Havel přijal rezignaci Bohaté

  • 142
Václav Havel se během svého posledního dne prezidenstkého mandátu sešel i s předsedkyní Českého statistického úřadu Marií Bohatou. Oficiálně tak přijal její rezignaci, kterou mu zaslala v dopise v pátek. Šéfka ČSÚ rezignovala po zveřejnění auditu. Eurostat přitom konstatoval, že díl viny na pochybení při výpočtu bilance zahraničního obchodu nese jak ČSÚ, tak Generálnímu ředitelství cel.

"Já jsem předala výkon svých funkcí místopředsedovi ČSÚ Stanislavu Drápalovi," řekla ČTK po dnešním setkání s prezidentem Bohatá.

"Já jsem se především chtěla s panem prezidentem podělit o své obavy o nezávislost úřadu," uvedla Bohatá.

Zopakovala svůj návrh, aby nový předseda ČSÚ vzešel z průhledného výběrového řízení.

Šéf celníků nehodlá následovat Bohatou
Šéf celníků nehodlá následovat předsedkyni ČSÚ Marii Bohatou a rezignovat na funkci. "Nevidím důvod na výzvu paní Bohaté reagovat," uvedl generální ředitel Celní správy Zdeněk Richter.

Audit Eurostatu označil za hlavní nedostatek špatnou komunikaci při změně ve sbírání dat, což na sebe vzala právě Bohatá.

"Očekávám, že podobně se zachová i druhá strana," reagovala Bohatá na závěr Eurostatu, že chyb se kromě statistiků dopustilo i Generální ředitelství cel.

"Celní správa svá stanoviska předložila vládě ve své zprávě. Na nich nich nezměnily ani výsledky šetření Eurostatu. Jeho doporučení o zlepšení komunikace mezi oběma úřady se vpodstatě kryjí s návrhy obsaženými ve zprávě celní správy," uvedl Jiří Rážek z tiskoveho referátu GŘ cel.

V souvislosti s chybou pak podle Rážka vedení Celní správy rozhodlo v zájmu zlepšení komunikace mezi oběma úřady o výměně zástupce meziresortní statistické komisi.

Odstoupení předsedkyně úřadu žádali politici už dříve, Bohatá ale své setrvání ve funkci vázala právě na verdikt Eurostatu. Teď se podle svých slov nevzdává zodpovědnosti a svou rezignaci už zaslala prezidentovi.

"Prezident rezignaci přijal," potvrdil iDNES prezidentův mluvčí Ladislav Špaček.

"Jsem přesvědčena, že kdybych odešla dříve, nikdy by nebyla podstata problému objektivně posouzena," uvedla Bohatá.

Vše se točí okolo tabulky
"Celníci nezačlenili do svých výpočtů tabulku, dodanou statistickým úřadem 24. září, neboť se na základě jednání z 25. září domnívali, že ještě není konečná," rekonstruuje začátek problémů ředitel Eurostatu zodpovědný za statistiku zahraničního obchodu Daniel Byk.

Statistici totiž na poradě 25. září naznačili, že v tabulce upravené pro sbírání dat o tzv. vývozu pro zušlechtění, ještě může dojít ke změnám.

Obě instituce mezi sebou mají písemnou dohodu o způsobu sbírání dat, a tak formálně správné pro změnu metodiky bylo tabulku zapracovat do přílohy smlouvy a oboustranně tuto přílohu odsouhlasit.

To se nestalo, celníci postupovali na základě de facto neformálních dohod a rozhodli se tabulku nepoužívat. Na to upozornil ČSÚ až začátkem ledna, kdy už bylo nutno sáhnout k zásadní revizi dat.

Jak uvedla Bohatá, ona sporná tabulka pro sbírání celních údajů se nakonec změnila "v jedné marginálii, která na statistiku neměla žádný vliv".

Vina není jednoznačná
"Nedá se říci, jestli je vina výlučně na ČSÚ nebo na Generálním ředitelství cel, hlavní příčinou chyby byla nedostatečná komunikace mezi oběma úřady," řekl Byk.

Zda by měla vláda Bohatou odvolat, pokud by nerezignovala sama, odmítl komentovat. Upozornil ale, že také v zemích EU dochází k podobně výrazným revizím.

"Kdyby se za to měli ředitelé statistických úřadů odvolávat, žádný by v Evropě nebyl," řekl Byk.

Připomněl, že statistici jsou pod dvojím tlakem. Na jedné straně musejí včas informovat, na druhé straně mají informovat kvalitně.

"Jediný způsob, jak z toho ven, je činit rychlé odhady spojené se silnou ekonomickou analýzou," prohlásil Byk.

Bohatá přitom stále trvá na omylu celníků. "Neodstoupila jsem kvůli chybě, ke které došlo na ředitelství cel, což je zřejmé i ze zprávy Eurostatu. Odstoupila jsem proto, že komunikace našich pracovníků s celníky neměla dostatečně profesionální úroveň," vysvětlila Bohatá.

Chaos ve statistikách, který následně vedl k bezmála čtyřicetimiliardové revizi údajů o zahraničním obchodu, způsobila novela celního zákona.

Kvůli ní se od loňského července vykazovaly některé údaje jinak a v konečné bilanci pak chyběly. Odhalit omyl se podařilo až na podzim.

Marie Bohatá ze statistického úřadu odejde. "Mám nabídky ze soukromého sektoru i z neziskové sféry. Zatím jsem se jimi ale nezabývala."

Bohatá zatím nedostala žádné oficiální vyjádření z hradu a čeká na další pokyny. Vedení úřadu by měla předat místopředsedovi Stanislavu Drápalovi.

DÁLE ČTĚTE

Mezi ministry sílí hlasy pro odvolání Bohaté
Bohatá: Názor neměním, chybu udělali celníci
Škromach viní statistiky z úmyslu

Matoucí statistiky odnesli dva šéfové

Oprava vrátila ekonomice sílu
Obchod s cizinou kazila chyba

Revize růstu korunou nepohnula