Harvard: na výplatu nemáme dost peněz

  14:24aktualizováno  14:24
Harvardský průmyslový holding nemá dostatek peněz na odkup akcií za 600 korun za kus bez omezení množství, který schválila březnová valná hromada. Důvodem je podle Michala Pacovského z představenstva holdingu především sílící kurs koruny.

V polovině března Pacovský prohlásil, že představenstvo použije všechny prostředky, které zákon dovoluje, aby se odkup uskutečnil co nejdříve. Situace se změnila, říká nyní Pacovský.

Koncem dubna požádal drobný akcionář Milan Husník o svolání valné hromady, na jejímž programu bylo zrušení registrace akcií. Při zrušení registrace je nárok na odkup, uvedl člen dozorčí rady HPH Pavel Matějka, který má podle svého vyjádření k dispozici plné moci od akcionářů s více než tříprocentním podílem na kapitálu, požadovaným pro svolání valné hromady.

Představenstvo HPH se od inzerátu na svolání valné hromady distancovalo a odvolalo kvůli tomu svého předsedu a generálního ředitele Josefa Nového. Plné moci se týkaly předchozí valné hromady, upozornil Pacovský. Odkup akcií po zrušení registrace by podle něj poškodil drobné akcionáře.

S tím souhlasí i předseda Ochranného sdružení malých akcionářů (OSMA) Karel Staněk. Zrušení registrace by podle jeho slov vedlo mimo jiné k úniku HPH z dohledu Komise pro cenné papíry, ukončení blokace převodu akcií a k nemožnosti stanovit přiměřenou cenu za akcii.

OSMA i likvidátor HPH Zdeněk Častorál stále trvají na setrvání společnosti v likvidaci, blokaci akcií a vyplacení zálohy na likvidačním zůstatku holdingu.

Díky prodeji podílu v ropné společnosti Sidanko činí utržený podíl HPH šest miliard korun. "Tyto prostředky již byly zaplaceny a vedení HPH jedná o jejich uvolnění pro výplatu dalších akcionářů," oznámil Nový počátkem dubna.

Odvolaná mimořádná valná hromada se měla konat 15. května v Táboře. Na programu měla mít ještě odvolání všech členů představenstva a změnu stanov.

Akcionáři HPH se sešli naposledy v březnu, kdy schválili prostou většinou přítomných hlasů odkup vlastních akcií za 600 korun za kus až do objemu 150 tisíc kusů od jednoho akcionáře.

Náhradní valná hromada holdingu též již počtvrté schválila zrušení rozhodnutí valné hromady ze srpna 1997 o zrušení společnosti a jejím vstupu do likvidace. Odkup akcií navrhla skupina minoritních akcionářů "Sdružení za 600", jehož členem je i Matějka.

KCP míní, že dokud o zrušení likvidace nerozhodne soud, ta stále trvá. S tímto názorem představenstvo HPH nesouhlasí.

Nejasnost ohledně pokračování likvidace je také jedním z důvodů, proč komise počátkem února prodloužila zákaz převodu akcií HPH o další půlrok. Dalšími důvody je nejasný stav majetku, chybějící informace o výhodnosti prodeje akcií a otázka dostupnosti peněz určených k výplatě.

Vedení holdingu zahájilo odkup akcií v ceně 600 korun za kus při maximálním počtu 20 akcií již počátkem loňského října. Na konci listopadu jej ale pozastavilo. Důvodem bylo trestní oznámení, jež na vedení firmy podala KCP kvůli vyzývání k nelegálnímu převodu akcií. HPH vyplatil zálohově téměř 6000 nejstarších drobných akcionářů. KCP vyplacené akcionáře varovala, že budou muset peníze vrátit, protože odkup je v rozporu se zákonem.

HPH, který vznikl z Harvardských privatizačních fondů Viktora Koženého, má více než 240 tisíc akcionářů. Holding má soudem zablokovanou část majetku. Proti verdiktu se ale vedení společnosti odvolal k Vrchnímu soudu v Praze.

Autor:


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...

Další z rubriky

Agrofert se znovu snaží koupit pekárny United Bakeries

Dodávky firmy Penam určené pro distribuci pečiva.

Pekárenská firma Penam z koncernu Agrofert hodlá koupit jediného akcionáře čelního českého výrobce pečiva United...

Zemanův expertní tým podpořil jadernou energetiku i prolomení limitů těžby

Tři zaniklé vsi nemívaly veliké kostely, jen malé kaple, jež patřily pod...

Poradní tým prezidenta Miloše Zemana v sobotu podpořil jadernou energetiku a její další rozvoj. Ve výrobě elektřiny...

OBRAZEM: Delfín, Tesla Colours i T3. NTM ukazuje sto let českého průmyslu

Výstava Made in Czechoslovakia byla zahájena v Praze 18. 10. 2018. Na...

Od čtvrtka se v Národním technickém muzeu můžete podívat na exponáty výstavy Made in Czechoslovakia aneb průmysl, který...Najdete na iDNES.cz