Harvard přestal vykupovat akcie

  • 17
Představenstvo Harvardského průmyslového holdingu dočasně přestalo vykupovat akcie drobných podílníků. Zasloužilo se o to trestní oznámení, které na vedení HPH podala Komise pro cenné papíry. Vedení Harvardu viní z vyzývání k nelegálnímu převodu akcií.

"Nechceme dávat najevo pohrdání státním úřadem," prohlásil generální ředitel HPH Josef Nový.

Od začátku října vyplatilo vedení holdingu zálohu téměř šesti tisícům nejstarších akcionářů. Komise pro cenné papíry je ale opakovaně varovala akcionáře, že odkup je nezákonný a může se stát, že peníze budou muset vrátit.

Podle mluvčí komise Radky Procházkové stále trvá zákaz převodu akcií, kvůli kterému KCP zahájila začátkem října proti Harvardu správní řízení. Na jeho konci uložit pokutu až do dvaceti milionů korun.

Podle Procházkové bude možné uvažovat o zrušení zákazu převodu akcií ve chvíli, kdy budou podmínky odkupu pro akcionáře uspokojivé, což se zatím nestalo.

Šest set na ruku za akcii
Šest set korun za akcii, nejvíce ale dvanáct tisíc korun pro každého slíbil HPH drobným investorům v půlce srpna. Odkup akcií společnosti schválila tehdy valná hromada. Mimo jiné také přijala rezignaci předsedy představenstva Borise Vostrého, jehož nahradil Vladimír Vlček, a už potřetí potvrdila vystoupení holdingu z likvidace.

Majitelé akcií, kteří už tři roky čekají na výplatu likvidačního zůstatku šesti set korun za jednu akcii, dostali naději, že uvidí alespoň část peněz, které investovali do harvardských společností založených Viktorem Koženým. Ten jim od roku 1998, kdy se společnosti sloučily v holding, který poté vstoupil do likvidace, dluží deset miliard korun.

Akcionáři chtějí aspoň zlomek peněz
Vcelku poklidná, ale vnitřně napjatá atmosféra panovala v táborském hotelu Palcát při řádné valné hromadě akciové společnosti Harvardský průmyslový holding, na níž se registrovalo 106 majitelů akcií. Zejména drobní akcionáři, kteří léta marně čekají na peníze od harvardského holdingu, s očekáváním vyhlíželi v programu předposlední bod, který se týkal nabídky odkupu akcií. Všechny trápila otázka, za kolik budou moci své akcie prodat.

"Šest set korun všem, co mají akcie déle než dva roky, a to do 500 akcií," hlásal v předsálí narychlo vyrobený malý transparent, jehož autor opřel své dílo o zeď. Jiný nápis u vchodu ironicky děkoval Viktoru Koženému na Bahamy a profesoru Klausovi za okradení malých akcionářů, kteří začátkem devadesátých let vložili své úspory do tehdejších fondů magnáta.

"Vypadá to, že odkup akcií po šesti stovkách bude jen do dvaceti kusů, to bych uvítal, ale je to beztak málo. I drobní akcionáři mají daleko více než dvacet akcií," nechal se slyšet drobný akcionář Luděk Hejrovský z Prahy 5, který by byl spokojen i s menším ziskem. Možná by mu stačilo, kdyby mohl akcie prodat za 300 korun. Sto čtyři akcie drží František Prokeš ze Znojemska, který bolestně vnímá, že i při vyplacení 600 korun za kus značně prodělá.

Část svých peněz kdysi svěřil Koženému, další úspory dal do družstevní záložny. "Aspoň 600 korun za akcii, aspoň to, i když je to málo," modlil se Prokeš, který tvrdí, že mezi malé vlastníky se dávno vkradla špatná nálada a netrpělivost. "Tady my malí vidíme, že nemáme žádnou šanci uspět proti velkým vlastníkům," zlobí se Jihomoravan, kterému vadilo, že valná hromada postupovala kupředu jen velmi pomalu.

Deset miliard ve dvou směnkách
Za dvě směnky v celkové hodnotě deset miliard korun koupil před třemi lety majetek holdingu Viktor Kožený. Poté, co HPH vstoupil do likvidace, akcionářům vzkázal, že nemá peníze, a proto by měli platit ručitelé - dvě kyperské firmy.

Jedna z nich podle člena představenstva holdingu Michala Pacovského měla získat šest miliard korun z prodeje podílu ruské ropné společnosti Sidanko. Odkup akcií může začít až ve chvíli, kdy na účtě společnosti budou peníze.

Soudem jmenovaný likvidátor Zdeněk Častorál však už dříve uvedl, že má informace, které prodej zpochybňují. Zprávu prověřuje i policie, která se už několik měsíců případem Harvard zabývá, zatím však bezvýsledně.

Někteří drobní akcionáři přítomní na schůzi nabídku na odkup přivítali, pro Ochranné sdružení malých akcionářů v čele s Karlem Staňkem je nepřijatelná. Míní, že akcionářům náleží 2400 korun za akcii. "Rozhodnutí o vystoupení z likvidace, které bude stejně jako v předchozích třech případech napadeno drobnými akcionáři, by pro malé akcionáře znamenalo, že přicházejí o likvidační zůstatek deset miliard korun a ještě o asi dvě miliardy úroků z prodlení za dva roky," řekl ČTK po skončení valné hromady předseda Ochranného sdružení malých akcionářů Karel Staněk.

Situace holdingu je nyní značně nepřehledná. Poslední valná hromada už potřetí zrušila likvidaci, což by mělo podle představenstva vrátit do společnosti majetek a zhodnotit její akcie. S těmi se dnes nesmí na základě rozhodnutí Komise pro cenné papíry obchodovat, a tedy je ani vykupovat.

,