Harvard tvrdí, že má šest miliard

  • 3
Praha - Na výplatu akcionářů Harvardského průmyslového holdingu je šest miliard korun. Oznámil to jeho předseda představenstva Boris Vostrý. Peníze pocházejí z podílu na prodeji ruské ropné firmy Sidanko a mělo by se o ně rozdělit asi čtvrt milionu tuzemských majitelů cenných papírů. Ti svěřili své úspory v průběhu devadesátých let firmám Viktora Koženého a dnes drží v rukou bezcenné akcie, jež prakticky není možné prodat.

"Je to mediální bublina, která má zřejmě odvést pozornost od navrácení peněz, které byly z holdingu odčerpány, a od problémového hospodaření s majetkem, za který nese plnou zodpovědnost Boris Vostrý," reagoval na zprávu likvidátor společnosti Zdeněk Častorál.

K jeho názoru se přidal i předseda Ochranného sdružení malých akcionářů Karel Staněk. "Kožený slíbil vyplatit na každou akcii šest set korun. Z šesti miliard ale připadá na jednu jen 360, a to kdoví jestli," pochybuje Staněk.

Dočkají se akcionáři Harvardu někdy svých peněz?
HLASUJTE ZDE!

Zdeněk Častorál navíc zpochybňuje, zda se vůbec peníze z prodeje Sidanka k českým akcionářům dostanou. Jejich cesta je podle něj velmi nejasná.

V přepočtu čtyřiadvacet miliard korun za čtyřicet procent Sidanka dostala společnost Kantupan. Jak uvedl Boris Vostrý, část Kantupanu kontroluje i Harvardský průmyslový holding, takže by se měl s dalšími investory - Michael Dingmanem, Joem Lewisem a finančníkem Georgem Sorosem - podělit o výnos.

"Harvardský průmyslový holding ovšem nekontroluje podíl ve firmě Kantupan. Podle informací jeho představenstva vkládal dříve holding veškerý majetek do firmy Daventree a potom ho koupila firma Viktora Koženého HCM(W) se sídlem na Bahamách. Holding se tedy přímo nemohl podílet na uvedené investici," míní Zdeněk Častorál.

Jediným majetkem holdingu by měly být v současné době dvě směnky na deset miliard korun, které podepsal Viktor Kožený a dosud svůj dluh nevyrovnal. Za směnky se zaručily společnosti blízké Viktoru Koženému Daventree a Husky Trading.

I v samotném Harvardském průmyslovém holdingu je situace značně nepřehledná. Do loňského roku byl v likvidaci, letos v lednu ji valná hromada zrušila. Zda bylo toto rozhodnutí v souladu se zákonem, nyní řeší soud.

Soudem jmenovaný likvidátor Zdeněk Častorál se snaží půl roku získat od představenstva účetní doklady holdingu, ani přes soudní rozhodnutí potvrzené vrchním soudem se mu to nepodařilo. Problematikou holdingu se v současné době zabývá i policie.

,