi lákavé nízké daně.

To sice máme, ale do Irska by jich přišlo jen pár, kdyby počítali jen s místním trhem. Je moc malý. Nízké daně samy nestačí, produkty musíte dostat na velký trh. A musíte nabídnout další výhody, například geografickou polohu. Americké firmy z domova musely na evropský trh přes oceán. Máme nízké daně pro zaměstnance, nízké daně ze zisku firem jen 12,5 procenta. Máme skvělý systém vzdělávání, platíme eurem a samozřejmě byznysu svědčí i to, že mluvíme anglicky.

Čeští liberálové tvrdí, že kdyby Irsko nevstoupilo do unie, bylo by na tom ještě lépe. Co vy na to?

Tak to určitě ne. My jsme byli vždy závislí na Británii. To nebylo výhodné. Teď je náš obchod hodně diverzifikovaný. Naši mladí lidé studují po Evropě, mohou cestovat, což generuje spoustu zkušeností, kterými bohatneme.

Vzestup, který Irsko zaznamenalo od 80. let, vypadá skoro jako pohádka, ale na začátku musely reformy bolet...

Jednoduché to nebylo, ale vyplatí se to. Země naší velikosti, ani té vaší, která má dvaapůlkrát víc lidí než my, nemůže vystačit sama se sebou. Irsko by samo nemělo takový hlas, kdyby zůstalo vně Evropy. Jako členové unie jsme slyšet. Jistěže reformy bolí, ale vy jste už dokázali dost. Je to další výzva, která se vám vyplatí.

Teď jsem se v Praze setkala s irskými byznysmeny, kteří tu hledají příležitosti. Váš vstup do unie vidí jako důležitou věc. Když si prostě vedle sebe postavíte výhody a nevýhody, výhody převáží.

Irské firmy není moc vidět. Kdy začnete investice víc vyvážet?

Jsme samozřejmě menší, ale řada našich firem už sem přesunula výrobu. Dostávají se blíž k trhům, které je zajímají na Východě. Nemůžeme hlavně ve výrobě konkurovat vašim nižším platům, myslím, že to stěhování posílí.

Jak zafungovalo vaše razantní snížení daní před dvaceti lety?

Zmobilizovalo to aktivitu v zemi. Byznys se vzbudil, transakcí přibylo. Stoupla chuť platit daně. Lidé a podnikatelé dělají věci, které by při vyšších daních nedělali. Dnes vybíráme jen na daních z příjmu a kapitálových výnosů dvacet procent všech daňových příjmů. Jinde v Evropě to je jen kolem pěti či šesti procent.

A výhody přišly hned?

Ano, hned v následujícím roce. My jsme to však nedělali skokově. Například daň ze zisku se na dnešní úroveň dostala z původní víc než 40procentní sazby v pěti letech.